Článek
Každý asi zná situaci z letních dnů na zahradě, kdy mu ze zahradní hadice vytekla zcela horká voda, ohřátá sluncem.
Usoudil jsem, že by mělo být zcela jednoduché, tento jev zapojit i do praxe. Nakoupil jsem tedy 100 m plastu na vodu, 3 kulové kohouty a pustil jsem se do práce. Dílo bylo hotovo asi za dvě hodiny.
Přívod studené vody do bojleru jsem rozstřihl a napojil ho na černou plastovou hadici, která vedla na střechu.
Ze střechy jsem hadici napojil zpět do bojleru a spojení mezi přívodem studené vody a bojlerem jsem nechal též funkční. Toto spojení jsem jen uzavřel kohoutem. Kulové kohouty jsem umístil i tak, že jeden je ve směru na střechu, a druhý ve směru ze střechy do bojleru.
Přes léto nechávám proudit vodu pouze černou plastovou hadicí, umístěnou na střeše, a na zimu nechávám vodu proudit přímo do bojleru s tím, že černý plast na střeše zůstává odstaven.
Po první sezóně mohu konstatovat, že celý systém funguje zcela bezvadně.
Jako kutil, velice líný a nedbalý, jsem i vyzkoušel, nechat prostě vodu v plastové hadici na střeše i přes zimu. S plastovým rozvodem se ani v tuhých mrazech nic nestalo, a tedy není třeba systém na zimu ani vypouštět. Stačí ho na zimu pouze zavřít. Některé slunečné podzimní a jarní dny, jsem navíc systém zprovoznil, a v omezené míře, tak fungoval i na podzim a na jaře.
Samozřejmě se jedná o levný systém, a má proto určitá specifika. Stačí ale používat obyčejný selský rozum. Tedy vzhledem k tomu, že voda na střeše je v plastové hadici samozřejmě nejvíce ohřátá v době, kdy na hadici svítí přímé slunce, tak je ideální využívat teplou vodu právě v těchto chvílích.
Když je pod mrakem anebo večer, samozřejmě voda v hadici chladne, ale stále systém v omezené míře funguje, protože voda do bojleru teče určitě teplejší než z rozvodů studené vody, případně než ze studny.
Dle mých propočtů, lze tímto systémem ušetřit tisíce korun ročně s tím, že náklady na jeho instalaci jsou určitě do 5000 Kč.
Já jsem plastovou hadici umístil na plochou střechu domu, ale samozřejmě ji lze umístit například i na zahradu, nebo kamkoliv se to hodí. Ideální je, aby na ní svítilo přímé slunce.
Metr plastové hadice pořídíte do 30 Kč a jeden kulový kohout stojí asi 200 Kč. Samozřejmě, čím delší hadici na střechu, nebo zahradu umístíte, tím více teplé vody, vám v jednu chvíli může do bojleru proudit. Voda se ovšem za letního dne v hadici ohřeje velice rychle.
Trochu se tedy musím smát složitým solárním systémům, jejichž instalace vyžaduje všelijaké odborné firmy a jsou na ně i dotace.
Asi efektivita u nich bude sice vyšší, ale poměr cena/výkon je zcela nesrovnatelný. Když dnes vyrazíte do Hornbachu, tak už zítra ušetříte svoje peníze.