Článek
Dnes se zaměříme na podceňovaný problém požární ochrany.
Fanoušci karavaningu zdatní ve vyhledávání vozidel na zahraničních aukčních portálech se jistě setkali s velkým množstvím vozidel zničených různými živly. Od těch rozdrcených stromy, přes zatopené, až po zcela či částečně vyhořelé.
Téma požárů a jejich prevence bývá často podceňováno. Analýza tragických případů ukazuje, že příčin může být mnoho. V případě, že naše vozidlo a jeho vybavení poškodí požár přenesený od vedle stojícího auta toho moc nezmůžeme. Můžeme však pečlivě vyloučit mnoho faktorů, které mohou být zdrojem žhavé katastrofy, a připravit se na případný zásah. Pokud budeme připraveni a bude to potřebné, můžeme zasáhnout a pokusit se požár uhasit.
Mnozí si myslí, že 12V systém je zcela bezpečný proud. Pravda nebo omyl či dokonce lež? V běžném vnímání jsou stejnosměrné zdroje často podceňovány. Proud z baterie totiž není bezpečný. Pro napájení výkonnějších spotřebičů s napětím 12V je zapotřebí silný proud. Jistě se mnozí z vás diví, proč jsou průřezy vodičů v 12V instalaci v karavanech a obytných vozidlech tak velké a zvládnou několik desítek ampérů. Musí účinně vést silný proud a zároveň minimalizovat riziko přehřátí a spálení, či už vodičů nebo kabelových konektorů. Proto za žádných okolností neprovádějte samostatně žádné úpravy týkající se instalace, přidávání a montáže příslušenství, i když se tyto činnosti mohou zdát triviální. Výběr kabelů a ochran, stejně jako montáž přístrojů a zabezpečovacích systémů (odpojovače, stykače, pojistky) je úkolem pro zkušeného odborníka. Na úspory a domácí experimenty není prostor. I tak mnozí jednoduše dva kabely spojí pouhým smotáním a zaizolováním pomocí běžné plastové nebo textilní pásky, aniž by si uvědomovali rizika. Mnozí neodborně takto zasahují do elektrického obvodu přidáváním různých LED světel, USB zásuvek nebo například ventilátorů. Následně obytné auto nebo přívěs prodají a nový majitel nemá tušení, že by mohl vzniknout nějaký problém. I proto je dobré kontrolovat technický stav nejen z důvodu možného zatečení, ale také za účelem odhalení neodborných zásahů do elektrických rozvodů. Tato kontrola se opravdu podceňuje a případná chyba může způsobit oproti vlhkosti ve stěně fatální následky. Totéž platí i o rozvodech plynu, kde mnozí amatérsky instalují různé venkovní rychlospojky a podobné moderní vychytávky. Nikdo vás při koupi staršího karavanu neupozorní na to, že místo nalisování hadice použil levnou náhradu a věc vyřešil kovovou páskou za pár korun, která má tendenci se časem vlivem otřesů a změny teplot uvolnit. Při nákupu příslušenství a vybavení dbejte také na třídu voděodolnosti. Zdrojem požáru může být i venkovní LED osvětlení markýzy, které nezajistí těsnost a může dojít ke zkratu. Totéž platí pro levné solární regulátory a konvertory, které mohou být nespolehlivé a mohou přispívat k požárům.
Co je třeba mít na paměti? Externí napájení 230 V dodávané do obytného auta nebo přívěsu je mimořádně praktické pro pobyty v blízkosti přípojek, jelikož můžeme napájet pohodlně lednici, varné desky, multimédia, často i bojler nebo klimatizaci a zároveň například dobíjet i baterie. Existuje však několik základních pravidel, která je třeba bezpodmínečně dodržovat:
- Vždy ověřte hodnotu ochrany pro úpravu výkonu současně používaných spotřebičů. Snížíte tak riziko vypnutí nadproudové ochrany a zabráníte přehřátí napájecího kabelu. V mnoha kempech nebude dobrý nápad provozovat současně toustovač, stacionární klimatizaci a varnou konvici nebo kávovar společně například s automaticky zapínaným bojlerem.
- Pokud používáte prodlužovací kabel na bubnu, zejména pokud není vybaven tepelnou ochranou, odviňte z bubnu celou šňůru. U více spotřebičů většího výkonu je nerozvinutí zárukou přehřátí a roztavení se, co povede k požáru nebo úrazu elektrickým proudem.
- Pravidelně kontrolujte stav baterie. Možné nafouknutí nebo mechanické poškození, případně její ohřívání. Pozornost věnujte i dotažení svorek. Ověřte správnou funkci nabíječky, která by se též neměla při správně zvoleném programu přehřívat.
- Nenechávejte spotřebiče bez dozoru, ani elektrické, ani plynové. Včasným zásahem můžete ochránit nejen majetkovou hodnotu, ale předejít i k újmám na zdraví či životě.
Modernizace nebo rekonstrukce obytného vozu nebo karavanu a technologie výrobce vyžaduje odborné znalosti a přístup k originálním náhradním dílům. Až do požáru skoro každý bagatelizuje nebezpečí a vědomě všechny zprávy o případech úrazů nebo požáru přehlíží.
Mnozí nechávají zapnuté topení i za jízdy, co sice výrobce může povolit, ale pouze s dodatečně nainstalovanými bezpečnostními prvky. Každá laická montáž, úprava nebo oprava má za následek ztrátu záruky výrobce. Rakouští policisté se v zimním období při kontrolách soustředí i na topení za jízdy nebo uzavřené ventily lahví bez dodatečné montáže bezpečnostních prvků, jakožto i na umístění a upevnění lahví. Např. v Německu, ale i jiných státech sledují v zimním období únik výparů z komínku při čerpání pohonných hmot u čerpacích stanic, kde je vyhláškou, ale i výrobcem důrazný zákaz používání topení.
Základními prvky, kterým musí každý věnovat pozornost, jsou senzory či alarmy citlivé na plyn a kouř či oxid uhelnatý. Umožní nám probudit se a vyváznout bez újmy na zdraví. Vyplatí se mít na palubě obytného vozu nebo karavanu alespoň dva hasicí přístroje, z nichž alespoň jeden by měl být pěnový. Pěnový hasicí přístroj umožňuje uhasit požár v kuchyni, kdy je zdrojem např. tuk, navíc nedráždí oči ani plíce a nezpůsobuje tak obrovské ztráty na majetku jako třeba práškový. Velkou část hodnoty opravy po uhašení i malého požáru působí hasicí prášek. Práškové hasící přístroje zdevastují interiér, veškeré čalounění, molitan, závěsy, koberce i nábytek. Použití přesnějšího hasicího přístroje a netoxické pěny může minimalizovat ztráty při zachování vnitřní viditelnosti během zásahu a případného uhašení ohně v zárodku. Všechny hasicí prostředky by měly být snadno dostupné. Použijte i požární plachtu k uhašení ohně v zárodku. Výše uvedená opatření jsou levná ve srovnání s hodnotou majetku, který díky nim ochráníme.
Mnozí, méně rozumově vybavení lidé, trpící silným sebevědomím všechna rizika podceňují a bagatelizují se slovy, že se jim nic nemůže přihodit, vždyť mají vše v pořádku. Každou připomínku směrem k bezpečnosti označují za strašení. Nedokážou pochopit, že každý spotřebič, ať už elektrický nebo plynový by neměl zůstávat bez dozoru. Často totiž za požár nebo poškození rozvodu může i uvolněná svorka nebo konektor, případně přiskřípnutý nebo jinak mechanicky namáhaný vodič. U plynového topení, které je jištěné tepelnými pojistkami může dojít, obzvlášť u starších typů, k znefunkčnění ochrany a spotřebič se přehřeje, co má za následek vznícení okolního materiálu, často vysoce hořlavého. Totéž platí u chladniček, kde si v zimním období karavanisté často zakrývají z důvodu úniku tepla větrací mřížky. Tyto rady si předávají prostřednictvím internetu a mnozí na podobná hloupá doporučení již doplatili. Opustit vyhřívané vozidlo na půl dne a vzdálit se od něj není dobrým nápadem, zrovna tak, jako nechávat připojené spotřebiče k různým nabíječkám. Samotné nabíječky a například i mobilní telefony mohou při nabíjení vydávat teplo. Právě mobilní telefony, resp. jejich baterie jsou častou příčinou požárů. Například požár který způsobil škodu za tři miliony korun. Šlo o požár obytného auta na zahradě rodinného domu v Praze 9 v ulici Kostelecká v Čakovicích. Na místo vyjely jednotky pražských hasičů, v době příjezdu první z nich už bylo vozidlo plameny zachváceno v plném rozsahu. Požár zničil obytné auto, poškodil dodávku a další osobní vozidlo. Během požáru došlo k roztržení a výbuchu tří propan-butanových lahví umístěných v obytném voze. Dalším nepěkným příkladem je jedenáct, ve stejné chvíli spálených karavanů přímo v kempu Radava a takto bychom mohli pokračovat.
K požárům bohužel čas od času dochází a často z i důvodu technické závady na instalaci. Největší kemp v ČR má například ve svých podmínkách omezení: „Rozvodové skříně v ATC I a ATC II slouží pouze k zapojení el. spotřebičů do celkového příkonu 1 000 W (radia, televizory, chladničky). Z bezpečnostních důvodů nesmí být používány el. vařiče, topná tělesa apod. Každá přípojka má jistič na 16A. Je přísně zakázána jakákoliv manipulace v rozvaděčích elektroinstalace. Případné škody způsobené nedodržením těchto podmínek budou dány k úhradě uživateli el. přípojky.“ Jeden z kempů u Lipenské přehrady dokonce využívání vlastních elektrických i plynových spotřebičů podmínil jejich platnou revizí: „V případě, že host ubytovaný v kempu používá své vlastní spotřebiče (elektrické či plynové) elektrozařízení, plynové či elektrické vařiče či jiná elektro či plynová zařízení, je povinen mít na ně řádnou a v době pobytu platnou revizi. Toto platí i pro použití redukcí do zásuvek či prodlužovacích kabelů či rozboček. “ Tak či tak se často stává, že návštěvníci tyto všeobecné podmínky nerespektují. Pokud je možnost, parkujte se zachováním bezpečného odstupu od jiného karavanu, zabráníte tím možnosti přenosu případného požáru. I v české historii z posledních let najdeme mnoho případů, kdy vzplál jeden karavan od druhého.
Ti chytřejší se poučí z chyb druhých a budou dbát na bezpečnost svou i ostatních a ti méně chytřejší budou stále tvrdit, že jim se nic nemůže přihodit. Proto je tento článek určen zejména těm chytřejším. Nezbývá než všem popřát klidný pobyt v obytném voze či přívěsu bez jakékoliv úhony i během zimního období.