Hlavní obsah
Cestování

Pražská Loreta skrývá Svatou chýši i další cenné poklady. Mnoho z nás ale uvnitř nikdy nebylo

Foto: Anton Fedorenko (Wikipedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0)

Komplex budov pražské Lorety (v pozadí Petřínská rozhledna)

Je součástí areálu Pražského hradu, ale vzhledem k mnoha pamětihodnostem, které se na hradčanském vrchu nachází, bývá neprávem opomíjena. Lidé kolem ní chodí pravidelně, ale jen málokdo z nich zavítá dovnitř.

Článek

Když zavítáme na Pražský hrad, ať už na prohlídku nebo jen tak na procházku, naše kroky většinou směřují na jednotlivá nádvoří hradu, ke katedrále svatého Víta, do Zlaté uličky a případně do královských zahrad. Loreta se během mnoha let stala neprávem opomíjenou součástí tohoto komplexu. Na základě exteriérů totiž nevyčnívá a na první pohled jsou na hradě mnohem zajímavější místa. Jen se přiznejte, kdo již Pražský hrad navštívil mnohokrát, ale v Loretě ještě nikdy nebyl. Přitom v sobě ukrývá tak cenné poklady, že je jedním z nejcennějších míst celé Prahy.

Loreta totiž není ve své podstatě pouze jednou jedinou stavbou, ale jedná se o soubor barokních staveb na Loretánské náměstí. Turisté nebo ti, kteří kolem ní procházejí, si ale v zásadě všimnou pouze jedné jediné budovy viditelné přímo z náměstí s vysokou věží a malými litými zvony. Právě tato budova je tou nejznámější, protože se v ní nachází vyhlášená zvonkohra, která je považována za největší zdejší lákadlo. Zvonkohra je skutečně nádherná a může si ji poslechnout každý, kdo sem zavítá v době otevírací doby Lorety v každou celou hodinu. My vás ale dnes vezmeme do jádra Lorety a objevíme Svatou chýši, kde byl podle legendy počat Ježíš Kristus i tajnou krytou chodbu spojující Loretu s jiným objektem na hradě. Pojďme se vydat na pouť neobjevenou částí areálu, která je významným poutním místem.

Foto: VitVit (Wikipedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0)

Na první pohled si na Loretě všimneme pouze této budovy.

Vstoupíme-li onou známou budovou do prostor Lorety, ocitneme se na čtvercovém nádvoří, které je lemované poutními ambity. Naším zrakům tu nemůže uniknout kostel Narození Páně, jehož interiéry jsou extrémně bohatě zdobeny a rozhodně tak stojí celý prostor za návštěvu, jedná se ale o nejmladší objekt v celé Loretě. Pochází až z první poloviny 18. století a vznikl tím, že se začala rozšiřovat původní kaple sv. Anny, která tu stávala dávno předtím.

Ústřední objekt celé Lorety, o kterém ani Pražané často nevědí, se ale nachází uprostřed tohoto nádvoří. Jedná se o takzvanou Loretánskou kapli. Podle názvu to zní docela obyčejně, opak je ale pravdou. Právě se nacházíme u kopie jedné z nejdůležitějších křesťanských staveb na světě. U Svaté chýše, ke které se váže zajímavá legenda, na níž je i zrnko pravdy.

Foto: Jerzy Strzelecki (Wikipedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0)

Nádvoří Lorety se Svatou chýši i ambity kolem dokola

Jako Svatá chýše se označuje obydlí, ve kterém měla údajně bydlet Panna Marie v době, kdy ji navštívit Duch Svatý a ona neposkvrněně počala Ježíše Krista. Tato chýše stála až do 13. století v Nazaretu. Legenda praví, že přibližně v té době byla anděly přenesena do Itálie, konkrétně do městečka Loreto. Odtud plyne i označení Loreta. Pravda je sice trochu jiná, ale k přemístění Svaté chýše skutečně došlo. Kameny z původní stavby byly na konci 13. století postupně převáženy do Itálie, kde byla chýše znovu složena. Kameny ze Svaté chýše nechal do Itálie přemístit Nikeforos Angelos a právě tady pravděpodobně vlivem špatné translace došlo k záměně jména šlechtice a vládce za anděla.

Svaté chýši ale chyběla jedna stěna. Údajně totiž měla v Nazaretu přímo navazovat na jeskyni, takzvanou grottu. A tak byla stěna stavbě v Itálii přidělána. Podle odborníků ale skutečně tato Svatá chýše svou velikostí, tvarem i původně chybějící jednou stěnou přesně navazuje na grottu v Nazaretu. Prakticky s jistotou se tak dá říci, že tato stavbu skutečně původně stála ve Svaté zemi. Navíc základy, které stavbě v Itálii chybí, jsou dodnes k vidění v Nazaretu. Dnes se Svatá chýše nachází ve zmiňovaném Loretu v interiéru baziliky Casa Santa, což se dá přeložit jako Boží dům.

Foto: Zorro2212 (Wikipedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0)

Původní Svatá chýše v italském Loretu

Svatá chýše přenesená ze Svaté země do Itálie se stala světovou senzací a odstartovala trend výstavby kaplí zvláštního typu, které se Svaté chýši velmi podobají. Po celé Evropě tak vznikla řada loret, které jsou přesnou kopií Božího domu v Loretu. A Praha byla jedním z měst, které dostalo vlastní Svatou chýši. A jako jednu z mála ji máme ve zcela původní podobě bez ozdob a příkras, které jiné napodobeniny všude po světě v průběhu staletí získaly.

Kaple vznikla v první polovině 17. století a je až dodnes ve správě kapucínů. Kromě vnější podoby se její autoři snažili napodobit i její vnitřek. S velkou pravděpodobností je v naší napodobenině Svaté chýše zazděno i několik trámů a cihel, které pocházejí z původní kaple v italském Loretu. Na oltáři pak na návštěvníky čeká socha Černé Madony. Teprve, když kaple stála na nádvoří, začaly vznikat okolní ambity s obrazy světců chránících toto svaté místo.

Foto: Jerzy Strzelecki (Wikipedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0)

Pražské slunce

Pokud by vám toho pro pražskou Loretu přišlo stále málo, nahlédnout můžete i do klenotnice, kde se nacházejí nesmírně cenné liturgické předměty od dob gotiky až po baroko včetně nádherného Pražského slunce. A pokud jste byli před vstupem do Lorety pozorní, pak vám jistě neuniklo, že se na severní straně Loretánského náměstí nachází ještě jedna zajímavá církevní stavba. Jedná se o kostel Panny Marie Andělské, někdy také kostel Panny Marie Královny Andělů, ke kterému přiléhá rozsáhlý klášter. Právě s těmito prostory je pak Loretánský komplex propojen tajnou krytou chodbou. Kapucíni z kláštera se tak mohli do Lorety, kterou po celou dobu její existence spravují, dostat, aniž by museli vyjít na Loretánské náměstí a být lidem na očích.

Kostel Panny Marie Andělské je nejstarší kapucínskou stavbu na našem území a v zimním období zde pravidelně v rámci akce Křesťanské Vánoce můžete obdivovat vystavený místní betlém.

Foto: VitVit (Wikipedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0)

Krytá chodba spojující klášter s Loretou

Loreta je skutečně skrytý poklad v srdci areálu Pražského hradu a je velká škoda, že zraky návštěvníků a turistů se stáčejí trochu někam jinam na propagovaná a na první pohled honosná místa. Loreta tak i po letech stále zůstává tak trochu neprávem opomíjeným skvostem.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz