Článek
Nechvalně proslulou oblast kolem metra Anděl a obchodního centra Nový Smíchov znají asi všichni Pražané. Co se skrývá hned za ním, už ví ale málokdo. Cestou nahoru směrem ke Strahovskému tunelu se totiž nachází jedinečný klášter svatého Gabriela, kterému se dnes říká Gabriel Loci.
Pohled na tento monumentální a pro Prahu nezvyklý komplex se nám naskytne už z Holečkovy ulice, případně z vršku sousedního parku Sacré Coeur. Stojí ale za to se vydat po několika schodech přímo ke klášteru, protože pohled na něj přímo z areálu je impozantní. Skládá ze dvou dnes poměrně samostatných části. První části je kostel Zvěstování Panny Marie, lidově řečeno kostel svatého Gabriela. Ten dodnes slouží modlitebním účelům a dostat se do něj tak můžete zejména při příležitosti mše. A pak tu stojí ještě rozsáhlá budova o několika křídlech, která kdysi tvořila samotný klášter.

Kostel přiléhající přímo ke klášteru svatého Gabriela
Celý komplex byl postaven na přelomu 80. a 90. let 19. století. Jako ženské opatství ale sloužil pouze krátkou dobu. Už v roce 1919 zel jeho areál prázdnotou a postupně tu sídlilo ministerstvo pošt a telegrafů, dále Poštovní spořitelna, a nakonec tu bylo Poštovní muzeum. Od roku 1998 do roku 2010 sloužila budova jako ředitelství pošt.
Přestože byl klášter ve vlastnictví České pošty, ta pro něj nedokázala najít další využití, a tak celý komplex chátral. Nakonec se přistoupilo k aukci. Klášter se však takto prodat nepodařilo, prodej se uskutečnil až v roce 2019. Tehdy klášter koupila realitní společnost, která má v plánu zde vybudovat pětihvězdičkový hotel. Předtím ale čeká budovu rozsáhlá rekonstrukce, neboť technický stav budovy není dobrý.
Až do dnešních dnů se ale v klášteře nic zásadního neudálo, a tak se přistoupilo k zpřístupnění exteriérů pro veřejnost. V teplých dnech se dokonce můžete posadit na zahradě kláštera a v pojizdném voze si zakoupit něco k pití. Také je zde možnost si na připravených ohništích něco opéci.

Celý komplex dokáže ohromit.
Teprve loni pak Mgr. Monika Bubna-Litic začala pořádat pravidelné prohlídky interiéru kláštera. S ní mohou návštěvníci prozkoumat doslova celý areál a poznat historii tohoto místa. Monika Bubna-Litic pochází ze šlechtické rodiny a je dlouholetou odbornicí na umění tzv. beuronské školy. A místní klášter s kostelem je považován nejstarší a nejpozoruhodnější ukázku beuronského umění na světě.
Prohlídky jsou pořádány nepravidelně, většinou však vždy o víkendu. Je to jedinečná příležitost, jak si tento novorománský komplex prohlédnout ještě před tím, než zde vzniknou hotelové pokoje a začnou se sem sjíždět turisté z celého světa.
Zdroje: