Článek
ŽIVOTOPIS
Karel Hynek Mácha, vlastním jménem Ignác Mácha, byl český básník a prozaik, představitel českého romantismu a zakladatel moderní české poezie. Proslavil se především lyricko-epickou poemou Máj, jednou z nejvydávanějších českých knih.
Narodil se roku 1810 v Praze. Studoval na gymnáziu, později filozofii a práva. Zajímal se o divadlo, ochotnicky hrál v Kajetánském divadle. Krom divadla se zajímal i o historii a politické dění. Roku 1832 ukončil Mácha filosofii a pod vlivem Jungmannových přednášek začal psát české verše uveřejňované většinou v časopisech. Studium práv dokončil roku 1836. Poté nastoupil na místo advokátního praktikanta v Litoměřicích. 1.10.1836 se Máchovi narodil syn, ale Mácha již o pouhý měsíc později zemřel na infekci. Smrt ho potkala těsně před svatbou s Lori Šomkovou a nedlouho poté, co se v tisku objevily první kritiky Máje.
MÁJ
Příběh byl zřejmě inspirován skutečnou událostí: v roce1774 byl poblíž Mladé Boleslavi na pahorku zvaném Na spravedlnosti popraven lámáním kola Hynek (Ignác) Schiffner, který zavraždil v Dubé u Doks svého otce. Mácha toto vyprávění zaslechl o šedesát let později během některého ze svých pobytů u dnešního Máchova jezera od svého známého, hospodského Týce.
Bývá považována za vrcholné dílo českého literárního romantismu. Mácha v této skladbě zcela vybočil z obrozeneckého programu 1. poloviny 19. století a pojal ji jako osobní zpověď rozervaného romantického člověka plného nejistot a otázek po smyslu života.
Rukopis Máje byl objeven během první světové války v Katusicích u Mladé Boleslavi v pozůstalosti obrozence Jana Nepomuka Krouského.
Karel Hynek Mácha byl už za svého života v kruhu svých přátel pokládán za výjimečnou básnickou osobnost. Jeho dílo bylo vykládáno rozličnými způsoby a stalo se inspirací mnoha básníkům, kteří přišli po něm. Teprve následující generace udělaly z jeho osobnosti legendu.
JAKÝ BYL V SOUKROMÍ
V dětství byl obyčejným dítětem. Ve studentských letech už ale na své spolužáky působil jako podivín. Měl velké charisma, ale liboval si v tajuplném a poněkud chmurném prostředí. Neustále navštěvoval například hřbitovy nebo staré hrady. Hrady také maloval, jsou v jeho sbírce kreseb s názvem HRADY SPATŘENÉ, která má asi 90 exemplářů.
Když poznal svou budoucí ženu, Eleonor Šonkovou, už tehdy byl na tu dobu výstřední a jako muž ji okamžitě zaujal. Bylo jí tehdy pouhých 17 let a jejich láska se stala fenoménem.
Právě díky nalezeným dokumentům po Eleonor dnes víme, že byl Mácha v soukromí opravdu tyranem. Svou drahou zamykal doma, měl nekontrolovatelné výbuchy vzteku a často dělal žárlivé scény. Na svou lásku byl velmi hrubý a také jí vyhrožoval.
Z šifrovaného intimního deníku Máchy jsou zjištěna další fakta. Dozvídáme se naprosto šokující věci o tomto romantickém básníkovi, který si dělal zápisky ze svých intimních prožitků a kde o své partnerce píše spíše jako o nástroji k potěšení. Jeho výrazy na tu dobu působí poměrně nevkusně.
POSLEDNÍ CHVÍLE
Když Mácha dokončí studia, odcestuje za prací. Po návratu je v plánu svatba a také stěhování. Do té doby bydlí se svou milou a svým synem Ludvíkem v Praze a chce se osamostatnit.
Osud ale zasahuje jinak.
Když je ještě stále pracovně pryč, při vzniklém požáru obětavě hasí oheň a zapíjí svou žízeň vodou, která byla určena k požáru a nebyla pitná. Po týdnu trpí silnými nevolnostmi, zvracením a horečkou. Přesto v poslední chvíli píše své Lori výhružný dopis. V něm stojí, že pokud poruší zákaz vycházení, který jí dal, odejde od ní a už ho nikdy neuvidí.
Netušil tehdy, že umírá. Od Lori skutečně odešel, ale úplně jinam, než si zřejmě představoval. 6.listopadu 1836 umírá na cholerinu. Nic netušící Lori si v Praze, kde na něj čekala, zkouší svatební šaty. Jeho pohřeb probíhá v Litoměřicích za přítomnosti bratra Karla Hynka Máchy. 17.listopadu 1836 bylo v Praze v kostele svatého Ignáce slouženo za Máchu rekviem. Kostel byl plný. Účastni byli Máchovi rodiče, studenti, profesoři, mj. Josef Jungmann.
Jeho syn Ludvík zemřel roku 1837 na psotník.
Ostatky dnes velmi uznávaného básníka Karla Hynka Máchy byly později uloženy na Vyšehradě. Teprve následující generace udělaly z jeho osobnosti legendu.
Zdroje: Wikipedie, Youtube, Databáze knih