Hlavní obsah
Aktuální dění

Ne asijskému NATO, zní z jihovýchodu

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Daniel Tanner

Nového japonského předsedu vlády čeká příští týden účast na každoročně konaném summitu lídrů ASEANu. Měl by ale raději znovu zvážit, zda opravdu bude prosazovat založení asijského NATO.

Článek

Summit se koná ve Vientiane, hlavním městě Laosu. Pokud se však chce vyhnout veřejnému ponížení, měl by raději znovu zvážit, zda opravdu bude prosazovat jeden ze svých návrhů - založení asijské verze Severoatlantické aliance (NATO).

Pro Japonsko je z geografického hlediska nesmyslné, aby se připojilo k NATO, přestože se i s touto možností v minulosti pracovalo. Je však společně se Spojenými státy americkými, Indií a Austrálií členem neformální vojenské aliance Quad.

Sdružené státy jihovýchodní Asie ekonomicky rostou, o Japonsku se ale totéž říct nedá. Zatímco je tak Japonsko stále vnímáno jako významný zdroj investic a obchodní partner, přináší také obavy. Společně se západními zeměmi totiž požaduje, aby se ASEAN přidal k boji proti rostoucímu vlivu Číny.

Nový předseda Liberálně demokratické strany se nechal slyšet, že asijské NATO by podpořilo obranyschopnost zbytku Asie před držiteli nukleárních zbraní - tedy před Ruskem, Čínou a Severní Koreou. Myšlenka má za cíl sjednotit všechny dostupné síly - nová vojenská aliance by byla natolik silná, aby působila jako odstrašující prostředek. Tento postoj je však na území Asie poněkud kontroverzní - panují především obavy ze zvýšení napětí v regionu.

Japonsko momentálně nenabízí nic, co by se nedalo odmítnout. V současnosti je ASEAN třetí největší ekonomickou mocností v Asii a pátou největší na světě po USA, Číně, Německu a Japonsku. Japonsko navíc loni ztratilo pozici třetí největší světové ekonomiky ve prospěch Německa.

Pro ASEAN je sice čtvrtým největším obchodním partnerem, ale představuje pouze 7 % z celkového vývozu a dovozu. Podíl zahraničních investic z Japonska navíc klesl na pouhých 6 %. Na druhé straně Čína je aktuálně jedním z nejvýznamnějších spojenců. Na začátku tohoto roku totiž ASEAN předběhl EU a stal se tak jejím hlavním obchodním partnerem.

Lídři zemí ASEANu tak Išibovu myšlenku na asijské NATO zavrhují. Jako sdružení národů potřebují Japonsko v roli spolehlivého a ekonomického partnera, nikoli jako vojenského spojence.

Zdroje:

HO, Benjamin and CALLAHAN, William A., 2024. Commentary: No one wants an Asian NATO, except Japan’s new PM Ishiba. Channel News Asia. 2024-10-03. [https://www.channelnewsasia.com/commentary/japan-pm-asian-nato-deter-china-southeast-asia-4653946]

No to Asia's NATO, 2024. Online. The Jakarta Post. 2024-10-05. [https://www.thejakartapost.com/opinion/2024/10/05/no-to-asias-nato.html]

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám