Hlavní obsah
Lidé a společnost

Navoněná bída Českého lva. Herečky se předváděly v luxusních róbách, mnoho z nich však tře bídu

Foto: Copyright Artcam Films

Simona Peková sbírá ceny za film „Přišla v noci“.

Slavnostní ceremoniál udílení filmových cen Český lev se snaží po vzoru těch zahraničních vyvolat dojem, že jde o přehlídku celebrit a luxusu. Skutečnost je však často méně oslnivá.

Článek

Když přicházeli VIP hosté v sobotu večer do budovy Rudolfina, kde se Český lev odehrával, u vchodu na číhali reportéři bulvárních médií s otázkou: „Kdo vás stajloval?“ Někteří ihned ochotně prozradili značky salónů či šperků, naštěstí se na našlo i pár takových, jako například manželka Jiřího Bartošky, která na stupidní otázku odpověděla stručně a chladně: „Já.“

Nicméně, většina příchozích ochotně pózovala fotografům, a dělala tak reklamu firmám, s nimiž mají bezesporu uzavřené nějaké smlouvy. Poté většinou drahé modely i šperky vrátí.

Předvést, jaksepatří

Některým je dokonce naznačeno, že by se měli na podobných událostech předvést jaksepatří. Příkladem je loňský ročník karlovarského festivalu. Na něm skutečně zazářila herečka Daniela Kolářová, která si přijela převzít „Cenu prezidenta MFF“ za přínos naší kinematografii. Nicméně, v rozhovoru pro „Radiožurnál“, který se vysílal přímo z dějiště festivalu, prozradila leccos zajímavého. Například, že se zde vůbec poprvé prošla pro červeném koberci. „Na červeném koberci jsem ještě nikdy nekráčela,“ řekla překvapenému moderátorovi Janovi Pokornému, který na její slova reagoval: „Fakt ne?“ Pak se zajímal, zda patří k těm herečkám, co od rána přemýšlí, jaký model si pro takovou příležitost vezmou na sebe: „Já bych to sama nerozhodla, ale bylo mi velkoryse nabídnuto, že mi budou šaty ušity,“ přiznala. A když chtěl vědět, zda jí tyto šaty nechají, opět ho zaskočila: „Né, né, né, to musím vrátit.“

Navoněná bída

Právě Jiří Bartoška, si coby dlouholetý prezident festivalu, několikrát posteskl, že je to taková „navoněná bída“. Ostatně, s „Českými lvy“ má MFF mnoho podobného. Zatímco na filmy, které zde zvítězily, si už příští rok téměř nikdo nevzpomene, róby hereček a různé skandály se zmiňují ještě dlouho po tom. Za nablýskanými kulisami přitom zůstávají mnohé problémy tuzemské kinematografie, například nedostatek financí na natočení kvalitního snímku či tristní podmínky některých umělců. Stačí připomenout, jak dlouho sháněl peníze režisér životopisného snímku „Il Boemo“ Petr Václav, jemuž zabraly přípravy celých deset let. V rozhovoru pro „Hospodářské noviny“ se přiznal, že občas neměl peníze ani na vlastní přežití.

Chudá akademie?

Herečka Simona Peková, která sbírá ceny za film „Přišla v noci“, si zase postěžovala, že Filmová akademie, která „České lvy“ uděluje, je tak chudá, že jí nemohla zajistit nocleh v Praze, ani auto, které by ji odvezlo do Brna, kde bydlí. Teprve když pohrozila, že bude spát na nádraží, tak jí ubytování zajistili.

Další herecký objev roku, herečka Zuzana Zlatohlávková, se svěřila, že jí honoráře za práci nestačí k tomu, aby se uživila, a tak si přivydělává i jako uklízečka. Kromě toho třeba vypomáhá ve školce. „Já prostě nedokážu sedět doma a čekat, až mi někdo zavolá, že má pro mě nějakou nabídku,“ vyprávěla nedávno v „Blízkých setkáních“ Českého rozhlasu.

Zdroj: Český rozhlas, Radiožurnál, Blesk.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz