Článek
Úvod
V pouhých 15 letech od svého vzniku si Bitcoin (BTC) vybudoval pozici, která vyvolává rozruch, zvědavost a zájem. Bitcoin je výzvou současnému finančnímu systému, manifestem decentralizace a digitálním ztělesněním principu svobody. Jako průkopník v digitálním finančnictví čelí Bitcoin řadě mýtů a nedorozumění, ať už v důsledku cílené dezinformace nebo prosté neznalosti. Cílem tohoto článku je odhalit pravou podstatu Bitcoinu, přiblížit jeho klíčové vlastnosti, aniž bychom se ztratili v přílišných technických detailech.
Na Bitcoin lze nahlížet z více různých směrů - z pohledu finančního, technologického, energetického, ekonomického ale i politického. Každý z nich je neméně zajímavý a přináší svěží vítr inovátorství do převážně zadrhávajícího se soukolí dnešního světa.
Omlouvám se pokročilým uživatelům za případné zjednodušení a ostatním za délku textu, věřím ale, že všechny informace jsou podstatné a zaslouží si vaši pozornost. To nejdůležitější je psáno tučně a pouze doplňující přeskočitelné komentáře kurzivou.
Mimochodem věděli jste, že Česká republika je kolébkou rozvoje Bitcoinu? V roce 2010 u nás vznikl Slush Pool - světově první skupina těžařů Bitcoinu (mining pool), což znamenalo revoluci v efektivitě těžby a v roce 2013 u nás vznikla světově první hardware pěněženka pro Bitcoin - Trezor.
Máme být na co hrdí!
Historické miniokénko
Je důležité zasadit Bitcoin do řádného kontextu - proč vznikl a za jakých okolností?
Bitcoin se zrodil na konci roku 2008 a jeho síť byla spuštěna 3. ledna 2009 jako odpověď na jednu z největších finančních krizí v moderní historii. Tato krize odhalila závažné nedostatky v existujícím finančním systému (lidský faktor a systém samotný), které vedly k masivním finančním ztrátám pro obyčejné lidi1 a potřebě vládních záchranných balíčků (tištění ničím nekrytých peněz). V tomto prostředí přišel anonymní Satoshi Nakamoto s konceptem Bitcoinu, digitální měny navržené pro decentralizované, bezpečné a transparentní finanční transakce, nabízející protokolem (počítačovým kódem) spravedlivě řízenou nezkorumpovatelnou alternativu k selhávajícím bankám a finančním institucím vedenými z různých důvodů chybujícími lidmi.
Satoshi nám před 15 lety Bitcoinem ukázal cestu ven ze závislosti na centrálních bankách, ale také zdůraznil potřebu nového, spravedlivého finančního systému. Příběh Bitcoinu je tedy nejen o technologii, ale i o snaze o ekonomickou spravedlnost - což zdůrazňuje jeho potenciál změnit svět.
Klíčové vlastnosti Bitcoinu
Následující charakteristiky mají dalekosáhlé společensko-ekonomicko-politické důsledky. Hloubavější čtenář se nad nimi hlouběji zahloubá a žasne. Satoshi Nakamoto by si každopádně zasloužil Nobelovu cenu minimálně za ekonomii.
- Bitcoin je decentralizovaná monetární síť s předprogramovanou neustále klesající inflací a omezeným maximálním množstvím Bitcoinů. (Přečtěte si tuto větu klidně i vícekrát, snažte se plně obsáhnout veškeré její důsledky.)
- Bitcoinová síť je pro přenos a uchování hodnoty tím, čím je internet pro data. Stačí přístup k internetu. Jedná se o obrovský dárek pro 1,5 miliardy lidí, kteří v dnešní době nemají přístup k bankovním službám 2 (Tento aspekt obsahuje velký kus svobody! Znamená to totiž zpřístupnění svobodných nepodmíněných finančních služeb ve formě spoření a svobody transakcí všem s internetem. Např. v Africe lze ale díky službě Machankura využívat Bitcoin i na „hloupých“ telefonech!) 3
- Síť zabezpečují/provozují „těžaři“(specializované počítače), kteří zapisují nové transakce (mezi majiteli Bitcoinu) do nového bloku (seznamu transakcí), který je uložen za předtím poslední zapsaný blok - vzniká tak řetezec bloků tzv. blockchain s frekvencí zápisu 1 blok za ~10min.
