Hlavní obsah

Po zbožňovaném Bartoškovi chtějí ve Varech přejmenovat Moskevskou ulici. Je to stupidita, míní lidé

Foto: David Sedlecký Wikimedia Commons, licence CC-BY-SA-4.0

Jako připomínku bohaté herecké kariéry Jiřího Bartošky uvedla Česká televize také jeden z posledních filmů, které natočil, komedii režiséra a scénáristy Petra Kolečka Zbožňovaný.

Článek

Ačkoliv není kritiky, ani diváky, považována za příliš zdařilou, Jiří Bartoška v ní předvedl jednu ze svých nejzajímavějších kreací. Na rozdíl od těch, které vytvořil v jiných romantických komediích s nemalou dávkou rutiny. Přestože Kolečkova komedie, inspirovaná skutečným příběhem, vypráví příběh lékaře Zdeňka, který léta udržuje tajný milostný poměr se svojí kolegyní, její název více než hlavního hrdinu vystihuje samotného Jiřího Bartošku. Ten se totiž stal po své smrti předmětem přehnaného zbožštění, které by mu samotnému asi nebylo milé.

Ačkoliv patřil k nejlepším a nejpopulárnějším českým hercům, to co se nyní děje, totiž začíná hraničit s kultem osobnosti. Navzdory tomu, že diskuse na sociálních sítích, většinou ty, které reagují především na jeho roli prezidenta MF, nejsou zdaleka vždy jen obdivné, většina médií nyní předvádí pravý opak. Jako vždy jim vévodí senzacechtivý a falešný bulvár, který se snaží vytěžit z Bartoškova úmrtí palcovými titulky a speciály maximum, s cílem co nejvíce zvýšit čtenost.

Nekritizovatelná značka

Najde se naštěstí i pár výjimek, k nimž například patří mistrovský komentář známého filmového kritika Kamila Fily, nazvaný Bartoška byl ambasador moderního filmu i tvář otupující komerce. V něm ho charakterizuje jako herce a organizátora, za nímž zůstává spousta práce, úspěchů i paradoxů. Mimo jiné též zmiňuje, že nabyl auru jakési nedotknutelnosti a vznikla určitá nekritizovatelná značka „Barťák“.

Tu pomáhali vytvářet servilní novináři i kolegové, kteří si populárního, mimořádně charismatického herce, nechtěli rozhněvat a riskovat, že by kvůli kritice přestali patřit mezi vyvolené VIP hosty karlovarského festivalu. Mimochodem ti, kteří se pokusili festival či jeho prezidenta nadšeně neadorovat, to pocítili třeba tím, že propříště nezískali akreditaci. Nutno ale podotknout, že se o to více než samotný Bartoška postarali někteří jeho oddaní spolupracovníci a patolízalové.

Peníze za přízeň

Onu auru nedotknutelnosti systematicky vytvářeli také oni, podobně jako někteří politici a sponzoři, kteří byli kvůli snaze dostat se díky Bartoškovi do blízkosti slavných filmových hvězd, povečeřet s nimi nebo exhibovat na opulentních večírcích, ochotni poskytnout MFF značné finanční částky, ať už šlo o dotace z veřejných rozpočtů či velkorysé sponzorské příspěvky.

Vzhledem k tomu, že důvěrně znám zákulisí MFF, vím, jak Bartoškovi často lezli na nervy někteří karlovarští politici (obzvláště jedna z bývalých primátorek) či vlezlé partnerky sponzorů. A dokonce i leckteré filmové hvězdy, které v soukromí nevybíravě častoval a zesměšňoval. Ne každá mu totiž nadšeně padla kolem krku, jak se nás snaží někteří autoři přesvědčit. Na obranu Bartošky je ale nutné dodat, že se světové superstar nezřídka chovaly arogantně a dokonce ve Varech „zapomněly“ i ceny a dary, které zde získaly. Za to ty, které se diplomaticky netajily obdivem, postavil na piedestal.

V srdci všech?

O řadě regionálních politiků a „dřeváků“ se také Bartoška vyjadřoval s despektem, často ovšem právem, avšak kvůli tomu, aby získal dotace z města a kraje před nimi obratně sehrával roli poníženého prosebníčka. A to mu přihrálo nejen jejich peníze, ale i pochvalu a různá uznání.

Jako by nestačilo, že coby prezident MFF získal i čestné občanství Karlových Varů, bylo po jeho smrti zřízeno hned několik pietních míst, pod záminkou, že byl v srdci všech. Což samozřejmě vůbec neodpovídá skutečnosti. Opravdu všech? ptá se například v diskusi na Novinkách.cz jeden z reagujících čtenářů. A další píše: V mém určitě ne.

Moskevská nebo Bartoškova?

Ještě větší rozpaky a nevoli vyvolala petice, která požaduje, aby byla po zesnulém herci a prezidentovi přejmenována Moskevská ulice v Karlových Varech s odůvodněním, že měl zásadní vliv na kulturní život v Karlových Varech. Zatímco ale festival trvá jen pár dnů, zdejší umělci, ať už divadelníci nebo členové Karlovarského symfonického orchestru, se na kulturní bohaté nabídce světoznámého města podílí neúnavně celý rok a jejich akce tak navštíví více lidí než MFF. A vůbec nejvíce Vary celá století vyhledávají lázeňští hosté a turisté kvůli blahodárným léčivým pramenům.

Proč ne jiní?

V reakci na tuto petici se veřejnost rozdělila na dva tábory, z nichž jeden s přejmenováním Moskevské ulice souhlasí, ale především kvůli současné politické situaci. Odpůrci naopak poukazují na to, že jiné osobnosti udělaly pro Karlovy Vary mnohem více a žádnou ulici pojmenovanou po sobě nemají. Mimo jiné též upozorňují, že pro občany i podnikatelé bude velmi náročné měnit kvůli nové adrese všechny doklady a doufají, že tuto stupiditu nikdo neodsouhlasí.

Další zase připomínají, že Bartoška si díky MFF přišel na velké peníze, mimochodem za ta léta jde o desítky, ne-li stovky milionů korun. Nezpochybňují jeho přínos, ale myslí si, že by stačila nějaká socha, pamětní deska či jiná vhodná připomínka.

Pokud by přece jenom k přejmenování Moskevské ulice na Bartoškovu došlo, lze předpokládat, že to v Moskvě vyvolá velkou nevoli a další nepřátelské útoky vůči naší zemi i samotnému prezidentovi MFF. A to si opravdu nezaslouží.

Adéla Hofmanová

Zdroj:

https://www.novinky.cz/diskuze/kultura-ulice-jiriho-bartosky-misto-moskevske-v-karlovych-varech-vznikla-petice-40520494

https://www.facebook.com/karlovarskydenik/?locale=cs_CZ

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz