Článek
Splnil se mu totiž dlouholetý sen dostat svoji písničku do světa, byť nejspíše neplánoval, jak se tak nakonec stane. Dlouho si přál, aby některou z nich nazpívala nějaká světová hvězda, nakonec je jich hned několik najednou. Z jeho známého hitu Pár přátel mít se stala dojemná mezinárodní hymna Oh What A Drem We Had, která vznikla v rámci kampaně boje proti rakovině americké organizace Prevent Cancer Foundation.
Je to pro mě obrovský štěstí, takový „American Dream“, když to tak můžu nazvat, pochlubil se v rozhovoru pro televizi DVTV. Navíc si pochvaloval, že se tohoto projektu zúčastnila kromě zpěváků Billy Idola, Lary Fabian, Kimbry, Noaha Cyruse, slavná vokální skupina Il Divo a dalších umělců i Česká filharmonie.
Splněný sen
Mezinárodní úspěch je pro něj důležitý i z jiného důvodu. Když před pětadvaceti lety zemřela na leukemii jeho devítiletá dcera, přál si vytvořit v oblasti charity něco velkého. A nakonec se mu to opravdu podařilo: Tohle je pro mě splnění amerického snu pro malého českého interpreta, přiznal se.
Když se ho moderátorka Daniela Drtinová zeptala, zda může hudba a tvorba pomáhat překonat tak bolestnou ztrátu, jaká ho v životě potkala, odpověděl: Překonat to nejde nikdy, čas v tom hraje velkou roli, že se s tím nějakým způsobem začnete smiřovat. Ale pořád vás to bolí, pořád máte obrovskou díru v duši.
Zpátky do totáče?
Ale nebyla by to zvídavá Daniela Drtinová, kdyby se svého hosta nezeptala i na další události, jimiž v poslední době vyvolal mediální rozruch. Patří k nim například jeho názor, který zazněl v televizi CNN Prima News, kde si postěžoval, že jsme tak trošku policejní stát. Podle něj člověk nesmí říct svůj názor a pokud je jiný než ten většinový, tak je zavržen. Kam jsme se to dostali? Vracíme se zpátky do totáče, prohlásil tehdy rozhořčeně.
Při vysvětlování tohoto výroku se nicméně pořádně zapotil poté, co se ho Daniela Drtinová také ptala, zda by takový názor mohl prohlásit v živém vysílání, pokud bychom byli opravdu policejním státem. Ne, určitě ne. Snažil se pak poněkud nepřesvědčivě vysvětlit, že to bylo řečeno v návaznosti na sociální sítě, které nás podle něj tlačí do něčeho, co není úplně fér. Hlavně jsem apeloval na ty anonymy. Na ty lidi co o vás píšou v anonymitě, zatímco vy jste vidět. Bylo to o tom, že si myslím, že přestává být demokracie. Ty lidi mají tím, že se skrývají za anonymitu, větší možnost vás napadat. To by nemělo být.
Nakonec dal nicméně Drtinové zapravdu, že to není projev policejního státu, ale spíše nekultivované diskuse: Ano, o tom jsem já chtěl mluvit, mírnil svoji kritiku. A po další konfrontaci na téma totality prohlásil: Já doufám, že totalita nebude, že se do ní nevrátíme. Zároveň přiznal, že kromě tolerance mu v naší zemi nic nechybí. Určitě jsem se svým životem spokojen, pochvaloval si.
Adéla Hofmanová
Zdroje: