Článek
Černý les (Schwarzwald) je nejoblíbenější místo pro kempování v Německu.
Schwarzwald,neboli Černý les je pohoří na jihozápadě Německa, ve spolkové republice Bádensko-Württembersko, na východ od středního Rýna. Je dlouhé až 200 km. Nejvyšší vrch pohoří je Feldberg a pramení zde Dunaj.
Kdo chce v Německu kempovat v blízkosti opravdu nádherné přírody s možností dalšího vyžití, od turistiky přes různé atrakce až po wellness, volí tuto lokalitu. Kempování je stále více v módě a Černý les je jednou z nejoblíbenějších destinací i pro nadšence karavaningu. Podle Spolkového statistického úřadu se loni v Černém lese utábořilo 2,6 milionu lidí. V Německu jde o druhé místo, více přenocování zaznamenává pouze Baltské moře ve Šlesvicku-Holštýnsku.
Na jihozápad Bádenska-Württemberska rádi jezdí kempovat i hosté ze zahraničí. Se 736 000 přenocováními tvořili více než čtvrtinu všech přenocování v kempech ve Schwarzwaldu, co je rekord v Německu. Celkově v Německu loni nocovalo v kempech více lidí než kdykoli předtím. Úctyhodných 42,3 milionu přenocování. S výjimkou let pandemie počet přenocování v kempu za posledních deset let neustále roste.
Zvláště žádané je luxusní kempování ve Schwarzwaldu, co potvrzuje Schwarzwald Tourismus GmbH (STG) se sídlem ve Freiburgu. „Zejména čtyřhvězdičkové kempy zažívají boom,“ řekla mluvčí Jutta Ulrichová. Velmi oblíbené je tedy spojení kempování a wellness. Kromě klasických kempů přibývá i malých parkovacích míst a stanových míst pro spontánní rekreanty, například na farmách nebo ve vinařstvích. Existují ale i exotičtější místa k přenocování, například v upravených maringotkách, stromových domech, kupkách sena nebo teepee.
Velkému rozmachu se těší možnost jednodenního přenocování na soukromých pozemcích. Je to trend kempování blízko přírodě a dále od lidí. Lidé hledají přírodu jako místo, kde načerpají sílu. Na tento trend loni Němci zareagovali platformou „One-night camps“. Kolem 70 soukromých osob, zemědělců, vinařů a obcí tam nabízí malé luční pozemky pro stany a karavany na jednu noc. Ve Schwarzwaldu je také 153 klasických kempů. Úspěch u táborníků z domova i ze zahraničí není způsoben jen přírodou, ale také rozmanitostí nabídky. Přirozené a legální kempování je tak možné ve Schwarzwaldu na stále větším počtu malých soukromých míst.
Počet přenocování v německých kempech se také zvýšil celostátně, na 5,4 milionu. Kempy tak zaznamenaly o 16,6 procenta více přenocování než v roce 2019 před koronavirem (kolem 4,6 milionu), uvádí ministerstvo hospodářství, práce a cestovního ruchu. Tato rekordní hodnota ukazuje, že kempy hrají ústřední roli v cestovním ruchu v Bádensku-Württembersku, říká státní tajemník Patrick Rapp (CDU). Přestože kempingová turistika zažívá boom již dlouhou dobu, pandemie koronaviru dala tomuto odvětví trvalou podporu.. Mezi nejnavštěvovanější kempy patří také Allgäu (1,8 milionu) a region Bodamské jezero-Horní Švábsko (1,7 milionu).
Bohužel, tak jako všude jinde se najdou lidé, kteří chtějí ušetřit za přespávání v kempu nebo jiném placeném místě a na noc zaparkují na místech, která nejsou vyznačena jako parkoviště nebo místa pro kempování. Místní tyto nelegální aktivity netolerují a tak s narůstajícím zájmem o kempování v oblasti roste i počet incidentů a přestupků ke kterým je přivolána policie. Místní znají hodnotu lokality a nedopustí žádnou sebemenší možnost poškození přírody, odpočinkových míst nebo nevhodného nakládání s odpadky. Je však nutno podotknout, že přestupky páchají především domácí rekreanti a ti zahraniční jsou více ukáznění.
Po odlivu turistů z jihu Evropy jezdí stále více milovníků kempování do Polska. I zde je co obdivovat a ani slovanská řeč není Polákům cizí, jazyková bariéra je tak minimální. Bohužel polské pobřeží i kempy jsou v sezóně přeplněné lidmi. Ti se tedy pomalu a jistě přesouvají do klidnějších lokalit i v Německu. Černému lesu tak hraje do karet i jeho poloha, rozkládá se totiž i podél hranice Německa se Švýcarskem nebo Francií. Návštěvníci si tak mohou odskočit třeba na jedno či vícedenní výlety do sousedních států, případně si v oblasti Česného lesa udělat pauzu na cestě právě do sousedních států.
Z Prahy zvládnete cestu za necelých 5 hodin a nemusíte sjíždět ani z dálnice. Samotná oblast Černého lesa je pak dobře dostupná autem a tak mají návštěvníci možnost vidět různorodé oku lahodící scenérie mezi které patří vodopády, jezírka, skály, husté lesy, ale třeba také muzeum šunky, lanová městečka a mnoho dalších atrakcí. Právě při stavbě atrakcí zde myslí v mnoha ohledech na děti. Pokud jste milovníci i zimního kempování nebo zimních sportů, rozhodně vyrazte třeba hned. Češi tuto oblast teprve objevují, ale i tak jich sem jezdí čím dál tím více. A není divu. Výlety a návštěvu atrakcí lze naplánovat přesněji i díky projektu místního centra cestovního ruchu, které připravilo jejich přehled.