Článek
Vznikala místa, kde se vedle sebe postavilo i několik desítek aut a všichni si mohli vychutnávat atmosféru poklidného kempování. Teď za to můžete tvrdě zaplatit.
S tím je ale už konec. Španělsku vznikají tímto neorganizovaným kempováním finanční i ekologické škody a tak úřady vytáhly do boje. Jedním z nejviditelnějších příkladů se stalo i mediálně známé rozprášení takového nelegálního místa v obci Tarifa ležící v přímořské části provincie Cádiz, přímo v místě nazvaném Zona de los Carriles.
Místní občané upozornili ne nelegální parkování většího počtu karavanů a obytných vozidel. Po kontrole úředníky byly na místo povolány posily. Za jejich účasti postupně s devadesáti třemi udělenými pokutami za přestupky různého druhu opustilo dané místo více než sto vozidel. Stížnosti místních byly podány pro porušení vyhlášky o organizaci turistických kempů v Andalusii, celostátního zákona o odpadech s ohledem na kontaminaci půdy a také porušení zákona o prevenci a boji proti lesním požárům. Nedivme se. Karavanů přibývá a i přes to, že se rozrůstá potřebná infrastruktura, mají mnozí návštěvníci potřebu se placeným místům se službami vyhnout.
Španělská civilní garda tak vytáhla do boje s nelegálním kempováním. Zákony je totiž daný zákaz veškeré činnosti, která by narušila stávající stav půdy, fauny i flóry. Je zakázáno vypouštět jakýkoli druh odpadu do řek, moří, potoků nebo jiných vod obecně nebo v nich používat detergenty, mýdla nebo bělidla k mytí osobních věcí nebo dokonce vozidel. Rovněž je zakázáno bez povolení kácet nebo vytrhávat rostliny nebo stromy, větve nebo trhat ovoce jakéhokoli druhu. Nemůžete svou přítomností nebo jakoukoliv činností rušit ani hospodářská ani divoce žijící zvířata. Odpad nesmí být odložen jinde než v nádobách k tomu určených. Pokud odpadky necháte třeba jen na malou chvíli položené v pytli na parkovišti s tím, že je plánujete vhodit do koše a budete přistiženi, může vám být rovněž uložena pokuta.
Obecně platí, že přenocování ve vozidle mimo vyhrazené kempy není povoleno. Stanovisko španělské vlády je, že pokud se nenacházíte v oblasti určené ke kempování, dopouštíte se divokého kempování, bez ohledu na to, zda spíte ve stanu nebo v autě. Pokuty se pohybují v rozmezí od třiceti do tří tisíc euro. Již v roce 2008 schválilo Minosterstvo vnitra pokyn/směrnici 08/V-74 DGT.
Některé místní úřady však mohou povolit parkování přes noc na vyhrazených místech, jako jsou odpočívadla, dálniční čerpací stanice nebo parkoviště pro obytná auta. Opět je nezbytné zkontrolovat místní předpisy a provést průzkum před parkováním přes noc.
Civilní garda zodpovědná za dodržování pořádku proto prostřednictvím médií připomíná, že na celém území Španělska platí pravidlo, kdyběhem pobytu na venkově, na pláži nebo v rekreačních oblastech není dovoleno rozdělávat ohně ani odhazovat nedopalky cigaret či jakýkoli jiný hořící předmět, ani nechávat papír, plasty, sklo, potravinový odpad nebo jakýkoli jiný odpad či odpadky na jiném místě, než místě k tomu určeném.
Španělsko je tak další zemí, která zpřísňuje pravidla pro kempování a zákony začíná vymáhat ve větší míře udělováním pokut. Postupně si na tento stav budeme muset všichni zvykat. Mnozí turisté, i když jich jistě není většina, si bohužel často na dovolené dovolí více prohřešků, než by si dovolili doma. S tímto nešvarem bojují i další státy. Platíme za to ale všichni, bohužel.