Hlavní obsah

Kurt Cobain zemřel před 31 lety. Bojoval za práva žen a nosil dámské šaty

Foto: Universal Music Czech Republic

Kurt Cobain zemřel 5. dubna 1994. Nezvládl psychické problémy a sáhl po zbrani, kterou navždy ukončil svůj život. Zanechal po sobě manželku s dcerou a Nirvana rázem zůstala bez frontmana.

Článek

Dnes by byl Kurt Cobain dědečkem. Jeho dcera Frances Bean porodila minulý rok syna Rileyho. Přesně třicet let po smrti frontmana Nirvany. V době jeho náhlého odchodu neměla Frances ani dva roky. Zpěvák odešel vlastní rukou 5. dubna 1994, jeho tělo našel v garáži jeho domu až o dva dny později elektrikář. Vedle muzikanta ležela brokovnice, kterou si prostřelil hlavu.

„Je lepší shořet než vyhasnout.“

Kurt Cobain po sobě zanechal dopis na rozloučenou. Byl adresovaný jeho imaginárnímu příteli z dětství Boddahovi. Přiznal v něm kromě jiného, že ho netěší vystupovat s Nirvanou. Hudba pro něj již nebyla zábavou, ale pouhou prací. „Miluju lidi až příliš, tak moc, že je mi z toho smutno. Nevděčné znamení Ryb,“ stojí ve psaní.

V závěru dopisu Cobain připomněl slavná slova Neila Younga. „It’s better to burn out, than to fade away.“ To v překladu znamená „je lepší shořet než vyhasnout“. Manželku Courtney pak poprosil, aby žila dále pro Frances. „Její život bude beze mne o tolik šťastnější,“ myslel si muzikant.

Kult osobnosti Kurta Cobaina

Ačkoliv se Cobain dožil pouhých sedmadvaceti let, jeho osobnost doposud fascinuje a oslovuje i mladé generace. V mnoha případech muzikant předběhl svou dobu. Mimo jiné genderově neutrálním stylem oblékání. Na veřejnosti a občas také na koncertech rád nosil dámské šaty. Ikonickými se staly květinové, které oblékl na focení pro časopis The Face. „Mám rád šaty, nosím je i doma,“ uvedl v rozhovoru pro pořad Headbangers Ball, kam oblékl zlaté šaty s límcem.

Muzikant byl obecně zastáncem ženského pokolení. V devadesátých letech přednesl svou myšlenku o tom, jak by měl vypadat svět, aby nedocházelo ke znásilnění. V roce 1993 dokonce neváhal zastavit koncert v Oaklandu, když viděl, že jeden z mužů v první řadě osahává ženu vedle sebe. O sexuálním násilí je i skladba Nirvany s názvem Rape Me.

„Sebedestruktivní, mrtvej rocker.“

V dopise na rozloučenou se Cobain označil na „sebedestruktivního, mrtvého rockera“, který je „exceptrický a náladový“. Jak také uvedl, od sedmi let nenáviděl lidi. Zpěvák trpěl psychickými problémy, s nimiž mu nikdo nedokázal pomoci. Měl deprese a uzavíral se do sebe. Na jednu stranu si přál zemřít, na druhou se smrti bál. Byl fascinovaný modely mužského a ženského těla, hrával si s modely lidských koster a orgánů a na zdech svého domu v Seattlu mu visely znesvěcené náboženské motivy ronící proudy slz.

„Někdo, kdokoli, pomozte mi, proboha vás prosím,“ napsal v roce 1992 v úvodu svého fanzinu. Co se odehrávalo v jeho morbidně poetické duši? Proč spáchal sebevraždu, ačkoliv se odchodu na druhý břeh tolik bál? To jsou otázky, na které již nikdy nenajdeme odpověď.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám