Hlavní obsah
Knihy a literatura

Záhady kolem původu Boženy Němcové stále trvají. Dodnes není jasné, kdy se narodila

Foto: Karel K Wikimedia Commons CC0

Božena Němcová měla krásný rukopis

Když Česká televize před třemi let odvysílala životopisný seriál věnovaný Boženě Němcové, uvedla ho sice k 200. výročí jejího narození, avšak chyběly v něm zásadní scény z jejího dětství.

Článek

Nejspíše proto, že několik odborníků dospělo díky pečlivému studiu matričních zápisů a školní docházky ke shodě, že se Božena Němcová rozhodně nenarodila 4. února 1820, jak se stále uvádí ve školních učebnicích a dalších oficiálních pramenech.

Nezodpovězené otázky

Patří k nim i respektovaná historička Helena Sobková. Ta ve své mimořádně zajímavé publikaci Tajemství Barunky Panklové uvádí, že se o skutečném datu narození uctívané spisovatelky vedou diskuse a polemiky již od začátku minulého století, avšak stále zůstává několik otevřených, až tajemně působících otázek. Jedna z nich se zamýšlí nad tím, proč se samotní oficiální rodiče Panklovi datem narození své dcery neřídili. Po celou dobu její školní docházky byl totiž uváděn rok narození 1817.

Příliš mnoho nejasností

A právě nejasnosti, týkající se školní docházky, jsou pro určení skutečného data narození Barbory Panklové zásadní. Zatímco sama Němcová ve svých autobiografických poznámkách zmiňuje, že do školy začala chodit jako šestiletá, podle rodného listu by musela školní docházku zahájit ve svých třech nebo čtyřech letech. Sobková připomíná, že v té době již platil zákon Josefa II., stanovující povinnou školní docházku od šesti do dvanácti let. „Zdá se proto nepochopitelné, z jakého důvodu by byla Terezie Panklová (matka B.N.) proti všem zvyklostem posílala dceru tak předčasně do školy, která byla navíc hodinu cesty vzdálená od Ratibořic,“ konstatuje. A ještě dodává: „Při studiu školních záznamů Barbory Panklové poznáváme, že učitelé nikde nevykazovali jako rok jejího narození rok 1820, ale počítali věk žákyně tak, že odpovídal narození v roce 1818 nebo spíše 1817. Rok 1817 byl jako rok jejího narození uveden dokonce třikrát.“

Do školy od tří?

Aby byly různé, léta přetrvávající spekulace vyvráceny, musela Helena Sobková prostudovat mnoho dokumentů. Mimo jiné také záznamy o školní docházce Barbory Panklové, nacházející se v Muzeu Boženy Němcové v České Skalici. V sedmi z patnácti školních knih nalezla její jméno. V jedné z nich je v rubrice „od kdy dítě navštěvuje školu“ uveden rok 1823. To tedy znamená, že by tato žákyně měla podle dosud uváděného data narození pouhé tři roky! Autorka také objevila záznamy, dokazující, že rovněž ostatní Panklovy děti (Jan, Josef, Konstancie, Marie, Adelheid a Gustav) začaly chodit do školy až v šesti letech.

Na závěr kapitoly věnované školní docházce Barbory Panklové tak Helena Sobková dochází k závěru: „Školní knihy nesou zároveň stopy toho, že Terezie Panklová buď neuměla nebo nemohla podat přesné informace o době narození Barunky, z čehož vyplývá, že narození dítěte bylo obestřeno tajuplnými okolnostmi.“

Zdroj: Helena Sobková: Tajemství Barunky Panklové

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz