Hlavní obsah
Názory a úvahy

Houbařská sezona začala, kdy skončí je otázkou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Nejen kolem vody nacházíme houby.

14. 8. 12:13

Bude vstup do lesů na houby stále volný?

Článek

Stále častěji slyšíme informace, kolik (dokonce) tun hub si občané odnesou z našich lesů. Jako velmi nevhodné se dá považovat srovnání, kolik se smí odnést hub v jiných zemích. Do lesů byl volný vstup, co si pamatujeme. Již můj děda byl panský hajný na Bouzově a z vyprávění otce vím, že se do lesa smělo chodit na lesní plody, směly se odnášet, jak tomu říkali, otýpky větviček i popadané šišky na podpalování v kamnech.

Toto se nezveřejnilo, ale opakovaně jsme četli, že v Holadsku se z lesa odnáší houby pod přísnými tresty, někde je omezeno množství a není povolen prodej těchto hub. Srovnávat Holadsko s naši zemí asi dokáže ten, kdo tam nikdy nebyl. Jako by nestačila různá oplocení sokromých luk i lesů, omezení vydávaná správci našich lesů, asi LČR.

V poslední době není ani jasné, co je komunikace, co je účelová komunikace, že to není les, tam platí lesní zákon, na komunikacích silniční zákon, a jaká tedy platí pravidla. Jasné to spíš je, ale správci na to mají různé názory, a dokonce se do toho vložili i nejvyšší soudci.

Je to smutné a rozhodně to narušuje vstahy občanů k našemu společnému majetku. Položím tedy otázku, směřujeme k situaci, kdy si koupíme vstupenku do lesa, utrhneme si borůvku a zaplatíme velkou pokutu a o houbách raději již nepíši.

Jak se bránit? Nijak, zákon je zákon, a bude-li vydán, musí se dodržovat. To by však mohla začít, řekněme přehnaně válka mezi občany a poltiky, těmi politiky, které si zvolíme. Reakce občanů, takové politiky nevolit, tradice jsou od toho, abychom je ctili a byli na ně hrdí.

Kam kráčíš, naše vyspělá společnosti?

Bohumil Poulíček

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz