Hlavní obsah
Aktuální dění

Je současné léto bez okurkové sezóny ?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Krásné léto s koupáním

24. 8. 17:43

Každoročně se v létě o prázdninách takzvaně „zastaví čas“ a není velkých událostí - všichni užívají léta, dovolených, odpočinku. Všimli jste si či uvědomili, že letos tomu tak není?

Článek

Ano, máme tady léto, slunce, dovolené, a přes neustálé bubnování o krizi vyrazila převážná část národa na dovolenou; mnozí, a je jich hodně, i na dvě. Předešlá doba nám zajistila neustálé zvedání „gáže“, a i když rádi sousedsky bavíme o energetické krizi - co nás stála elektrika či plyn za uplynulý rok - léto si chceme užít, celý rok se na to těšíme. Dovolená u moře či příjemné posezení u grilu doma zaženou případné starosti - nač se trápit myšlenkami, že další školní rok je za dveřmi, že přijde další topná sezóna - ale věřte, těch pár týdnů uteče jako voda.

Někteří opoziční politici již o prázdninách začínají bubnovat a svolávat své "ovečky “ na podzimní „srocování“ nespokojených, ale budou to mít těžké, od předešlých demonstrací se toho mnoho nestalo, většinou o sobě nedali vědět a jejich plány byly jen řeči. Spíše se rozhádali a místo smysluplného spojování po vzoru vládnoucích stran se ještě více rozdrobují a vláda se může v klidu usmívat a zapomenout na hrozivý deficit, dluhy a všechny potíže i svá zakopnutí. A lidi nic nedostane z jejich pohodlného užívání života, proč taky? Pro další hesla, kterých každý již slyšel tolik? A kolik z nich bylo naplněno? Tak proč se zvedat.

Zato politici jedné z vládnoucích stran již začínají pro svoji horlivost v návrzích novel zákonů více sledovat preference své strany, a dokonce hledat viníky ve svých řadách. Je to humorné, jak nacházejí různé malichernosti a podstata problémů jim uniká. Nakonec se stejně v partaji pochválí, jak to dělají dobře a pro lidi - no, volby jsou ještě daleko, dva roky je dlouhá doba a předvolební sliby nikdy voliče nezarmoutí a dá Bůh přivedou zpět do stáda.

Zato ve světě letos taková pohoda nepanuje. Stále se něco děje, Ukrajina začala tolik vyhlašovanou ofenzívu, kde si plně ověřuje, že moderní válka se nedá vést se stroji, které vojsko nezná a dostatečně je neovládá. Začíná chápat, že stroje byly darovány či vyřazeny z různých armád Evropy a světa pro nadbytečnost či stáří. Jsem smutný z toho, kolik životů prodlužování konfliktu stojí; jsou to vždy obyčejní lidé, kteří zaplatí hry mocných cenou nejvyšší - svým životem. A že těch vojenských konfliktů v dějinách bylo a je stále hodně - lidé jsou nepoučitelní. Boj o sféry vlivu v Africe, který se teď rozhořel, už tu také byl, ne? Lidé si myslí, že jsou nejchytřejší tvorové na Zemi, ale vůbec se tak nechovají. Vlastně, jak se chování lidí změnilo za celou dobu lidstva? Jsou na Zemi nějací jiní tvorové , kteří se tak navzájem zabíjejí a ženou za mocí a bohatstvím? A to je na Zemi relativní blahobyt, co bude, až přijdou horší časy a nedostatek jídla či vody?

Tak si ještě užijme poslední dny prázdnin, krásné počasí, pohodu a klid, ale zamysleme nad tím, co udělat, abychom si krásné léto mohli užívat i další roky - co pro to můžeme udělat, jak změnit tento opakující se koloběh dějin. A jde to vůbec ? Může se člověk změnit - nebo to čeká až na umělou inteligenci?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz