Článek
Když mě před nějakým časem můj tehdy ještě přítel požádal o ruku, byla jsem nadšená. V duchu jsem se už viděla, jak kráčím v bílých šatech k oltáři, obklopena všemi našimi příbuznými a přáteli. Poměrně brzy ale přišla první studená sprcha - ceny.
"Samostatný účes na ples… 900-1400,-
Samostatný svatební účes v den svatby… 1700-2300,-"
- převzato z ceníku nejmenovaného kadeřnického salonu
Ať už jde o snahu ukázat se před příbuznými, naplnit si dětský sen a stát se aspoň na jeden den princeznou, nebo o cokoliv jiného, ze svateb se v České republice stal velmi výnosný byznys. Cokoliv s přídomkem svatební neseženete jinak než s pěkně mastnou přirážkou. Protože na svatbách se přece šetřit nesmí. Nebo snad ano?
1. Svatební místo
Pod svatebním místem si můžete představit leccos - golfový resort, příjemný penzion na kraji města, popřípadě v poslední době velmi rozšířené svatební stodoly. Obvykle vám kromě samotného místa pro konání vaší svatby nabízí také pomoc se zajištěním občerstvení a některých nápojů, často jsou v ceně i služby svatební koordinátorky. Skvěle vypadá na fotkách, ušetří vám spoustu starostí. Má to ale svoje ale. Obvykle totiž pronájem svatebního místa tvoří jednu z největších položek nákladů na svatbu. Nezřídka se cena samotného místa pohybuje kolem 40-80 tisíc - a to bez cateringu.
Alternativou za zlomek ceny může být podívat se ve svém okolí po kulturním domě nebo sokolovně, kde se běžně pořádají například vesnické plesy. Často jde o velmi pěkně opravené prostory s veškerým potřebným vybavením, kde pronájem stojí pár tisíc i s energiemi. Nevýhodou je snad jen to, že úklid další den je na vás - nesmíte to tedy se slavením příliš přehnat.
2. Výzdoba - méně je někdy více
Svatební mašličky, pentličky, tabule, cedulky, oznámení, vývazky… to všechno může vyjít na pěkný balík. Pokud máte vy nebo někdo ve vašem okolí aspoň minimální cit pro design, zvládnete si tohle všechno připravit sami. S oznámením a jmenovkami vám pomůže třeba Canva, kde i v bezplatné verzi najdete mnoho krásných šablon, u vývazků i další výzdoby pak můžete použít přírodní materiály, které se vám zrovna naskytnou. Efekt zaručen!
3. Fotky nemusí být jenom profi
Každý chce mít na svůj velký den vzpomínku v podobě krásných fotografií a svatebního videa. Je ale opravdu potřeba platit desítky tisíc za fotografa na celé odpoledne?
Jednou možností, kterou jsme využili, je oslovit studenty, nebo mladé fotografy, kteří s focením akcí teprve začínají a budují své portfolium. Budou rádi, že dostanou pár tisíc k dobru, a současně vám mnohdy vyjdou vstříc ochotněji, než profesionální fotograf, který seká jednu svatbu za druhou.
Hezká varianta je také během odpolední oslavy místo oficiálního fotografa rozdat svým hostům jednorázové foťáky. Výsledek sice nebude načančaný jako od profíka, ale zato získáte fotky party z úplně jiné perspektivy.
4. Pití, co hrdlo ráčí
Pokud vám to svatební místo umožní, je určitě s velkou výhodou dovézt si vlastní nápoje. Vyhnete se různým přirážkám a poplatkům. Současně při nákupu je nejlepší vybírat velkoobchod, který umožňuje vracet nenačaté lahve a bečky. Tím pádem nemusíte složitě propočítávat a strachovat se, jestli strýček Pepin zrovna náhodou nechytne slinu.
5. Obsluha? Netřeba
Poslední věc, kterou si můžete svou svatbu zlevnit, ale taky velmi zjednodušit, je co největší samoobslužnost pro vaše hosty. Pití umístěte do ledničky, kde si sami vyberou podle chuti. Jídlo v rautu, kde si sami naberou. No a na pomoc s nádobím se můžete poptat svých známých, jestli někdo nemá třeba šikovné mladší sourozence, kteří by si rádi nějakou tu korunu přivydělali. A rozhodně nehrozí, že by si při takovém uspořádání někdo stěžoval na pomalou obsluhu…
Nejen díky těmto pěti tipům můžete na vaší svatbě ušetřit desítky tisíc korun - a radši si vyrazit na pořádnou svatební cestu!