Článek
Samozřejmě si uvědomuji, že tento film není dokumentem, ale uměleckou fikcí, inspirovanou skutečným osudem Věry Sosnarové. Že však scénárista Marek Epstein a režisér Jiří Strach „přetvořili“ příběh ženy, která se vydávala za jednu z mnoha obětí sovětského gulagu, tak, že nakonec vyzněl v její prospěch, prozradil teprve publicistický pořad České televize „168 hodin“.
Svatá podvodnice
Ten totiž v neděli odvysílal skutečně šokující reportáž, nazvanou „Svatá podvodnice“, v níž zdokumentoval, že Věra Sosnarová léta veřejně lhala. Se slzami v očích líčila děsivé utrpení, jaké ona, její matka a další vězni, prožili v táboře na Sibiři, a dokonce kvůli tomu žádala po státu vysoké odškodné. Na přednáškách či v médiích působila natolik věrohodně, že její drastické, přitom však smyšlené historky, neměl nikdo odvahu zpochybnit.
Kolosální podvod
Odhalit pravdu se nakonec podařilo až historikovi Adamovi Hradilkovi z Ústavu pro studium totalitních režimů. Ten mimo jiné upozornil na to, že Sosnarová začala svůj příběh o pobytu v gulagu vyprávět až po roce 2002, poté, co vstoupil v platnost zákon o odškodnění zavlečených československých občanů do Sovětského svazu. Navíc dobře věděl, že až příliš drastické historky, které Sosnarová vyprávěla, například o upalování živých trestanců, neodpovídaly skutečnosti, ani vzpomínkám jiných lidí, co gulagy na vlastní kůži zažili. Prozkoumal sovětské archivy a legendu údajné mučednice Sosnarové zcela vyvrátil: „Prostě jsme byli svědky kolosálního podvodu,“ řekl autorům reportáže.
Pro peníze?
Vedoucí projektu „Paměti národa“ Mikuláš Kroupa prozradil, že Sosnarová po státu dokonce žádala částku kolem tří milionu korun, a právě tím na sebe nechtěně upozornila. Úřady totiž začaly prověřovat její výpovědi a ona je nedokázala prokázat. Namísto nějaké sebereflexe nicméně dále pokračovala ve svých přednáškách, na nichž si ke všemu stěžovala, jaké křivdy se na ni dopustil stát. Navíc bezostyšně prodávala svoji knihu „Krvavé jahody“, z níž se stal bestseller, dočkal se několika vydání a od lidí, kteří jí naletěli, získala další nemalé částky. V roce 2018 dokonce obdržela „Cenu Jihomoravského kraje“ a někteří poslanci ji navrhli na státní vyznamenání.
Předčila i Bohdalovou
Samotná Česká televize dala Sosnarové několikrát prostor, aby v jejích pořadech šířila svůj vylhaný příběh. V několika z nich, například v cyklu „Neznámí hrdinové“, líčila, jak strašnou hrůzu prožila, jak měla pořád hlad, a přitom musela pracovat 12-14 hodin denně nebo jak se „ožralí bachaři“ dopouštěli krutého násilí na ženách. V ranním „Studiu 6“ z Brna předvedla, neustále hlasitě plačící a s kapesníkem v ruce, takový výkon, že mnohokrát předčila Jiřinu Bohdalovou, která ji ve filmu České televize „Svatá“ hraje.
Adéla Hofmanová
Zdroj Česká televize