Hlavní obsah
Názory a úvahy

Nechte opravdu babičky na pokoji. Bez většiny z nich bychom se neobešli

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Adéla Hofmanová

V Babiččině údolí

2. 11. 11:13

Na Seznamu se rozproudila užitečná diskuse na téma, které u nás není příliš frekventované, o to je zajímavější. Vyprovokoval ji článek, nazvaný „Ne, svoje dítě vám na noc nepůjčím“, v němž se jeho autorka pohoršuje nad touhami dnešních babiček.

Článek

Už z reakcí čtenářů je zřejmé, že je případ matky Karolíny je spíše výjimkou potvrzující pravidlo, a někteří diskutující si dokonce myslí, že je „vycucaný z prstu“. Většina z nich má s babičkami naopak ty nejlepší zkušenosti a neumí si bez jejich pomoci výchovu dětí představit. Patřím k těm matkám, které jenom díky té své zvládly s dětmi vystudovat vysokou školu a z finančních důvodů jít co nejdříve pracovat.

Přestože jsem také já někdy zápasila s jejími „staromódními“ výchovnými metodami, s odstupem času se ukázalo, že se osvědčily více než různé výstřelky, neustále měnící pravidla péče o děti. Skvělá babička dokázala bezkonkurenčně uklidnit nespokojené miminko a poradit mi „fígle“, které se stokrát osvědčily. O tom, že mě naučila vařit, péct a spoustu dalších věcí, ani nemluvě.

Naprosto nenahraditelná se stala pomoc této báječné babičky v okamžiku, kdy jsem v šestinedělí tak vážně onemocněla, že jsem nebyla schopna svoje dítě ani nakrmit, ani přebalit a ona vše zvládla. Nejenže se celý den a noc starala o moji malou holčičku, ale také o mě. A když se mi narodila druhá dcera, bylo pro ni naprostou samozřejmostí, že celý týden, co jsem ležela v porodnici, ochotně hlídala tu první. A vrátit se domů, kde bylo vše pro další vnučku vzorně připravené doslova na podnose, byl báječný pocit.

Podobné to bylo i s mou vlastní babičkou, přestože byla na hony vzdálená té pohádkové. Byla sice velmi přísná, ale když mi ušila šaty k maturitě a další krásné modely, všechno jsem jí odpustila a naopak jsem se jí později snažila její služby oplatit.

Stále s velkou nostalgií vzpomínám na babiččin dům, plný pokladů, na její mistrovské cukrářské výrobky i na její legendární „singrovku“, s jejíž pomocí mi udělala tolik radosti.

Adéla Hofmanová

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz