Článek
Kromě závislosti na drogách, cigaretách či alkoholu, jde také o závislost na sociálních sítích. A právě ty je provokují k nevhodnému, či dokonce nebezpečnému chování. Podle studie Světové zdravotnické organizace, do níž je zapojeno i Česko, má profil na sociálních sítích osmdesát procent dětí a polovina z nich je užívá denně. Dopad na ně je přitom velmi vážný, děti, které se na sociálních sítích staly závislé, trpí více depresemi, špatně spí, mají horší školní výsledky, méně se hýbou a naopak výrazně více pijí alkohol a různé energetické nápoje.
Rizikové drinky
Právě jejich problematika se v poslední době stala velmi aktuální, především v souvislosti s prudce narůstající oblibou módních, bohužel však značně rizikových energetických drinků. O jejich popularitu se postaral virální hit sociálních sítí, na nichž je propagují dva známí influenceři, které sledují desítky milionů lidí po celém světě, převážně dětí a mládež. A stejně tak rychle, jako se tento kontroverzní nápoj s nevhodným složením dočkal globální „slávy“, následovala i smršť kritiky, která už naštěstí dorazila i k nám. Hlavně proto, že různé varianty tohoto drinku obsahují buď značné množství kofeinu, nebo draslíku a také umělá sladila, podezřelá, že jsou potenciálně rakovinotvorná. Právě s ohledem na toto riziko je zarážející, že se spíše mluví o vysokém obsahu kofeinu a draslíku, jejichž nebezpečí spočívá v hlavně v počtu vypitých nápojů než o umělých sladidlech.
Cynismus výrobců i influencerů jde tak daleko, že nápoj propagují jako „bez přidaného cukru“, který je ovšem navzdory své škodlivosti méně nebezpečný než umělá sladidla Například nová francouzské studie „NutriNet - Santé“ ukázala, že příjem umělých sladidel, především aspartamu a acesulfamu K, který tyto energetické drinky obsahují, je spojen s celkovým zvýšením rizika rakoviny.
Bohužel však se však u nás prozatím nestalo to, co v některých zemích. V Austrálii totiž už byl energetický drink Prime zakázán alespoň na školách a letos v srpnu jeho prodej omezilo Holandsko. U nás kvůli němu sice vznikl také poprask a řeší se dokonce v politických debatách, avšak prozatím bez konkrétního výsledku. Není se ani čemu divit, když čeští politici natáčejí videa, na nichž kupují výrobky, podobně škodící zdraví a zvyšují tak jejich spotřebu.
Adéla Hofmanová
Závislost na sociálních sítích? Počet ohrožených dětí v Česku roste - Novinky ,Prime (nápoj) - Wikipedie (en-m-wikipedia-org., bezpecnostpotravin.cz/studie-zkoumajici-umela-sladidla-v-souvislosti-s-rizikem-vzniku-rakoviny-a-kardiovaskularnich-nemoc