Hlavní obsah
Cestování

Camino: Poutní cesta, při které si protáhnete nohy a vyčistíte mysl

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Bára Štěpánková

Hřebenatka - symbol svatojakubské cesty

6. 8. 19:15

Svatojakubská cesta se stala hitem posledních let. Je ale pravdou, že pouť lidé absolvují už od nepaměti. Proč byste si měli sbalit batůžek a vypravit se pěšky po jedné z dvanácti historických tras?

Článek

V dřívějších dobách se do Santiaga de Compostela vydávali především křesťané věřící v to, že stovkami nachozených kilometrů smažou své hříchy. Bonusem navíc pro ně byla návštěva ostatků svatého Jakuba, které mají být podle legendy uložené právě v Compostele.

Dnes si lidé při pouti řeší důležité životní otázky, cestují za sebepoznáním, a nebo se vydávají jen tak pěšky zkoumat novou kulturu i kraj. Každého na svatojakubskou cestu zavede jiný důvod. Cíl však mají poutníci z různých koutů světa stejný. Je jím ono zmíněné město nacházející se v severozápadním Španělsku.

V Santiagu to nekončí

Do galicijského Santiaga de Compostela denně přichází stovky, někdy i tisíce poutníků z celého světa. Většina z nich zde končí svou pouť. Na náměstíčku Praza do Obradoiro po dlouhé cestě odhodí své batohy, někteří z nich si na ně dokonce lehnou a kochají se desítky minut výhledem na katedrálu svatého Jakuba. Atmosféra na tomhle magickém místě je doslova nabitá energií. Lidé různých národností se tady společně radují a z jejich ač unavených tváří čiší pocit štěstí a euforie.

Svatojakubskou cestu si poutníci mohou ještě prodloužit, a to až na samotný „konec světa“. Nachází se na mysu Finisterre a kromě nádherného výhledu na širý oceán i okolní útesy se zde nalézá také nultý kilometr Camino de Santiago. Poutníci tady nechávají své boty na kterých zanechala zub času dlouhá cesta, někteří je dokonce na tomto místě zapálí.

Po stopách mušlí

Pokud se na Svatojakubskou cestu rozhodnete vyrazit, vaším hlavním programem příštích dní bude hon za žlutými šipkami a mušlemi. Hlavním symbolem pro pouť Camino de Santiago je totiž hřebenatka. Poutníci si obří lastury věší také na batohy a díky nim se mohou mezi sebou snadno rozpoznávat.

Pouť by měla začínat hned za prahem vašeho domova, avšak dnešní pravidla pro absolvování Camina jsou již benevolentnější. Stačí, když ujdete 100 kilometrů po jedné ze svatojakubských tras a štempl o zdolání cesty je váš.

Nezapomeňte s sebou

Camino můžete jít podle značení i podle papírové mapy. Na trhu je dnes k dostání spousta turistických map zaměřených přímo na svatojakubskou cestu. Pokud neholdujete cestování postaru, moderní GPS navigace pouť naplánují za vás. Perfektní všeobecně pro turistiku jsou mapy.cz.

Nezapomeňte si s sebou pořídit také credencial, což je knížečka do níž průběžně budete po cestě sbírat na předurčených místech razítka. Na konci vaší poutě získáte do credencialu takzvanou Compostelu, která deklaruje, že jste úspěšně zdolali Camino de Santiago.

Chcete se oprostit od zrychlené doby moderního světa, nebo vyřešit problém, který vás už dlouho trápí? Pouť svatého Jakuba je ideálním řešením. Nazujte pořádné boty, sbalte do batohu to nejdůležitější a vyrazte vstříc novým zážitkům.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz