Hlavní obsah
Zdraví

Krásný život s elektrodami v mozku: Moderní léčba mění život pacientům s Parkinsonem

Foto: se svolením Blanky Zdeňkové

Hluboká mozková stimulace zlepšuje život pacientům s Parkinsonovou nemocí, kterých je v Česku více než 50 tisíc. Jednou z nich je také paní Blanka. Díky moderní metodě může nyní opět žít jako dříve.

Článek

První příznaky Parkinsonovy nemoci se objevily, když bylo paní Blance 37 let. Začaly se jí třást ruce, bolelo ji rameno, objevovaly se i další zdravotní potíže, ale ona se je snažila překonat. Kolegyně z práce ji ale přemluvila k vyšetření. Verdikt byl neúprosný: Parkinsonova nemoc. „Byl to obrovský šok, nechtěla jsem tomu věřit a ani to nikomu říct, dlouho jsem na to byla sama. Nemoc jsem tajila i před svou rodinou a blízkými přáteli. Dnes už vím, že bych se takhle nezachovala,“ vzpomíná paní Blanka. „Dlouho jsem nemohla název nemoci vůbec vyslovit. Jednou jsem na své složce viděla označení G20, a tak jsem jí začala říkat stejně. Pomáhalo mi to se od toho aspoň trochu odpoutat,“ popisuje.

Uběhly asi tři roky, potíže se stupňovaly. Paní Blanka brala v té době hrst léků po třech hodinách. Tři hodiny mohla fungovat jako zdravý člověk, pak léky přestávaly fungovat. Tehdy jí lékař doporučil zákrok pomocí hluboké mozkové stimulace (DBS). Jde o stimulaci mozkových jader elektrickým proudem pomocí neurostimulátoru, ten je obvykle umístěný pod kůži u klíční kosti. „Nejdřív jsem nechtěla o operaci ani slyšet, ale pan doktor tehdy odpověděl: Ono si tělo řekne samo… Moje tělo si opravdu řeklo. Byl rok 2017, léky přestaly účinkovat a já fungovala zhruba 3 hodiny denně. Tehdy jsem už operaci vnímala jako jedinou možnou cestu,“ popisuje. Ve stejné době ji její známá vzala na první Art party. Byl to impuls, který v té době velmi potřebovala, a celá zkušenost ji přivedla k malování, které ji vždy drželo nad vodou.

Foto: se svolením Blanky Zdeňkové

Paní Blanka v době léčby

Před zákrokem ale potřebovala udělat ještě jednu věc, kdyby se stalo cokoliv a operace nedopadla, i když neměla žádný důvod k obavám. „O mé nemoci v té době pořád nikdo nevěděl, ale já se potřebovala svým způsobem rozloučit pro případ, že by to nevyšlo. Chtěla jsem vidět všechny své blízké na jednom místě, užít si společný čas,“ vypráví. Pro nejbližší rodinu a přátele uspořádala vernisáž obrazů. Pozvala také svého oblíbeného zpěváka Radima Schwaba, který jim po celou dobu zpíval písně z Fantoma Opery. Jen její nejbližší věděli, jak zásadní životní dílo pro ni Fantom Opery je. Operace ale dopadla výborně. Po zákroku mohla vysadit většinu léků a začala zase fungovat v podstatě jako před nemocí. „Byla to ohromná úleva. Před tím jsem měla třeba jen hodinu, a to nevíte, jestli se máte vysprchovat, zalít kytky, zamést podlahu nebo připravit svačinu do školy. Teď jsem najednou měla v podstatě celý den,“ pochvaluje si.

Foto: se svolením Blanky Zdeňkové

Paní Blanka se svými obrazy

Paní Blanka je po operaci už několik let a díky ní žije téměř stejně jako dřív. Pracuje na zkrácený úvazek ve školce blízko bydliště, má vlastní výtvarný ateliér. Přehodnotila život, s manželem neřeší hlouposti, netrápí se věcmi, které stejně nezmění. Mají skvělou dceru, která jim dělá radost, dvě orientální kočky a kolem sebe skvělé přátele. Je vděčná lékařům z Homolky, kteří ji vrátili zpátky do života.

Foto: se svolením Blanky Zdeňkové

Portrét s názvem „On & Off“

Co je to hluboká mozková stimulace?

Parkinsonovou nemocí trpí v Česku až 50 000 lidí, každým rokem pak lékaři nemoc diagnostikují až 1500 novým případům. Vedle farmakologie (léků) je tu moderní metoda tzv. hluboká mozková stimulace (Deep Brain Stimulation – DBS). DBS je léčebná metoda, při které lékaři zavedou tenké drátky (elektrody) do přesně určených částí mozku. Lékaři musí vytipovat mozková jádra o velikosti zrnka rýže a v nich najít ideální polohu pro umístění stimulace. Tyto drátky jsou propojené s malým přístrojem – neurostimulátorem, který se umístí pod kůži na hrudníku. Přístroj vysílá jemné elektrické impulzy do mozku a tím pomáhá upravit jeho činnost. Díky tomu může zmírnit potíže, jako jsou třes, ztuhlost nebo poruchy hybnosti. Zákrok probíhá při vědomí pacienta, aby bylo možné okamžitě testovat účinky stimulace. Efekt metody hezky znázorňuje video na YouTube.

Novinka v podobě adaptivní stimulace

Nejnovější vývoj v oblasti hluboké mozkové stimulace přináší takzvanou adaptivní stimulaci. Ta dokáže automaticky přizpůsobit elektrické impulzy podle toho, jak mozek právě pracuje. Díky tomu se stimulace neustále přizpůsobuje aktuálním potřebám pacienta, což zlepšuje účinek léčby, snižuje vedlejší účinky a zvyšuje celkový komfort.

Další převratnou novinkou je dobíjitelný neurostimulátor Percept RC, který představuje zásadní vylepšení oproti dříve používaným modelům s omezenou životností baterie. Tento nový systém umožňuje pravidelné dobíjení, čímž se eliminuje nutnost častých chirurgických zákroků na výměnu baterie. Navíc nabízí rychlé dobíjení – z 10 % na 90 % kapacity se dobije za méně než 60 minut.

Zákrok hradí zdravotní pojišťovny a je možné ho podstoupit ve specializovaných centrech v Praze, Brně a v Olomouci. Veškeré informace k Parkinsonově nemoci i včetně center pro hlubokou mozkovou stimulaci jsou k dispozici na https://jaknaparkinsona.cz/.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám