Článek
Když zavítáme na Pražský hrad, ať už na prohlídku nebo jen tak na procházku, naše kroky většinou směřují na jednotlivá nádvoří hradu, ke katedrále svatého Víta, do Zlaté uličky a případně do královských zahrad. Loreta se během mnoha let stala neprávem opomíjenou součástí tohoto komplexu. Na základě exteriérů totiž nevyčnívá a na první pohled jsou na hradě mnohem zajímavější místa. Jen se přiznejte, kdo již Pražský hrad navštívil mnohokrát, ale v Loretě ještě nikdy nebyl. Přitom v sobě ukrývá tak cenné poklady, že je jedním z nejcennějších míst celé Prahy.
Loreta totiž není ve své podstatě pouze jednou jedinou stavbou, ale jedná se o soubor barokních staveb na Loretánské náměstí. Turisté nebo ti, kteří kolem ní procházejí, si ale v zásadě všimnou pouze jedné jediné budovy viditelné přímo z náměstí s vysokou věží a malými litými zvony. Právě tato budova je tou nejznámější, protože se v ní nachází vyhlášená zvonkohra, která je považována za největší zdejší lákadlo. Zvonkohra je skutečně nádherná a může si ji poslechnout každý, kdo sem zavítá v době otevírací doby Lorety v každou celou hodinu. My vás ale dnes vezmeme do jádra Lorety a objevíme Svatou chýši, kde byl podle legendy počat Ježíš Kristus i tajnou krytou chodbu spojující Loretu s jiným objektem na hradě. Pojďme se vydat na pouť neobjevenou částí areálu, která je významným poutním místem.

Na první pohled si na Loretě všimneme pouze této budovy.
Vstoupíme-li onou známou budovou do prostor Lorety, ocitneme se na čtvercovém nádvoří, které je lemované poutními ambity. Naším zrakům tu nemůže uniknout kostel Narození Páně, jehož interiéry jsou extrémně bohatě zdobeny a rozhodně tak stojí celý prostor za návštěvu, jedná se ale o nejmladší objekt v celé Loretě. Pochází až z první poloviny 18. století a vznikl tím, že se začala rozšiřovat původní kaple sv. Anny, která tu stávala dávno předtím.
Ústřední objekt celé Lorety, o kterém ani Pražané často nevědí, se ale nachází uprostřed tohoto nádvoří. Jedná se o takzvanou Loretánskou kapli. Podle názvu to zní docela obyčejně, opak je ale pravdou. Právě se nacházíme u kopie jedné z nejdůležitějších křesťanských staveb na světě. U Svaté chýše, ke které se váže zajímavá legenda, na níž je i zrnko pravdy.

Nádvoří Lorety se Svatou chýši i ambity kolem dokola
Jako Svatá chýše se označuje obydlí, ve kterém měla údajně bydlet Panna Marie v době, kdy ji navštívit Duch Svatý a ona neposkvrněně počala Ježíše Krista. Tato chýše stála až do 13. století v Nazaretu. Legenda praví, že přibližně v té době byla anděly přenesena do Itálie, konkrétně do městečka Loreto. Odtud plyne i označení Loreta. Pravda je sice trochu jiná, ale k přemístění Svaté chýše skutečně došlo. Kameny z původní stavby byly na konci 13. století postupně převáženy do Itálie, kde byla chýše znovu složena. Kameny ze Svaté chýše nechal do Itálie přemístit Nikeforos Angelos a právě tady pravděpodobně vlivem špatné translace došlo k záměně jména šlechtice a vládce za anděla.
Svaté chýši ale chyběla jedna stěna. Údajně totiž měla v Nazaretu přímo navazovat na jeskyni, takzvanou grottu. A tak byla stěna stavbě v Itálii přidělána. Podle odborníků ale skutečně tato Svatá chýše svou velikostí, tvarem i původně chybějící jednou stěnou přesně navazuje na grottu v Nazaretu. Prakticky s jistotou se tak dá říci, že tato stavbu skutečně původně stála ve Svaté zemi. Navíc základy, které stavbě v Itálii chybí, jsou dodnes k vidění v Nazaretu. Dnes se Svatá chýše nachází ve zmiňovaném Loretu v interiéru baziliky Casa Santa, což se dá přeložit jako Boží dům.

Původní Svatá chýše v italském Loretu
Svatá chýše přenesená ze Svaté země do Itálie se stala světovou senzací a odstartovala trend výstavby kaplí zvláštního typu, které se Svaté chýši velmi podobají. Po celé Evropě tak vznikla řada loret, které jsou přesnou kopií Božího domu v Loretu. A Praha byla jedním z měst, které dostalo vlastní Svatou chýši. A jako jednu z mála ji máme ve zcela původní podobě bez ozdob a příkras, které jiné napodobeniny všude po světě v průběhu staletí získaly.
Kaple vznikla v první polovině 17. století a je až dodnes ve správě kapucínů. Kromě vnější podoby se její autoři snažili napodobit i její vnitřek. S velkou pravděpodobností je v naší napodobenině Svaté chýše zazděno i několik trámů a cihel, které pocházejí z původní kaple v italském Loretu. Na oltáři pak na návštěvníky čeká socha Černé Madony. Teprve, když kaple stála na nádvoří, začaly vznikat okolní ambity s obrazy světců chránících toto svaté místo.

Pražské slunce
Pokud by vám toho pro pražskou Loretu přišlo stále málo, nahlédnout můžete i do klenotnice, kde se nacházejí nesmírně cenné liturgické předměty od dob gotiky až po baroko včetně nádherného Pražského slunce. A pokud jste byli před vstupem do Lorety pozorní, pak vám jistě neuniklo, že se na severní straně Loretánského náměstí nachází ještě jedna zajímavá církevní stavba. Jedná se o kostel Panny Marie Andělské, někdy také kostel Panny Marie Královny Andělů, ke kterému přiléhá rozsáhlý klášter. Právě s těmito prostory je pak Loretánský komplex propojen tajnou krytou chodbou. Kapucíni z kláštera se tak mohli do Lorety, kterou po celou dobu její existence spravují, dostat, aniž by museli vyjít na Loretánské náměstí a být lidem na očích.
Kostel Panny Marie Andělské je nejstarší kapucínskou stavbu na našem území a v zimním období zde pravidelně v rámci akce Křesťanské Vánoce můžete obdivovat vystavený místní betlém.

Krytá chodba spojující klášter s Loretou
Loreta je skutečně skrytý poklad v srdci areálu Pražského hradu a je velká škoda, že zraky návštěvníků a turistů se stáčejí trochu někam jinam na propagovaná a na první pohled honosná místa. Loreta tak i po letech stále zůstává tak trochu neprávem opomíjeným skvostem.
Zdroje: