Článek
Nahrávají tomu dosti zvláštní okolnosti, které se odehrály v poslední den jeho života. Ostatně, často se o Jiřím Šlitrovi říká, že vlastně nikdo neví, jaký byl. Myslí si to i známý hudební publicista Pavel Klusák. Ten ve čtvrtečních „Událostech a komentářích“ na ČT 24 třeba zmínil, že zatímco mezi divadelníky Šlitr moc přátel neměl, ty nejlepší našel na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu a patřili k nim Miloš Forman nebo režiséři Ján Roháč a Vladimír Svitáček. Podle něj hrálo svoji určitou roli, že se nad českými poměry „trochu ofrňoval“, což naznačuje jeho korespondence. Nicméně dodal „Ale jinak byl vnímaný jako člověk, s kterým je vám dobře.“
Záhadná smrt
Moderátorka „Událostí“ Tereza Řezníčková se také zajímala o okolnosti jeho smrti a připomněla, že se spekulovalo o jeho sebevraždě či dokonce o politické vendetě, protože milenka, se kterou byl Jiří Šlitr nalezen mrtvý ve svém ateliéru, byla dcerou aktivního agenta STB. Klusák připustil, že existují zastánci takových teorií, například americký novinář Alan Levy, který působil v Praze jako šéfredaktor týdeníku „The Prague Post“ nebo český novinář A. J. Liehm.
Klusák sám však prý při psaní své knihy o divadle Semafor na takový zdroj informaci nenarazil: „Buďto měl někdo nějaké zákulisní informace z vyšetřování a nebo každý mluvil o tom příběhu, kterému spíše věřil.“ Zmínil přitom, že Jiřího Šlitra měli rádi snad všichni: „A ono se strašně špatně přijímá, že ta smrt mohla být náhodná.“
Před svatbou
Bohužel dodnes neexistují spolehlivá fakta, která by tu či onu hypotézu vyvrátila, zajímavé jsou však indicie, týkající se právě milenky, s níž Jiří Šlitr strávil poslední den svého života. Zatímco už jedenáct let žil s krásnou a inteligentní herečkou a konferenciérkou Sylvou Daníčkovou (s níž se také seznámil v Bruselu), zároveň se stýkal i s dalšími „múzami“. Patřila k nim i mladičká studentka Jitka Maxová a podle Levyho se s ní Šlitr rozhodl ukončit utajovaný poměr. Proto si jeho smrt vysvětloval tak, že poté, co Jitce oznámil, že se s ní rozchází, opila ho a poté pustila plynový vařič. Přiklonil se k verzi, že šlo o vraždu a sebevraždu a opíral se o očitá svědectví, že v ateliéru byly nalezeny lahve od alkoholu a prázdný, puštěný vařič.
Příliš mnoho náhod
Autoři rozhlasového pořadu „Příběhy z kalendáře“, věnovaného stému výročí narození Jiřího Šlitra, se pokusili rekonstruovat, jak vypadaly poslední dny jeho života. S přáteli, mezi nimiž kromě Sylvy Daníčkové nechyběli například Jiří Suchý či Pavlína Filipovská, se ještě sešel na předvánoční večeři ve vinárně. Filipovská ve svých pamětech prozradila, že se k ní tehdy Sylva naklonila a pošeptala jí, že se budou s Jirkou po Vánocích brát.
Na Štěpána roku 1969 Šlitr pozval do své vily na oběd několik příbuzných, pustil jim novou desku „Jó, to jsem ještě žil,“a odešel pod záminkou, že si musí ještě něco zařídit. Když se dlouho nevracel a nedal o sobě žádným způsobem vědět, začala po něm rodina pátrat. Sylva a Šlitrův švagr našli jeho auto na Václavském náměstí, kde měl ateliér. Když nikdo nereagoval na klepání a viděli, že běží plynoměr, ihned zavolali policii. Poté, co se konečně podařilo otevřít dveře, našli mrtvou mileneckou dvojici.
Policie nakonec celou záležitost uzavřela jako nešťastnou náhodu.
O tom, že Jiří Šlitr žil dvojí život, o kterém jeho blízcí a kolegové neměli ani potuchy, svědčí i další indicie. Až po jeho smrti se například zjistilo, že měl nejméně dvě nemanželské děti, dceru Dominiku a syna Petra.
Adéla Hofmanová
Zdroj: ČT 24 (Události, komentáře)
Český rozhlas (Příběhy slavných)