Článek
Ženy bývají nejčastěji odsouzeny za finanční podvody, domácí násilí nebo krádeže.
Průměrný věk vězněných žen je mezi 31-40 lety.
Zpověď 80 žen ukazuje na to, že žily klasickým životem. Měly práci, děti i partnera.
Třetina žen se vejde do trestu maximálně jednoho roku.
KDE NASTÁVÁ TAKOVÝ ZVRAT, ŽE PRACUJÍCÍ MAMINKA SKONČÍ VE VĚZENÍ?
Odsouzené maminky si často uvědomí mnoho věcí. Že za něco, co chtěly získat, bohužel ještě více ztratily.
Nevidí své malé děti, partnera, rodinu.
Co je dostalo za mříže?
Výslech těchto maminek poukazuje na jeden fakt. Odsouzené jsou sice nejčastěji za krádeže, ale prvotní příčina proč kradly je ta, že byly závislé na omamných látkách. Velmi často z důvodu, že ony samotné pochází z takové rodiny. Z prostředí, kde vládlo násilí, alkohol, drogy atd.
Další z nich vyrůstaly v dětském domově nebo u pěstounů. Odmala tedy chyběla pevná složka - milující rodiče.
A valná většina z nich si odnáší z tohoto dětství nějakou závislost. A protože jim chybělo na drogy, začaly krást.
Zajímavým faktem je také to, že ač tyto ženy neměly hezké dětství, téměř všechny si pořídily několik dětí. Celých 85 % maminek po svých dětech teskní, některé je neviděly celý rok.
Mezi maminkami jsou také případy, kdy některé tak zoufale toužily po lásce, že pro ni hřešily natolik, že skončily za mřížemi. Udělaly pro svou drahou polovičku vše, jen aby si udržely jejich „lásku“. I za ztrátu vlastní svobody, obětovaly vlastně vše.
Lásku celý život postrádaly. Byly nemilovány, bity nebo odloženy. To formovalo je samotné až do bodu, kde jsou dnes. Za mřížemi, bez rodiny i dětí.
Velký podíl těchto žen zažívalo násilí právě i v partnerství. Téměř všechny zažily fyzické násilí od toho, kdo je měl milovat. Bohužel s těmito muži zůstávají, jsou šťastné aspoň za malinký projev lásky a na tom jsou v podstatě rovněž závislé.
ODPUŠTĚNÍ
Celé dvě třetiny maminek si nedokázaly odpustit, že i ony selhaly. Některé z nich pomýšlely i na sebevraždu.
Stydí se, že selhaly jako matky a že zklamaly i lidi, kteří jim věřili a velmi je podporovali.
Téměř 100 % žen se cítí jednoznačně vinny.
Ve věznici je přítomen vězeňský kaplan, psycholožka atd.
Ani jedna z těchto žen to nenese s úsměvem na rtu. Každá si uvědomuje dopad svých činů a obrovskou ztrátu žít bez svých dětí.
Ani jedna neměla dokončeno základní vzdělání. Ale většina z nich začala studovat a některé dokonce dokončily i vysokou školu.
Je zřejmé, že tyto ženy začaly chápat, že štěstí si vytváří ony samy a že chtějí žít jinak. Právě ve vězení si uvědomily ty důležité věci. A to, že rodina a láska je nejvíce.
A otázkou je, zda si tyto ženy, které většinově pochází ze špatných kořenů, zaslouží opovržení.
Často se tyto ženy cítí jako největší spodina a chtěly by dokázat, že i ony si zaslouží uznání a podporu v tom, žít jinak. Nehází vinu na svou původní rodinu a své těžké dětství, jsou si vědomy, že i ony rozhodly o svém osudu. A chtějí být lepšími než byly.
Co se týká čistě maminek, všechny si přejí jediné: JÍT DOMŮ ZA SVÝMI DĚTMI A BÝT DOBRÝMI MATKAMI.
Děti často skončí v náhradní péči, než maminka odpyká trest, nebo jsou s tatínkem a maminku navštíví pouze párkrát do roka.
Setkání může probíhat v místě areálu, kde to vypadá jako doma a dítě má pocit, že maminka zkrátka musí na nějaký čas bydlet jinde. Rozhodně není znát, že je ve věznici. Návštěvy probíhají důstojně a tak, aby to dítě psychicky zvládalo.
Snad každý z nás někdy chyboval. A pokud si své chyby uvědomujeme, je to určitě krok dopředu. Přeji všem ženám, které by rády začaly od začátku, aby se jim to už kvůli jejich dětem podařilo.
Anketa
Zdroj: czeExperiment - https://www.youtube.com/@czeXperiment
https://www.rodinnasit.cz/vychova-a-pece/kdyz-je-mama-ve-vezeni/