Hlavní obsah
Umění a zábava

Proč má v České televizi přednost bizarní estráda před hodnotnými pořady?

Foto: Meg Alexandrou Wikimedia Commons CC-BY-SA-4.0

Řecký ráj na ostrově Hydra

Výtečný koprodukční seriál So Long, Marianne je dalším důkazem prapodivné programové politiky České televize.

Článek

Namísto toho, aby se ČT snažila televizní publikum co nejvíce kultivovat a vzdělávat, zapleveluje i nadále svůj hlavní kanál nekonečným množstvím tuzemských i zahraničních kriminálek, ze zahraničí převzatých reality show a estrád.

Show bizarnosti

Stačí připomenout, jak minulý týden vyplýtvala hned tři večery na ČT 1 zdlouhavými přenosy hudební soutěže Eurovision Song Contest. A to navzdory tomu, že je u nás tradičně její sledovanost mizerná a většina diváků (a dokonce i odborníků) se shoduje na tom, že je to více než hudební událost show bizarnosti.

Známá recenzentka Mirka Spáčilová ji přesně vystihla jako přeplácanou estrádu, v níž jde o hudbu až na posledním místě, přičemž vítěznou píseň rakouského zpěváka JJ sepsula coby krystalickou ukázku kýče. A v nedělních Událostech, komentářích týdne ji rozhodně nešetřili ani přítomní komentátoři a další hosté, z nichž většina se přiznala, že tuto soutěž vůbec nesleduje. Výjimkou byla zpěvačka Tonya Graves, podle ní je to však bizár, bizarnější než to, co předvádí na sociálních sítích politici.

Long, Marianne

Naopak, jak už se stalo v České televizi špatným zvykem, to nejhodnotnější z programové nabídky uvádí veřejnoprávní stanice (až na výjimky) pozdě večer nebo na ostatních kanálech, především ČT art. Právě na něm nyní vysílá i poutavý životopisný seriál So Long, Marianne, věnovaný legendárnímu kanadskému zpěvákovi a básníkovi Leonardu Cohenovi, ačkoliv by jistě uspěl i na ČT 1 nebo ČT 2. Tím spíše, že tento světoznámý umělec má spoustu fanoušků i u nás.

Osm dílů navíc připomíná nejen dramatické okamžiky jeho života a kariéry, ale je divácky velmi atraktivní i díky exteriérům, evokujícím Cohenovy pobyty na malebném řeckém ostrůvku Hydra. Nemluvě o působivých milostných scénách, hereckých výkonech a skvělé hudbě.

V řeckém ráji

Právě v tomto malém řeckém ráji, který se stal útočištěm mnoha významných umělců bohémů i celebrit, se Cohen seznámil s jednou z osudových žen svého života, krásnou norskou plavovláskou Marianne Ihlenovou. Když ji kvůli milence opustil manžel a otec jejího novorozeného syna, tehdy ještě nepříliš známý zpěvák a spisovatel se s ní sblížil a pomáhal jí s výchovou malého dítěte, i s finanční tísní. Byť zpočátku třel podobně, jako Marianne, bídu s nouzí. Ostatně, názorně to dokazuje epizoda, mapující dobrodružnou „road movie“, kterou zamilovaný pár absolvoval z Hydry do Osla a musel se často rozhodovat, zda si může dovolit k jídlu něco víc než chleba nebo přespání v motelu.

Díky proslulé love story vznikla jedna z nejkrásnějších a nejslavnějších Cohenových písní So long, Marianne, která patří k nejlepším skladbám šedesátých let. Právě podle ní je pojmenován tento seriál, který rozhodně stojí za to vidět. Všech osm epizod je možné zhlédnout na iVysílání České televize.

Adéla Hofmanová

Zdroj:

https://www.idnes.cz/kultura/hudba/eurovize-eurovision-song-contest-2025-jj.A250518_082248_hudba_jgo

https://www.ceskatelevize.cz/porady/16703075854-udalosti-komentare-tydne/225411000380518/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz