Hlavní obsah
Lidé a společnost

Smutný konec velké hvězdy. Adina Mandlová zemřela chudá a opuštěná

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikipedia Commons / volné dílo

Adina Mandlová

12. 11. 13:52

O životě jedné z největších prvorepublikových filmových hvězd Adině Mandlové koluje spousta mýtů. Většinou se točí kolem toho, že si díky milencům dopřávala luxusní život.

Článek

Platí to ovšem jen pro období, kdy byla její herecká kariéra na vrcholu. Poté už následoval volný pád a konec života někdejší slavné hvězdy byl velmi smutný. Ačkoliv se všichni, kdo ji znali shodují, že měla mimořádný smysl pro humor a sebeironii, paradoxem zůstává, že její život vlastně moc k smíchu nebyl a ani zdaleka se nevyvíjel tak, jak si představovala.

Spisovateli Ondřeji Suchému se v poutavé knize „Čemu se smála Adina Mandlová“ podařilo shromáždit cenná svědectví jejích bývalých přátel, a dokonce objevil jedinou žijící příbuznou Ludmilu Mandlovou-Pirillo, pocházející z Karlových Varů. Byla dcerou nevlastního bratra Adiny Mandlové, Karla, ale se slavnou tetou se celý život prakticky nestýkala, protože ta odešla již rok po jejím narození do Anglie. Nicméně, české rodině o sobě dávala průběžně vědět. Ludmila si vybavila alespoň jednu návštěvu slavné tety v době, kdy jí bylo kolem deseti let: „Z toho si nejvíc pamatuji, jak vypadala krásně za volantem svého bílého jaguáru a jaká pozdvižení to vzbudilo v celé čtvrti.“

Jejich další setkání se odehrálo o mnoho let později, ale už tak velkolepé nebylo. Když Mandlové nečekaně zemřel manžel Ben, za něhož se provdala v Anglii, propadla naprosté bezradnosti a cítila se osamocená. Ludmila s matkou jí proto nabídly, aby se přistěhovala do Karlových Varů. Přijala to prý velmi ráda, ale kladla si podmínku, že bude její příjezd absolutně utajen. Když však přiletěla v březnu 1991 na Ruzyňské letiště, byla tam přítomna spousta novinářů. A ti se včetně Ludmily dočkali velkého překvapení. Někdejší „femme fatale“ přivezla letuška na invalidním vozíku a už to zdaleka nebyla ona oslnivá Adina. Plán, aby dožila ve slavných lázních, nakonec ztroskotal. Projevila se její dosti nesnesitelná povaha, navíc byla již hodně nemocná a několikrát byla hospitalizována v karlovarské nemocnici. Ale mívala prý i dobrou náladu, obzvlášť když si nechala donést víno. „Někdy to byla legrace, ale většinou ne,“ zavzpomínala neteř Adiny Mandlové.

Naštěstí se jí podařilo zařídila, aby coby významná herečka mohla trávit poslední dny svého života na zámku v Dobříši. Personál, který o ni pečoval, na ni však nevzpomínal zrovna v dobrém, protože ho často terorizovala. Do poslední chvíle si velmi dobře uvědomovala, v jak hrozné je situaci. Postupně byla nucena prodat veškerý svůj movitý i nemovitý majetek a vše, co vlastnila, se vešlo do jediného kufru. Své neteři před smrtí svěřila dvě krabice s různými výstřižky a alby, dokumentujícími oslnivou, ale velmi krátkou éru obletované filmové hvězdy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz