Hlavní obsah
Umění a zábava

Příběh o podivném míčku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
19. 11. 8:23

Trochu úsměvný sci-fi příběh o tom, co způsobil ne zcela povedený vědecký pokus.

Článek

Vlhká, železu podobná hmota udeřila do země s těžkým zaduněním a stáhla se do podoby míče velikosti o něco většího tenisáku. Kutálela se pozvolna ulicí, dosáhla její poloviny a tam se zastavila. Její dráhu po asfaltu ulice vyznačila brázda jakoby se koulela hlínou.

Později se ukázalo, že ta věc nedopatřením vypadla z utajované vládní laboratoře strategicky umístěné v centru hlavního města.

Profesor Violet pohlédl na hodinky. 2.22 odpoledne. Jeho pokus úspěšně skončil. Byla vytvořena hmota o neznámé specifické váze, která nyní ovšem nešťastnou náhodou ležela uprostřed rušné ulice v centru města a nedalo se s ní vůbec hnout.

První si věci všiml bdělý městský strážník. A hele, povídá druhému kolegovi, co je to ? To není naše věc, povídá druhý strážník, volej stání. Jak řekl, tak udělali a šli řešit řidiče auta, které muselo opodál zastavit na chodníku.

Státní policie se dostavila v zápětí, ne snad proto že by byla tak rychlá, ale měla služebnu hned za rohem a také proto, že jí volal někdo z ministerstva. Profesor Violet totiž přímou linkou informoval svého příbuzného, vysoce postaveného vládního úředníka. Státní policie obehnala místo známou červenobílou páskou a měla co dělat s regulací vzniklé dopravní komplikace. Moc se jí to jako obvykle nedařilo, rádiové stanice hlásili stupeň 5 a dlouhé kolony.

Přísluní úředníci městské části problémy hned šikovně přehodili na magistrát, pozemek s ulicí a míčem je přece v jeho správě. Magistrát se ovšem nedal, my to máme přece jen svěřené od státu. Je to v kompetenci vlády. Vláda se sešla, ovšem bez svého premiéra. Ten po návratu ze stání návštěvy afrických států onemocněl a byl omluven. Prostřednictvím svého mluvčího vzkázal, že plně důvěřuje svým silovým ministrům vnitra a války a že je to v jejich kompetenci.

Ministryně války nebyla nejbystřejší, ale hned nařídila at tu věc, ten míček uklidí popeláři. Novináři se tomu na tiskové konferenci trochu divili, ale jen do doby než vyšlo najevo, že ministryně před svou funkcí dlouhodobě působila v komunální politice a má velké zkušenosti s řízením odvozu komunálního odpadu. Ministryně války ještě dodala, že považuje tu věc za majetek armády a zbraň, kterou poskytne jedné nejmenované spřátelené zemi. Za tím účelem poskytne armáda pancéřový vlak, připravený pro transport věci v rámci humanitární pomoci. Ministr zahraničních věcí se nesměle zeptal zda by nebylo výhodnější poskytnou tu věc židovskému státu pro boj s muslimy. Byl ale hned přehlasován. Ministr vnitra žhavil svůj šifrovaný telefon a jako jediný řešil kdo vlastně tu věc dostane z ulice. Také sháněl dozimetr, aby se zjistilo, zda ta věc není vlastně třeba radioaktivní.

Mezitím se záležitost dostala na úrověň evropské unie a záhy na to i na úroveň světovou. Australský premiér se prostřednictvím diplomatické nóty dotazoval, jaká opatření byla podniknuta proti případnému propadnutí míčku skrz zeměkouli. Na Australian open mají prý tenisáků dost a o další zájem není.

K večeru se událost zdramatizovala. Na místo dorazili generálové z ministerstva války s příslušným doprovodem. Nechali postavit nad míčkem vojenský stan a rozšířili perimetr v okolí místa o několik bloků. Osoby v černých brýlích a dlouhých pláštích odvezli potají profesora Violeta ke konzultacím. Profesore, pravil generál. Co nám to děláte, takovouhle reklamu nemáme rádi. Nanejvýš nevhodné. Nařizujme, aby jste to neprodleně vyřešil ! Byl to okamžitý zásah mimogravitačních sil. Nemohl jsem je zastavit, nastaly poněkud nečekané komplikace, bránil se profesor.

Druhý den ráno zasedl parlament. Extrémní křídlo opozice navrhovalo odstoupení vlády současně s tím, aby byla na inkriminovaný míč použita taktická jaderná zbraň. Vystoupila také předsedkyně parlamentu s nápadem zabalit míč do minimálně dvou svetrů. Když to pomohlo v energetické krizi, bude to přece fungovat i na tu věc.

Po dvouhodinové rozpravě prošel návrh povolat největší (americký) jeřáb světa. Překvapivě byl spojencem požadavek odmítnut pro blíže neuvedené důvody, podléhající utajení. O druhý největší (ruský) jeřáb na světě nebylo možné požádat z důvodů sankcí a současné politické situace. Ukázalo se však, že je již k dispozici třetí největší (německý) jeřáb, který vzhledem k nejbližší dostupnosti je překvapivě už na cestě. Jeřáb přijel, zabral a zlomil se mu drapák. Bylo po jeřábu a míček se ani nehnul.

Ve veřejnosti již začala působit panika a kolem oběda bylo svoláno několik protivládních, ale i provládních demonstrací. Pro novináře a veřejnost bylo vydáno opatrné prohlášení, že malá nehoda v sousedství jednoho výzkumného ústavu ministerstva války vyřadila menší oblast hlavního města z provozu. Není však důvodu ke znepokojování, jelikož bylo potvrzeno, že nejde o radioaktivní materiál.

Kolem druhé hodiny odpoledne dorazil na místo prezident republiky, který přijel přímo z dovolené na své oblíbené motorce. Pozdravil se krátce se svými bývalými kolegy z armády a v doprovodu ministryně války, generála a profesora Violeta se odebral do vojenského stanu. Tak co to tady máme, pravil prezident. Je mi to velice líto, pane prezidente, odpověděl profesor. Nastaly nám poněkud nepředvídané komplikace.

Prezident si povzdechl a lehce kopl do míčku svojí motorkářskou botou. Míč vyskočil z jamky a rozkutálel se po asfaltu ulice. Profesor Violet se zasmál. Pohlédl na hodinky. 2.22 odpoledne. To jsem si mohl myslet, řekl. Nestálá skladba. Molekulární struktura přestává existovat po čtyřiadvaceti hodinách. Podívám se, co se s tím dá dělat. Sebral míč a strčil jej do kapsy. Učencova práce nikdy nekončí, řekl a odjel do své nové, ještě více a lépe utajované laboratoře.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz