Hlavní obsah
Finance

Broadcom je další akcií čipů s umělou inteligencí, která si zaslouží bližší pozornost

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash
21. 8. 10:20

Společnost Broadcom zaznamenává rostoucí poptávku po svých síťových komponentách v modelech s umělou inteligencí

Článek

Umělá inteligence (AI) je na akciovém trhu módním slovem roku a jedna akcie se stala ústředním bodem akciové rallye v oblasti AI.

Je to společnost Nvidia (NASDAQ: NVDA), výrobce čipů pro umělou inteligenci, který je známý především výrobou grafických procesorů (GPU), jež se používají pro hry, autonomní vozidla a nyní i pro aplikace umělé inteligence.

Poptávka po čipech s umělou inteligencí společnosti letos prudce vzrostla, což způsobilo, že se hodnota akcií od začátku roku ztrojnásobila. Tato rally však s sebou nese vysoká očekávání, protože akcie Nvidie se nyní obchodují s klouzavým poměrem ceny k zisku (P/E) vyšším než 200, což z nich činí rizikové akcie k nákupu, zejména s tak velkou nejistotou na trhu s umělou inteligencí.

Pokud jste promeškali prudký růst společnosti Nvidia, je tu další akcie čipů s umělou inteligencí, která se nyní vyplatí koupit.

Společnost Broadcom (AVGO) sice nemá v sektoru polovodičů tak známé jméno jako Nvidia nebo Intel, ale její akcie jsou stálým vítězem a za posledních deset let vzrostly o více než 2 000 %.

Společnost Broadcom se specializuje na síťové čipy pro bezdrátovou a širokopásmovou komunikaci a také pro průmyslové a automobilové aplikace. Její čipy se používají v široké škále zařízení, včetně chytrých telefonů, směrovačů, serverů, přepínačů a dalších elektronických zařízení.

Sítě jsou klíčovou součástí generativní umělé inteligence, což znamená, že Broadcom by měl mít prospěch z rostoucí poptávky v této oblasti, i když není s touto novou technologií tolik spojen jako Nvidia.

Generální ředitel Hock Tan v posledním hovoru k výsledkům sdělil, že příjmy z příležitostí souvisejících s generativní umělou inteligencí vzrostly z 10 % podnikání v oblasti polovodičových řešení (které tvoří většinu celkových příjmů společnosti) ve fiskálním roce 2022 na 15 % tohoto podnikání v současnosti. Očekává se, že v příštím roce bude generativní AI tvořit 25 % příjmů z polovodičů. Uvedl také, že čtvrtletní příjmy z generativní AI se od začátku roku 2023 do konce roku zdvojnásobí a ve třetím čtvrtletí překročí 1 miliardu USD.

Tan hovořil také o několika produktech společnosti zaměřených na umělou inteligenci, včetně čipu Tomahawk 5, ethernetového přepínače, a nového čipu Jericho3-AI, který podle společnosti umožňuje nejvyšší výkon pro sítě umělé inteligence a nabízí rychlejší trénování a odvozování rozsáhlých modelů umělé inteligence než jakákoli jiná alternativa na trhu.

Tržby společnosti Broadcom v oblasti sítí vzrostly ve 2. čtvrtletí o 20 % a ve 3. čtvrtletí společnost očekává další 20% růst, částečně díky poptávce po umělé inteligenci.

Proč je Broadcom vhodný ke koupi

Na rozdíl od mnoha svých kolegů z oboru polovodičů Broadcom pokračoval v růstu tržeb v náročném období, kdy přetlak nabídky a klesající poptávka po osobních počítačích a hrách vedly k poklesu cen. Dokonce i společnost Nvidia zaznamenala v posledním čtvrtletí meziroční pokles příjmů.

Společnost Broadcom je méně vystavena problémovým segmentům, jako jsou osobní počítače, hry a datová centra, a ve druhém čtvrtletí zaznamenala 8% růst tržeb, přičemž výsledky v jednotlivých segmentech byly smíšené.

Konkurenční výhody společnosti se projevují také v jejích obrovských maržích. V posledním čtvrtletí, navzdory slabosti celého odvětví a pomalému růstu společnosti Broadcom, vykázala provozní marži 46 % a upravený zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) ve výši 65 %. To je jasným důkazem toho, že společnost má cenovou sílu a že zákazníci jsou ochotni za její čipy zaplatit více.

A co je nejlepší, akcie Broadcomu jsou cenově dostupné. V současné době se akcie obchodují s rozumným poměrem P/E pouhých 26 a navíc nabízejí 2,2% dividendový výnos. Vzhledem k potenciálnímu růstu v oblasti umělé inteligence je to výhodná koupě.

Pokud jste nestihli investovat do společnosti Nvidia, stále máte příležitosti v akciích AI. Broadcom se zdá být skvělou volbou, pokud chcete využít boomu v oblasti čipů s umělou inteligencí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz