Hlavní obsah
Lidé a společnost

María Sabina - žena, za kterou se vydal Lennon, Disney nebo Morrison

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.com
23. 7. 10:25

Dnes by oslavila 129. narozeniny María Sabina. Významná léčitelka, která vedla léčebné rituály za pomoci halucinogenních hub. Prožila celý život v chudobě, přestože ji znal celý svět. Její jméno se stalo symbolem mysticismu, spirituality a moudrosti.

Článek

Celým jménem María Sabina Magdalena García se narodila v roce 1894 v malé horské vesničce Huautla de Jimenéz v regionu Oaxaca v Mexiku. Tuto oblast obývají Mazatekové, kteří dodnes léčí nemocné za pomoci halucinogenních hub, kterým Maria Sabina říkala „los niños santos“, v překladu svaté děti. Neuměla číst ani psát a nemluvila španělsky. Mluvila pouze domorodým jazykem Mazatéků. V tomto jazyce neexistuje slovo kniha. Sama nikdy žádnou knihu nevydala, její životní příběh byl zdokumentován jinými spisovateli a režiséry.

Dětství a setkání s houbami

María Sabina přišla o otce, když jí byli pouhé 3 roky. Její matka zůstala jako živitelka rodiny sama a tak ji často nechávala spolu s její sestrou Marií Annou doma, aby mohla pracovat. Ani jedna ze sester nechodila do školy a namísto toho pomáhaly na poli, se zvířaty a s domácími pracemi. Celý život prožily v chudobě, María Sabina říká: „neměli jsme nic, jen hlad a byla nám zima.“

Marii bylo 7 let, když poprvé ochutnala halucinogenní houby společně se sestrou. Chuťově nebyly dobré, ale účinek, který se objevil po krátké době se jim líbil. Takto Maria Sabina objevila způsob, jak intuitivně léčit za pomoci hub. Po smrti svého prvního manžela je používala k léčbě nemocných ve své komunitě.

Léčebné rituály

Během léčebného rituálu žádala svými zpěvy a modlitbami duchy, aby jí dali sílu k překonání všeho zlého. Její jak antropologicky, tak poeticky zajímavé zpěvy jsou zaznamenány v dokumentech a v knihách o jejím životě. Maria Sabina říká: „můj osud je léčit pomocí jazyka hub, já jsem ta, co čte a ta, co informuje.“

V jednom vyprávění o jejím rituálu, María Sabina říká: „Existuje svět mimo ten náš, svět, který je daleko, ale přesto je blízko a je neviditelný. Tam žije Bůh, žijí tam mrtví a svatí. Svět, kde se vše již stalo a vše je známo. Tento svět mluví. Má svůj vlastní jazyk. Já informuji, co říká. Posvátné houby mě berou za ruku a vedou mě do světa, kde je všechno známo. Jsou tam posvátné houby, které mluví způsobem, kterému rozumím. Ptám se jich a oni mi odpovídají. Když se vrátím z cesty, na kterou jsem s nimi vyrazila, říkám, co mi řekli a co mi ukázali.“

Za poznáním síly jejich rituálu vyrazili do Mexika známé osobnosti jako například Albert Hoffman, jehož bádání vedlo k syntéze LSD. Filmový producent Walt Disney, který dal život mnoha fantasy postavám známým milionům lidí. Také hudebníci jako John Lennon, Bob Dylan a Jim Morrison vyrazili do odlehlé horské oblasti, aby objevili moudrost halucinogenních hub.

Pozdější vývoj

V 60. letech začali do vesnice jezdit davy turistů, kteří hledali Boha, transcendentální zkušenost nebo si přijeli pro neobvyklý zážitek. Došlo ke dvěma situacím, kdy po vesnici pobíhali nazí zdrogovaní cizinci, což vyvolalo tenzi mezi komunitou a Marií Sabinou. Později došlo k vykradení a vypálení jejího domu místními. Svého času byla dokonce i trestně stíhána a vězněna. Její rituály ztratily původní smysl, se kterým je María Sabina vedla - léčba nemocných. Příchod cizinců způsobil rozpad tradice, která zůstávala utajena od předhispánských dob.

Její historie je plná těžkostí. Žila v mnoha realitách, čelila kruté chudobě a později byla místními odsuzována a vězněna. Zemřela 23. listopadu 1985. Dům, kde žila byl po její smrti přeměněn na malé muzeum, které vystavuje obrazy a některé z jejích šatů. Díky Maríi Sabině se dnes zkoumá psilocybin a jeho léčebného využití. To ona otevřela dveře k poznání potenciálu halucinogenních hub. Je zaznamenána její citace, která končí větou: „Jsem duchovní žena, protože mohu vstoupit do království smrti a mohu jej i opustit.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz