Hlavní obsah
Lidé a společnost

Bolestné tajemství Audrey Hepburnové: její otec se dal v Praze k nacistům

Foto: Wikimedia Commons, Public Domain

Otec způsobil Audrey Hepburnové doživotní trauma

Jen málokdo nejspíše ví, že slavná britská herečka a módní ikona Audrey Hepburnová má pražské „kořeny“. Její praděd zde založil známé strojírny a na několika adresách žili její dědeček i otec.

Článek

Tuto zajímavou informaci tento týden přinesl publicistický pořad České televize „Z metropole. Publicista Dan Hrubý v něm prozradil, že v Rámové ulici na Starém Městě žil v letech 1936 – 1938 dědeček Audrey Viktor Ruston. Byl to dokonce syn zakladatele jedné z prvních pražských strojíren (lidově přezdívaných Rustonka), významného britského stavitele lodí a mostů Josepha Rustona. Viktor sice rodinné impérium zdědil, ale bohužel mu chyběl otcův obchodní talent a tak byl mnohem úspěšnější jako učitel angličtiny. Rodina v Praze vystřídala několik adres, mimo jiné bydlela ve Vrtbovském paláci.

A právě v něm vyrůstal otec Audrey, Joseph Antony Ruston. Kolem jeho života panuje řada mýtů, jisté však je, že se stal zapáleným nacistou. Jeho směřování zřejmě ovlivnil fakt, že v Praze navštěvoval německou školu v době, kdy zde nabýval na síle německý nacionalismus. Zásadní přitom je, že z Prahy odešel již před první světovou válkou a poté působil v diplomatických službách. Během svého pobytu v Indonésii se seznámil s holandskou baronkou Ellou von Heemstra a oženil se s ní. V květnu 1929 se nepříliš harmonickému páru narodila Audrey.

Je přitom zajímavé, že slavná herečka o svých pražských předcích nikdy nehovořila. Autor životopisu „Audrey Hepburnová“ Barry Paris píše, že její otec se narodil na Slovensku, kde podnikal jeho britský otec. O Praze ani slovo. Barry v souvislosti s ním zmiňuje, že měl pověst mezinárodního dobrodruha a alkoholika a vyvrací, že byl bankéřem. Nezatajuje přitom, že s nacisty sympatizovali oba rodiče, aktivně podporovali Britskou fašistickou unii (BUF) a při návštěvě Německa se dokonce osobně setkali s Hitlerem. Joseph Ruston však rodinu opustil, když jí bylo Audrey šest let, odstěhoval se do Anglie a také tam se angažoval ve fašistickém a antisemitském hnutí.

Rozchod rodičů byl podle Audrey největším traumatem jejího života. Se svým otcem se setkala až v dospělosti, v šedesátých letech minulého století, kdy ho údajně našla díky Mezinárodnímu červenému kříži a do konce života jej podporovala. Hříchy svých rodičů odčinila tím, že se angažovala v protifašistickém odboji, během války organizovala podzemní koncerty a dokonce nosila noviny a jídlo britským letcům, ukrývajícím se v lese.

Adéla Hofmanová

Zdroje: Česká televize: „Z metropole“, Barry Paris „Audrey Hepburnová“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz