Článek
Ale čím déle se o tento sport zajímám, tím víc mi připadá fascinující. Proč? Protože to není jen o lyžování nebo o adrenalinových zážitcích. Je to o výzvě, přírodě, respektu a vnitřním klidu.
Co je vlastně skialpinismus? Je to sport, který kombinuje pohyb na lyžích v horském terénu s technickými schopnostmi. Jeho kořeny sahají do Skandinávie, kde lidé používali lyže jako dopravní prostředek v zasněžené krajině. První lyže měly na špičce „čudlík“ pro připevnění stoupacích pásů z tulení kůže, což usnadňovalo pohyb do kopce. V Česku se tento sport začal rozvíjet v 80. letech 20. století a popularitu získal v 90. letech, kdy se začalo objevovat specializované vybavení. Dnes se stává čím dál dostupnějším a oblíbenějším i mezi rekreačními sportovci.
Závodní skialpinismus je u nás poměrně oblíbený. Můžete se účastnit například Českého poháru ve skialpinismu, který zahrnuje různé disciplíny jako závody jednotlivců, vertikální závody nebo sprinty. Vrcholným závodem sezóny je mistrovství ČR, které se často koná v Krkonoších. Oblíbené destinace pro skialpinismus u nás zahrnují Krkonoše, Šumavu, Jeseníky nebo Beskydy, kde jsou vyznačené trasy vhodné i pro začátečníky. Například v okolí Pece pod Sněžkou nebo ve Špindlerově Mlýně lze najít trasy ideální pro začátky s tímto sportem.
Co mě na skialpinismu baví nejvíc, i když zatím jen zpovzdálí, je jeho filozofie. Není to jen o zdolání vrcholu. Je to o cestě, o propojení s přírodou a o hledání vlastních limitů. Představte si, že stoupáte na zasněženou horu, kolem je ticho, sníh křupe pod lyžemi a vy máte pocit, že jste součástí něčeho více. Je to okamžik, kdy zapomenete na každodenní starosti a soustředíte se jen na pohyb, dech a majestátnost okolní přírody.
Zajímavé je, že skialpinismus bude poprvé zařazen mezi olympijské sporty na zimních olympijských hrách v roce 2026 v italském Miláně a Cortině d’Ampezzo. Tento krok ukazuje, jak rychle tento sport nabírá na popularitě a důležitosti. Pro České sportovce to bude skvělá příležitost ukázat se na mezinárodní úrovni a inspirovat další generace skialpinistů.
A co vybavení? Pro začátek stačí kvalitní obuv a oblečení, které vás ochrání před chladem a vlhkostí. Pokročilí skialpinisté investují do speciálních lyží, vázání, stoupacích pásů a lavinového vyhledávače. Bezpečnost je totiž klíčová. Lavinová problematika by měla být součástí každého výcviku, protože hory mohou být krásné, ale i nebezpečné.
Pokud uvažujete, že byste to taky zkusili, doporučil bych začít s někým, kdo má zkušenosti. Naučí vás základy, ukáže, jaké vybavení je potřeba a jak se pohybovat bezpečně. Mnoho horských oblastí nabízí kurzy a průvodce, kteří vám pomohou se vším, co budete potřebovat.
Takže ano, skialpinismus je pro mě nový a fascinující svět. Nabízí kombinaci sportovní výzvy, dobrodružství a hlubokého propojení s přírodou. Kdo ví, třeba si jednou koupím svou první výbavu a zkusím to na vlastní kůži. Třeba právě v horách najdu něco, co jsem dosud postrádal.