Článek
Změnit se to pokusil workshop, jehož cílem bylo odhalit seniorům možnosti smartphonů, naučit je s nimi pracovat, upozornit na nekalé praktiky, ale třeba je i inspirovat je pro natáčení videí s jejich využitím.
„Z krátké ankety mezi účastníky vyplynulo, že všichni používají chytrý telefon k telefonování a SMSkování, téměř všichni používají WhatsApp, Messenger nebo Skype, zhruba polovina využívá v mobilu internet, fotografuje a natáčí, ale jen málokdo si troufne na bankovnictví. Začali jsme proto od připojováním k WiFi, což se ukázalo jako velmi užitečné, protože to senioři často sami neumí – dělají to za ně děti nebo vnoučata,“ popisuje Jan Halász, lektor workshopu, který proběhl 23. ledna v bílovecké knihovně.
Více než 25 účastníků z řad seniorů se pak mimo jiné seznamovala s QR kódy, možnostmi focení a natáčení videí, a to včetně přizpůsobování nastavení foťáku a zaujala je i kompozice snímků s využitím mřížky.
„Na závěr jsme se věnovali také tematice bezpečné práce s mobilním telefonem a obraně před různými podvodnými praktikami. Právě senioři jsou totiž v tomto ohledu nejčastějšími obětmi,“ dodává Jan Halász s tím, že workshop práce se smartphonem pro seniory bude v Bílovci pokračovat znovu na jaře.
V rámci workshopu proběhla i anketa, co by se senioři ještě chtěli s mobilními telefony naučit. „Výsledkům určitě přizpůsobíme další setkání. Řeč tedy bude například o placení telefonem, natáčení videí, smartbankingu nebo využívání kalendáře,“ prozrazuje Jan Halász, ředitel festivalu Bílovecký amatérský film, v jehož rámci workshop proběhl. „Ambicí série školení práce s mobilním telefonem je přitom naučit účastníky právě i vytváření videí pomocí telefonu, a byl bych nadšený, kdyby od účastníků školení vzešly i snímky, které by mohly být přihlášeny do naší filmové soutěže,“ uzavřel Halász.