- V principu se tedy jedná o online účetní knihu, která obsahuje historii všech transakcí a BTC zůstatky jednotlivých adres (majitelů). Bitcoin tedy je plně transparentní, všem dostupný k nahlížení (např. ZDE), všem s internetem přístupný k používání (např. skrze telefonní aplikace nebo vlastní HW peněženku připojenou k PC) a neměnný - nezkorumpovatelný (zapsaný blok nelze měnit, transakci nelze vzít zpět a správnost/validitu transakce ověřuje síť samotná).
- Bitcoin je pseudonymní, není plně anonymní. Vše je v blockchainu zpětně dohledatelné a propojitelné. Identita je zpětně vystopovatelná, pokud jakákoliv z transakcí je přímo spojena s osobními údaji uživatele (například po BTC depositu na vlastní účet u centralizované burzy, kde se uživatel registroval s vlastní identifikací). Existují blockchainoví detektivové i služby využívající nástroje a metody pro sledování a analýzu transakcí. Proto je Bitcoin méně vhodný pro aktivity jako praní peněz, na rozdíl od toho, jak ho média často popisovala. (Banky oproti tomu nejsou žádní svaťoušci, pokuty za praní špinavých peněz jen v 21.st. dosahují výše 28 miliard dolarů.)4
- Největší společnosti těžící Bitcoin mají miliardové kapitalizace (v USD, jejich seznam ZDE) a stále více společností/těžařů se k síti připojuje, protože si také chtějí ukrojit svůj kousek stále vzácnějšího Bitcoinu (z důvodu stále klesající emise / inflace). Síť je zabezpečena (jinými slovy: Bitcoin je krytý) tedy neustále rostoucí výpočetní sílou (aktuálně 650 Ehash/s viz. graf ZDE) těchto specializovaných počítačů a elektrickou energií (aktuálně 20 GW viz statistiky ZDE) potřebnou k jejich chodu. Bitcoin de facto je přeměněná elektrická energie a výpočetní síla, tj. pravý opak státních měn, které vznikají "z ničeho" a které nejsou ničím kryty. Proto je tak snadné ničím kryté peníze neustále vytvářet a proto jejich hodnota neustále klesá.
- Těžaři jsou rozeseti po celém světě a soutěží mezi sebou o to, komu se povede nejrychleji zapsat další blok. Soutěží, protože za zapsání nového bloku vítězný těžař dostane dva druhy odměn. Dostane odměnu sítě samotné, čemuž se říká "těžba Bitcoinu" (zisk Bitcoinu, odměna ve formě Bitcoinu za provozování a zabezpečování sítě) a dostane poplatky uživatelů, které ke svým transakcím uživatelé připojují podle toho, jak na provedení transakce spěchají. (Aktuálně je odměna sítě ve výši 6,25 BTC za každý blok! Graf zobrazující emisi BTC a klesající odměny - tzv. Block subsidy ZDE. Poplatky za transakce se pohybují podle zahlcenosti sítě pod dolar až v jednotkách dolarů, extrémně a vyjímečně v desítkách dolarů - viz ZDE)
- Odměna sítě těžařům navíc každé ~4 roky klesá na polovinu -tzv. halving (další historicky 4. halving proběhne již za pár dní v dubnu 2024 - odpočet např. ZDE), který je zakomponován v kódu Bitcoinu. Inflace Bitcoinu je tedy předem stanovena a neustále klesá. Která světová měna nabízí tuto kvalitu a jistotu? Žádná - celá historie nám ukazuje, že u klasických měn máme jistotu pouze neustálé inflace a postupné ztráty hodnoty.(Ona "postupnost" závisí na koutu světa naší existence - viz obrázek níže). Věděli jste např., že "pouhá" 2% inflace sežere za 30 let 45% vašich úspor / kupní síly? A věděli jste též, že v USA se jen od roku 2020 nafouklo množství peněz o neuvěřitelných 35%? 5
- Bitcoinová síť je nejbezpečnější počítačová síť na světě. Proč? Protože k jejímu ovládnutí by bylo potřeba mít alespoň 51% jejího výpočetního výkonu (což, vzhledem k tomu, že těžaři používají speciální HW, je mnohem náročnější k získání než získání elektrické energie k jejich provozu) a ani světové supervelmoci na tento výkon zdaleka nedosáhnou - a to ani kdyby se spojily. Dále je pro bezpečnost důležitá decentralizace sítě, která eliminuje jediný bod selhání a zvyšuje odolnost proti cenzuře. Bitcoin též využívá kryptografii a mechanismus Proof-of-Work (POW - "důkaz práce", velmi zjednodušeně "přeměna elektřiny na Bitcoin"), což také přispívá k jeho bezpečnosti. Tyto faktory dohromady tvoří robustní a velmi bezpečnou síť.
- Mechanismus POW je klíčovým prvkem, který odlišuje Bitcoin od mnoha jiných kryptoměn i státních měn. Na rozdíl od kryptoměn a měn "vytvořených z ničeho", POW zajišťuje, že každý nový blok je společně s novým Bitcoinem"vytěžen" pouze skrze intenzivní výpočetní proces a spotřebu elektrické energie těžařů. Tato "těžba" nejenže spojuje Bitcoin s fyzickým světem, ale také přidává vrstvu bezpečnosti a hodnoty. S více než 93% Bitcoinů již v oběhu (z toho většina držena dlouhodobě)6, se tak Bitcoin stává vzácným a cenným aktivem, odolným vůči inflaci, na rozdíl od tradičních ničím nekrytých peněz, které jsou tisknuty snadno a neomezeně. Bitcoin je i z tohoto ohledu těžkosti získávání a vzácnosti pravým opakem státních peněz.
- Bitcoinu je limitované množství 21 miliónů a nikdy ho nebude více. Opět další velmi silný aspekt Bitcoinu - digitálního zlata jako vůči inflaci a devalvaci měny imunního uchovatele hodnoty a alternativy k neustále se nafukujícímu množství tištěných a na hodnotě klesajících peněz. Aneb jak chcete vyjádřit hodnotu něčeho, čeho je omezené množství, v hodnotě něčeho, čeho je a bude neustále více a více? Kterým jediným logickým směrem se BTC cena může dlouhodobě ubírat? Předseda FEDu (americké centrální banky) navíc nedávno prohlásil, že "americký dluh je neudržitelný a růst dluhu je rychlejší než růst americké ekonomiky."7 Kam to (po)vede? Aneb cena Bitcoinu může dosáhnout nekonečna, protože peníze mohou být do nekonečna tisknuty. Věděli jste, že aktuální dluh USA je $34,5 biliónů dolarů (bilión je tisíc miliard) a že před 28 lety trvalo v USA navýšení dluhu o bilión dolarů plných 6 let a aktuálně to trvá pouhých 90-120 dní? Viz. tweet ZDE aneb dluhová spirála se zrychluje. Posuďte sami na obrázku, zda ta čísla vypadají hrozivě či ne. Sami jej můžete zkontrolovat na https://www.usdebtclock.org/
- Bitcoin má i své "haléře", 1 BTC se skládá ze 100 miliónů satoshi (sats), je tedy dělitelný až na 8 desetinných míst: 1 sat = 0.00000001 BTC ~ 0,016 Kč. Toto dělení má za následek to, že i kdyby Bitcoin stál třeba $10 mil, tak 1 sat bude stát stále jen 10 centů, tzn. systém je stále použitelný pro běžné platby a zároveň by tímto Bitcoin při této ceně mohl pohltit "hodnotu světa" ve výši 210 biliónů dolarů (210 000 000 000 000 USD), tj.150 násobek hodnoty, kterou Bitcoinová síť aktuálně má.
- Bitcoin je decentralizovaný, což znamená, že jej nikdo centrálně neřídí, tzn. že mu nevládne žádná centrální autorita, stát, banka, instituce, CEO, VIP jedinec, zkrátka nikdo nad Bitcoinem nemá moc, je zcela neutrální, apolitický a vám stačí připojení na internet, abyste mohli Bitcoin svobodně používat. Bitcoinová síť si již 15let tepe s ~10minutovou pravidelností své bloky 24h denně 365 dní v roce a činí tak, i když se jej např. taková světová supervelmoc jako Čína snažila zakázat (proč asi?). Nikdo jej nemůže ovládat, nikomu se netřeba zpovídat, nikdo nemůže cenzurovat transakce nebo zabavovat či zmrazovat váš učet či Bitcoin, tak jak mohou autority v našem světě běžně činit s našimi bankovními účty a transakcemi. (Věděli jste např., že kanadské úřady zmrazily bankovní účty těm, co protestovali proti covid opatřením?) 8
- Decentralizovaný v případě Bitcoinu také znamená pro všechny zcela spravedlivý, rovný, nestranný, neovlivnitelný, nezkorumpovatelný, nevypnutelný. To má též hluboké následky hodné delšímu zamyšlení se, protože se jedná o v dnešním světě hodnoty a kvality, které lidstvo postrádá na mnoha rovinách. V případě Bitcoinu jsme všichni rovnocennými účastníky sítě se stejnými možnostmi a právy.
Závěr nebo teprve začátek?
Zájem o Bitcoin již projevilo mnoho veřejných i neveřejných společností, mezi držiteli jsou i státy - aktualizovaný nemalý seznam velkých oficiálních hráčů k nahlédnutí ZDE. Statistiky největších 10. tis držitelů, distribuce všech BTC a další zajímavosti lze sledovat ZDE.
Při zpětném pohledu ale na to, co Bitcoin představuje a nabízí, je zřejmé, že nejde jen o další digitální měnu. Bitcoin je výzvou současnému finančnímu systému, manifestem decentralizace a digitálním ztělesněním principu svobody. Ačkoliv jsme prozkoumali mnoho aspektů Bitcoinu, stále jsme jen na začátku pochopení jeho plného potenciálu a vlivu na svět. Další části průzkumu se mohou zabývat hlouběji srovnáním Bitcoinu se zlatem (ne nadarmo se Bitcoinu říká digitální zlato, které to fyzické ve všech aspektech kromě historie předčí) a klasickými měnami. Lze si též představit až dystopické možnosti digitálních měn centrálních bank (CBDC) a jak pravým opakem jim Bitcoin je - viz ZDE. Lze se též zaměřit i na praktické použití Bitcoinu v každodenním životě, včetně bezpečného nakupování a skladování na HW peněženkách, a na pokročilé technologie jako je Lightning Network (druhá vrstva nad Bitcoinem) umožňující okamžité platby levněji než např. VISA. Velký rozruch poslední dva měsíce od svého spuštění též dělají v USA historicky první fondy kryté Bitcoinem - Bitcoin spot ETF, kde o prvenství soupeří největší jména tradičního finančního světa v čele s Blackrockem. Pak je tu Michael Saylor a jeho software společnost Microstrategy (MSTR), která dlouhodobě nakupuje Bitcoin ve velkém (mají přes 200 tis. BTC) a nedávno oznámili, že se stávají světově první společností zabývající se vývojem Bitcoinu.
Je toho o Bitcoinu zkrátka hodně.
Cesta poznávání Bitcoinu je vzrušující a plná objevů. Zvu vás, abyste na této cestě pokračovali, rozšiřovali své vědomosti a možná, stejně jako mnozí před vámi, zažili svůj vlastní „aha moment“, který vám otevře dveře do nového světa možností a potenciální spravedlivé svobody, kteroužto cestou věřím, že lidstvo má jít.
ZDROJE: