Hlavní obsah
Cestování

Hamburk: Objevte přístavní krásu a kulturní skvosty města

Foto: se svolením zuzana_fotila

Kontejnerová loď v přístavu Hamburk

Historicky zažitý název pro Hamburk je „Tor zur Welt“, což znamená „Brána do světa“. Už tato „přezdívka“ napovídá, že se nejedná o ledajaké německé město a zároveň skrývá příslib čehosi zajímavého.

Článek

Proč navštívit právě Hamburk

A Hamburk zajímavý skutečně je. Jak pro milovníky historie, kultury, gastronomie, tak i fanoušky zábavy nebo architektury. Každý si v Hamburku najde to své. V tomto článku se podíváme Hamburku lehce po pokličku a zároveň dáme tipy, co nezapomenout vidět při návštěvě trvající dva až tři dny.

Trocha historie pro utvoření obrázku

V dobách, kdy jsme - s nadsázkou a trochou humoru řečeno - u nás ještě běhali v bederní roušce, se začala utvářet historie města Hamburk. První písemná zmínka o městě, které se dnes oficiálně nazývá Svobodné a hanzovní město Hamburk, pochází z 2. století našeho letopočtu, v té době známého jako osada Treva. Následně se v průběhu dlouhých staletí změnil název na Hammaburg podle tvrze, kterou nechal vybudovat císař Karel Veliký v roce 808. Důležitá událost formující další a prosperující budoucnost města byl rok 1189, kdy císař Friedrich Brabarossa dal Hamburku právo pro zakládání přístavů a obchodu na dolním toku Labe. Hamburk se pak následně ve středověku stal prvním členem obchodního spolu měst hanza, což začalo psát jeho budoucnost bohatého, významného a prosperujícího hanzovního města.

Foto: zuzana_fotila

Bridge and lighthouse (se svolením zuzana_fotila)

Jak se do Hamburku nejsnáze dostat

Hamburk leží na severu Německa, dalo by se říci, že kousek od Dánska. Na první pohled se jeví, že to je velmi daleko, nicméně cesta autem z Prahy trvá 6 až 7 hodin a vede celou dobu po dálnici. Do Hamburku se dá z Prahy i letět, přičemž přímý let trvá 1 hodinu a 20 minut. Nicméně letenky jsou poměrně drahé (zpáteční cesta klidně kolem 10 000 Kč) a celková doba na cestě ve smyslu door-to-door vyjde na 6 až 7 hodin. Další možností je cesta vlakem, která zabere kolem 6 a 1/2 hodin a na lince Praha - Hamburk jezdí většinu dní 16 vlaků denně, což zaručuje určitou šanci na solidní spojení.

Tipy co vidět v Hamburku

Vzhledem k tomu, že většina lidí pravděpodobně nezvolí Hamburk jako destinaci na čtrnáctidenní dovolenou, ale spíše kratší výlet, zaměříme se na hlavní místa, která navštívit během návštěvy trvající 2 až 3 plné dny (bez cesty).

1. Speicherstadt

Jedná se o historický komplex skladů z červených cihel postavených v novogotickém stylu, kterým protéká nespočet kanálů. Zároveň se jedná o památku UNESCO. Budovy jsou dodnes využívány jako sklady, ale i jako muzea, kavárny a výstavní prostory. Speicherstadt byl vybudován mezi lety 1883 a 1927. Jedná se o místo, na které se při návštěvě Hamburku nesmí zapomenout a je ideální na dlouhé procházky v kulisách starého industriálního Německa.

Foto: zuzana_fotila

Speicherstadt (se svolením zuzana_fotila)

2. Labská filharmonie (Elbphilharmonie)

Budova Labské filharmonie je novodobou ikonou Hamburku. Jedná se o 110 metrů vysokou stavbu ve čtvrti HafenCity, která skvěle zapadá do architektury města. Stavba filharmonie trvala 10 let a její celková cena vystoupala na částku přes 21 miliard korun. Nachází se na ní volně přístupný ochoz pro turisty, z něhož je skvělý výhled na město. Na druhou stranu nejlepší výhled na filharmonii poskytne výletní plavba na lodi.

Foto: zuzana_fotila

Elbphilharmonie (se svolením zuzana_fotila)

3. Chilehaus

Jedná se o výjimečnou stavbu ve stylu cihelného expresionismu, která je součástí památek UNESCO. Význam této stavby spočívá i v tom, že se jedná o první ryze kancelářskou budovu na světě. Objednatelem byl rejdařský magnát Henry B. Sloman, který zbohatl při obchodování s chilským ledkem.

Foto: Wikipedie

Chilehaus

4. Internationales Maritimes Museum Hamburg

Největší námořní muzeum na světě, které se nachází ve čtvrti HafenCity. Ačkoliv se jedná o námořní muzeum, je tak dobře koncipované, že ani ženy :) a rozhodně ne děti se v něm nebudou nudit. V celkem 9 patrech se nachází expozice zobrazující lodi, uniformy, modely lodí, významná malířská díla spojená s námořnickým a válečným řemeslem. Jako odměnu je pak možné navštívit velmi příjemnou kavárnu v přízemí muzea. V případě rychlého průletu muzeem si připravte minimálně 2 hodiny, pokud jste skutečný fanoušek tématu, pak klidně 6 hodin. Právě muzea a galerie Hamburku a Vaše nadšení a zájem o tyto věci určí, zda Váš výlet bude na 2 nebo 3 dny.

Foto: Wikipedie

Maritimes Museum

5. Hamburský přístav

Přistav v Hamburku je třetí největší přístav v Evropě po rotterdamském a antverpském. Naprostá většina čaje, kávy a koberců jde již stovky let do Evropy skrz přístav v Hamburku. Jeho název „Tor zur Welt“ není pouze o zboží, ale především o tom, že se jednalo o místo odkud emigrovalo v různých dobách mnoho lidí za lepším životem do celého světa. Především do Ameriky v době hospodářské krize. Návštěva Hamburku bez procházky v přístavu a plavbě na výletní lodi není kompletní.

Foto: Wikipedie

Port od Hamburg

6. Reeperbahn

Jedná se o ulici, které se říká také die sündige Meile, což znamená hříšná míle. Do této ulice po mnoho let směřovaly první kroky námořníků, kteří se vylodili v hamburském přístavu. V ulici se nachází mnoho sexshopů, nočních podniků a v některých místech je povolena prostituce. Zajímavostí je i to, že zde začala svou kariéru slavná skupina Beatles.

Foto: Wikipedie

Reeperbahn

7. Deichtorhallen Hamburg

Kam za uměním v Hamburku? Jednoznačně Deichtorhallen. Jedná se o galerii moderního umění se zaměřením na fotografii. Pokud má někdo rád staré mistry, pak je lepší volbou Hamburger Kunsthalle. V současné době v Deichtorhallen probíhá výstava děl Fanze Gertsche, který maloval ultrarealistické obrazy na základě vlastních fotografií.

Foto: zuzana_fotila

Deichtorhallen (se svolením zuzana_fotila)

O Hamburku a jeho lákadlech by se dalo psát (a číst) celé hodiny. Výše se nachází několik zajímavých bodů, které nelze vynechat. Nicméně pokud se rozhodnete mezi nimi přesouvat pěšky nebo na kole, narazíte na spoustu dalších zajímavých míst jako je hamburská radnice, kostel sv. Michaela, televizní věž Heinricha Hertze nebo Feldstrasse Bunker, což je bunkr z Druhé světové války přestavěný na bydlení a komunitní centrum.

Hamburg je ve všech ohledech dostupný výlet, který stojí za to!

Foto: zuzana_fotila

Bridge in Hamburg (se svolením zuzana_fotila)

Foto: zuzana_fotila

Map in Hamburg (se svolením zuzana_fotila)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám