Hlavní obsah
Cestování

Levné a legální kempování na výletech? Zapomeňte! Přitom stačí tak málo

Foto: Česká národní asociace kempingu a karavaningu/vlastní foto

Kempování na rodinném výletě.

Nelegální divoké kempování by nebylo problém, kdyby se hledala jednoduchá cesta. Ale má někdo z kompetentních zájem ji hledat?

Článek

Cestování a kempování není jen skupina na sociální síti, kde se sdružují vyznavači těchto úzce spojených aktivit, ale pro mnoho lidí také životní styl. Ať už kempujete občas nebo často, jistě občas přemýšlíte nad tím, jestli právě kempujete legálně.

Víkend co víkend, počas prázdnin i v týdnu, mnozí z nás vyrážejí na dvou nebo třídenní výlety. Oblíbeným cílem jsou hrady, zámky, přírodní památky, vodní plochy a také hluboké lesy.

Každý z nás kempujeme trošku jinak a spojuje nás hlavně pobyt v přírodě. Někdo jezdí vlakem s karimatkou na batohu, jiní v osobním autě, případně se stanem, někteří v upravených dodávkách a mnozí také s obytnými auty nebo přívěsy. Ať tak či onak, všichni řešíme kde zastavit a legálně přespat. Zastavit legálně autem u lesa nebo na cizí louce je dnes téměř nemyslitelné a postavit si tam na noc stan se už stává problematickou záležitostí. Proto třeba pro obytné vozy vznikají stellplatzy, kde mohou stát a dokonce za poplatek nebo i zdarma čerpat vodu či se připojit k elektrické síti.

Ale co lidi jezdící na výlety v dodávkách nebo třeba v osobních autech? Někteří mají střešní stany, jiný stany propojené s autem a další staví stany vedle auta. Pro tuto mnohopočetnou skupinu žádná infrastruktura neexistuje. Opomineme-li tedy kempy a takzvané bezkempy, kde návštěvníci platí nemalé sumy za celý den, a to i když vlastně jen přespí. Legální přespání v přírodě se tak stalo nedostupným a situace nutí lidi jednat ilegálně, byť po nich nikde nezůstane ani stopa.

Často s dětmi přespáváme na divoko. Navštěvujeme krásná místa, kterých je v ČR nekonečno. Kemp jen kvůli přespání platit nechceme, ale také nechceme porušovat žádný zákon. Zaplatit přiměřenou cenu úměrnou poskytnuté službě mi přijde v pořádku. Platit tisícovku za noc v kempu, kdy ani nic nevybalujeme, mi přijde moc. Tak se holt na noc postavíme někam ke hřišti nebo i ke hřbitovu. Tam bývá klid.
Petr a Monika Pěničkovi, kteří rádi na svých potulkách vlastí přespávají v autě.

Jak tedy situaci levně a účinným způsobem vyřešit ke spokojenosti všech? Cesta existuje a pro příklad musíme do zahraničí. Takové Polsko spustilo projekt „Přenocuj v lese“. Pracovníci státních lesů vyčlenily místa, kde legálně můžete v lese přespat a zároveň opodál mohou zájemci využít záchytná parkoviště. O přespání v lese je v Polsku velký zájem a nic to nestojí. Pro 425 takových míst bylo vyčleněno na 600 tisíc hektarů lesů. Dalším způsobem, jak umožnit legální přespání v přírodě, je, dle vzoru více evropských států, možnost využívat campingové louky. Jsou to louky nebo části navazujících lesních porostů, kde může kdokoli za malý poplatek přenocovat v autě, ve stanu nebo pod holým nebem. Louka nemá žádnou infrastrukturu a jediná služba je zde umožnění pobytu, případně odhození odpadků do koše. Nejvyšší možná míra komfortu na takovém místě je chemická toaleta. Louky se nacházejí v turisticky zajímavých oblastech a panují na nich jasná pravidla. Musí tu být klid a čistota. Je tedy poskytnuta legální možnost přespání a nikdo nemusí přespávat na cizím pozemku.

I u nás doma by se dalo jít touto cestou. Nedaleko hradů, zámků, zoologických zahrad, přehrad, jezer nebo třeba v blízkosti přírodních památek máme mnohá přes den zpoplatněná parkoviště. Večer, kdy je tam klid a autospáči by nikomu nepřekáželi, je však uzavřeno závorou a kde není závora, tam je značka oznamující zákaz stání v čase od 10 do 06 hodin a často i značka zákaz kempování. Našinec si pak povzdychne a položí si otázku: „Proč?“ Proč jsou vlastně podobná parkoviště na samotách nebo polosamotách v noci uzavřena? Zvlášť, když by noční host rád zaplatil za možnost nerušeného legálního parkování za účelem klidného spánku ve vozidle. O sezónních kempovacích loukách si nechcme také jen zdát. Vedlejší obecní louku, kde by se dalo na noc stanovat, lemují kameny bránící vjezdu autu a také tabulky se zákazem vstupu. Místo instalace tabulky s QR kódem pro online platbu a občasné noční kontroly je pro obec snazší instalovat zákazové značky, cedule a závory.

Dalším způsobem, jak omezit nelegální kempování, by mohl být vstřícný krok ze strany kempů. Pro ty, kteří mají zájem v kempu jen přespat, by mohla být vytvořena nová ceníková položka. V čase od 19 hodiny večerní do 7 hodiny ranní následujícího dne by mohla být poskytnuta sleva například ve výši 50%. Sprchu si stejně ve většině případů návštěvník doplácí. Kemp získá krátkodobého nočního hosta, ale inkasuje 50% z běžné ceny a návštěvník za přijatelnou cenu legálně přespí v bezpečí kempu. Opět získávají všichni.

Pokud se všichni ohánějí při nelegálním kempování nepořádkem a následnou instalací zákazů nočního parkování a kempování, byla by toto ta správná cesta, kde se vlk takříkajíc nažere, ale koza zůstane celá. Obec trhne nějakou tu korunu do rozpočtu, kemp si může také trošku polepšit a lidem se bude kempovat o trošku lépe. Problém je tedy vlastně jen jeden. Musí se chtít…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz