Hlavní obsah

Opravník Národohospodářské fakulty - 1. díl

Vzhledem ke skutečnosti, že vývoj na Národohospodářské fakultě VŠE (NF VŠE) v Praze je už několik měsíců předmětem zájmu několika novinářů rozhodl jsem se jako tiskový tajemník založit takzvaný opravník mediálních faulů.

Článek

Jako vyučující na Národohospodářské fakultě VŠE (NF VŠE) v Praze a současně jako její tiskový tajemník jsem se rozhodl reagovat na opakující se faktické nepřesnosti, zkreslení a nepravdy, které o této fakultě a některých členech její akademické obce šíří už řadu měsíců v článcích a podkastech několik novinářů.

Tímto proto vstupuji do mediálního diskursu na dané téma svým „OPRAVNÍKEM MEDIÁLNÍCH OMYLŮ, NEPRAVD A MANIPULATIVNÍCH LŽÍ O NÁRODOHOSPODÁŘSKÉ FAKULTĚ VŠE V PRAZE“. V pravidelných intervalech v něm vždy shrnu „mediální fauly“ proti naší fakultě a pokusím se je uvést na pravou, chcete-li pravdivou míru.

Věřím, že tak napomohu jednak zájemcům o NF VŠE vytvořit si komplexnější obrázek o ní a současně poskytnu novinářům, kteří se problematice vývoje na dané fakultě profesionálně věnují, sumář informací pro jejich práci.

Výslovně zdůrazňuji, že výběr faktů a souvislostí uvedených v Opravníku bude vyjadřovat mé postoje a nebude tedy stanoviskem vedení Národohospodářské fakulty VŠE.

Dnes tedy Opravník č. 1:

Opravník mediálních omylů, nepravd a manipulativních lží o Národohospodářské fakultě VŠE (1.-14. dubna 2024)

1. Doc. Ševčík poškozoval dobré jméno VŠE.

(Rektor VŠE doc. Dvořák citovaný v článku: Jiří Mach - „Plaga: Odebrání akreditace k profesurám jako na NF VŠE je neobvyklé“, novinky.cz, 4. 4. 2024, 15:07, aktualizováno 4. 4. 2024, 17:03.)

Ano, rektor Dvořák už rok stále dokola opakuje tuto svou mantru, že doc. Ševčík v roli děkana NF VŠE poškozuje, resp. poškozoval dobré jméno VŠE. A o co tohle své tvrzení opírá? O nic jiného než o své osobní přesvědčení. Zopakoval ho i 26. června 2023, kdy žádal Akademický senát VŠE (AS VŠE) o souhlas s odvoláním Ševčíka z pozice děkana. Jako důkaz nám senátorům AS VŠE (jsem jedním z nich) tehdy předložil tři (pouhé tři!) evidentně tendenční a manipulativní články vybrané ze dvou zpravodajských serverů. Když jsem na, slušně řečeno „neprofesionalitu“ autorů těchto článků, a tedy do očí bijící účelovost postupu rektora Dvořáka upozornil, tříčlenné předsednictvo AS VŠE většinou dvou hlasů proti jednomu rozhodlo, že moje vystoupení včetně mediální analýzy tří zmíněných článků nebude do zápisu z daného zasedání AS VŠE uvedeno. Samozřejmě, že za uplynulý rok byla publikována celá řada článků, ve kterých jejich autoři naopak argumentovali proti postupu rektora Dvořáka. Stejně tak petice podporující děkana Ševčíka podepsalo více než 78 tis. občanů, zatímco pod peticemi za jeho odvolání je doteď všeho všudy něco přes 6 tis. podpisů. Nic z toho ale rektor Dvořák nebere v potaz. Po rozhovoru s ministrem školství prof. Balášem, který už v lednu 2023 označil doc. Ševčíka za „reputační problém VŠE“, a který v témže měsíci následně navštívil rektora Dvořáka, aby si s ním o doc. Ševčíkovi promluvil (Jediným tématem rozhovoru byl doc. Ševčík, což přiznal rektor Dvořák na setkání s akademiky VŠE 16. března 2023), a po několika vyjádřeních současného předsedy Národního akreditačního úřadu pro školství dr. Plagy, bez jakýchkoliv faktických důkazů (VŠE jako celek ani NF VŠE nepřestal podporovat žádný ze stávajících sponzorů, naopak NF VŠE oslovili sponzoři noví. Pozvolný úbytek zájemců o studium na všech fakultách VŠE související zejména s demografickým vývojem nezaznamenal žádný výrazný výkyv – viz bod 2 dále) tvrdí, že doc. Ševčík coby děkan poškozoval dobré jméno VŠE. (Opakuji: k návštěvě tehdejšího ministra školství Baláše na VŠE a k rozhovoru mezi ním a rektorem Dvořákem o „reputačním problému VŠE jménem Ševčík“ došlo v lednu 2023, spouštěčem procesu odvolání doc. Ševčíka z funkce děkana byly události z 11. března 2023.) Proti svému odvolání doc. Ševčík podal, jak je známo, žalobu. Momentálně se tedy čeká na rozhodnutí soudu. Přesto určitá média a jejich redaktoři a editoři opakovaně poskytují této „čisté dojmologii“ rektora Dvořáka prostor. Tak tomu bylo i v tomto článku Jiřího Macha ze 4. dubna zveřejněném serverem novinky.cz.

2. V období, kdy působil v čele NF VŠE jako její děkan Miroslav Ševčík, významně poklesl zájem studentů o studium na této fakultě.

(Andrea Procházková v průběhu rozhovoru se Zuzanou Machálkovou v podcastu Respektu, 5. dubna 2024)

Údaje o počtu zájemců o studium nejen na NF VŠE, ale na všech fakultách VŠE, stejně jako spekulace o vztahu takto vymezené poptávky po studium a působením konkrétních děkanů jednotlivých fakult je férové uvádět v kontextu minimálně dvou souvislostí:

1) V závislosti nejen na demografickém vývojiv naší zemi zájem o studium ekonomických oborů na všech ekonomických fakultách v ČR (dnes jich je více než 70) prošel v období 2000-2023 kvantitativním vývojem. Pokud sečteme rok po roce zájemce o zmíněné studium v celé ČR, jsou zřejmé následující trendy: od roku 2000 (39 584 uchazečů) devět dalších let poptávka o studium ekonomických oborů stoupala a kulminovala v roce 2009 (74 760). V následujícím období naopak soustavně klesala až do roku 2018 (36 334). Tento trend se obrátil až v roce 2019 (37 626) s tím, že od té doby až do roku 2023 je patrný mírný nárůst: 2020 - 37 448, 2021 – 39 448, 2022 – 39 415 a 2023 – 40 899. V kontextu těchto čísel je logický snižující se zájem o studium nejen na NF VŠE, ale i na všech dalších fakultách VŠE, ale dokonce na všech ekonomických fakultách v naší zemi. Vyplývá to z dohledatelných čísel stejně jako fakt, že NF VŠE z těchto, déle než dvacetiletých trendů, nikdy nijak významně nevyčnívala.

2) Neexistuje žádná relevantní studie, která by prokázala souvislost mezi zájmem, případně nezájmem studentů o studium na některé z ekonomických fakult v ČR, včetně všech fakult VŠE, a osobností konkrétního děkana v jejich čele.

Aniž bych chtěl popřít to, co jsem uvedl v předcházejících řádcích, drobnou poznámku si neodpustím: v letech 2022 a 2023, kdy byl děkanem NF VŠE opět doc. Ševčík, počty přihlášek ke studiu na naší fakultě meziročně rostly �

3. Od roku 2019 nebyla na Národohospodářské fakultě VŠE (NF VŠE) udělena ani jedna docentura.

(Andrea Procházková v průběhu rozhovoru se Zuzanou Machálkovou v podcastu Respektu, 5. dubna 2024)

Pravda je jiná. V oboru „ekonomie“ se s platností od 1. 6. 2019 stali docenty Mgr. Ing. Petr Wawrosz, Ph.D. a Ing. Liběna Černohorská, Ph.D., s platností od 1. 12. 2019 Dottore Magistrale Paola Bertoli, M. A., Ph.D. a PhDr. Lubomír Cingl, Ph.D. a s platností od 1. 11. 2022 Ing. Klára Čermáková, Ph.D. V oboru „hospodářská politika“ je vlastní docenturou s platností od 1. 7. 2021 doplnil Ing. Jan Mertl, Ph.D.

4. Doc. Ševčík svým studentům doporučoval knihu, která přirovnávala EU k Nacismu.

(Andrea Procházková v průběhu rozhovoru se Zuzanou Machálkovou v podcastu Respektu, 5. dubna 2024)

Tato lež je obzvlášť nevkusná. Žádnou takovou knihu doc. Ševčík studentům nedoporučoval. Zmínit se v průběhu přednášky o určité knize, ještě neznamená jí studentům doporučit. (Historik, který přednáší o Nacismu v meziválečném Německu může zmínit existenci Hitlerovy knihy „Mein Kampf“, ale to přece v žádném případě neznamená, že jí studentům doporučuje ke studiu.)

5. Doc. Ševčík zpochybnil Válku na Ukrajině a to, že agresorem je Rusko.

(Andrea Procházková v průběhu rozhovoru se Zuzanou Machálkovou v podcastu Respektu, 5. dubna 2024)

Doc. Ševčík nejen, válku na Ukrajině nikdy „nezpochybnil“, ale opakovaně v souvislosti s ní mluvil o zbytečné tragédii. (Nevím, jak si autorka tohoto hoaxu představuje „zpochybnění války na Ukrajině“. Každý, kdo vnímá média, se informacím o tom, že tato válka probíhá už dva roky, prostě nemohl vyhnout.)

Demagogické vyjádření o údajné proruské orientaci doc. Ševčíka poprvé bez jediného věcného důkazu veřejně vyslovila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová v dubnu 2022. Doc. Ševčík se tehdy chtěl proti tomuto lživému nařčení bránit soudní cestou. Nakonec ale vyhověl přání rektora Dvořáka, který se obával možného následného postihu VŠE ze strany vlády ČR, a žalobu na zmíněnou ministryni nepodal. V důsledku ale tuto lež Heleny Langšádlové převzali někteří tendenčně píšící novináři, takže ta se přesně podle hesla o „opakované lži, která se nakonec stane pravdou“, mediálním klišé skutečně stala.

Z veřejných vystoupení, v nichž se doc. Ševčík od války na Ukrajině a ruských válečných aktivit zde distancoval, uvádím následující:

6. Vědecká rada NF VŠE je sestavována na základě politiky a ideologie a politika a ideologie je na NF VŠE také hlavním kritériem pro získání docentury a profesury.

(Andrea Procházková v průběhu rozhovoru se Zuzanou Machálkovou v podcastu Respektu, 5. dubna 2024)

To je nejen lež, ale současně i pomluva. Do veřejného prostoru byla vnesena v souvislosti s neúspěšným habilitačním řízením Dr. Kláry Kalíškové, které bylo zastaveno 16. 6. 2021, poté, co Vědecká rada NF VŠE shledala, že habilitační práce Dr. Kalíškové nesplňuje předepsaná kritéria. Zmíněná práce byla totiž pouhým kompilátem již publikovaných textů, které byly předloženy už pro získání doktorského titulu, což podmínky habilitačního řízení na NF VŠE nepřipouští. Navíc, podle několika členů Vědecké rady NF VŠE v průběhu své prezentace předvedla údajně velmi slabý výkon. Ani politika, ani ideologie při tom nehrály žádnou roli. Za zmínku v dané souvislosti stojí i skutečnost, že žádost Dr. Kalíškové o habilitaci byla později odmítnuta i na jiné fakultě VŠE.

Viz např.:

„Neúspěšná byla například známá česká ekonomka zaměřující se na trh práce Klára Kalíšková. „Byla tam jasná snaha habilitaci neudělit. Nikdo se neptal na výzkum jako takový, bylo to vytváření negativní nálady,“ vzpomíná jeden z účastníků habilitační přednášky Kláry Kalíškové 16. června předminulého roku. Kalíšková představila práci s názvem Vliv daňových a dávkových politik na pracovní motivace a účast na trhu práce. Jak ale vedle svědectví přímých účastníků potvrzují i zápisy z habilitační přednášky, členové vědecké rady se ptali například na ekonomčina mediální vyjádření, která s prací nijak nesouvisela.“

„…docenturu nebo profesuru dostanou (roz. na NF VŠE) lidé, kteří jsou i politicky a ideologicky blízcí tomu, kdo sedí v té vědecké radě a panu Ševčíkovi.“

7. Doc. Ševčík je dlouhodobým poradcem tzv. Trikolory.

(Andrea Procházková v průběhu rozhovoru se Zuzanou Machálkovou v podcastu Respektu, 5. dubna 2024)

Miroslav Ševčík byl poradcem Trikolory pro ekonomické body jejího programu do června 2022. Spolupráci s touto mimoparlamentní stranou ukončil na výslovnou žádost rektora VŠE Dvořáka z května 2022. Vyhověl tak, vedle několika dalších, i tomuto rektorovu požadavku, a to přesto, že ho považoval za neoprávněný, vzhledem k tomu, že s politickými stranami spolupracují i jiní učitelé VŠE, což rektor Dvořák nekomentuje. (Nemluvě o tom, že i současný ministr školství, mládeže a tělovýchovy doc. Bek byl rektorem a zároveň senátorem, totéž platí i o některých poslancích a senátorech.)

Já v této souvislosti připomenu dvě skutečnosti: Za prvé, Trikolora je lege artis registrovaná politická strana, která se už několik let pravidelně účastní voleb v naší zemi a získává hlasy svých voličů. V tomto slova smyslu je to tedy politická strana naprosto standardní, stejně jako momentální vládní a opoziční strany v Parlamentu ČR. Za druhé, odborná spolupráce akademiků s politickými stranami byla a je v celé demokratické části světa naprosto běžnou praxí.

Tím, že doc. Dvořák vytýkal doc. Ševčíkovi odbornou spolupráci s Trikolorou vnesl do struktur a jednání v rámci VŠE stranickou politiku. Sám tak porušil ustanovení Kodexu vedoucího pracovníka VŠE v Praze, který spolu s dalšími členy současného vedení VŠE navrhl v září 2023. („Vedoucí pracovníci VŠE, za které jsou považováni rektor, prorektoři a děkani všech fakult VŠE … neprovádí na VŠE jakoukoliv aktivitu spojenou s politickou propagací (zejména v období před volbami) v jakékoliv formě.“)

8. Doc. Ševčík byl v davu, který chtěl strhnout vlajku u Národního muzea.

(Andrea Procházková v průběhu rozhovoru se Zuzanou Machálkovou v podcastu Respektu, 5. dubna 2024)

Jedná se o účelovou lež. Doc. Ševčík v sobotu 11. března 2023 dorazil na schody Národního muzea nejen po skončení v ten den na Václavském náměstí organizované povolené demonstrace, ale také až po následném střetu části demonstrantů se Zásahovou jednotkou Policie ČR před vchodem do Národního muzea. O údajném incidentu s ukrajinskou vlajkou, který tomuto střetu předcházel, v dané chvíli vůbec nevěděl. Z celé události existuje několik videozáznamů a z jejich timingu jasně vyplývá, že doc. Ševčík se dohadování o ukrajinské vlajce a následné potyčky před dveřmi do Národního muzea zúčastnit nemohl, protože v té době ještě u Národního muzea vůbec nebyl. Až po něm doprovodil před kordon policistů ze zásahové jednotky zraněného člověka, který chtěl pomoci s identifikací konkrétního policisty, který ho předtím napadl. Zároveň tomuto zraněnému člověku pomáhal přivolat lékařskou pomoc.

9. Doc. Ševčík si do Akademického senátu NF VŠE (AS NF VŠE) dosadil své lidi. Všichni členové AS NF VŠE jsou jeho podporovateli.

(Andrea Procházková v průběhu rozhovoru se Zuzanou Machálkovou v podcastu Respektu, 5. dubna 2024)

Doc. Ševčík si do AS NF VŠE nemohl dosadit ani jednu osobu. Toto tvrzení je naprosto absurdní, vzhledem k všeobecně známé skutečnosti, že všech devět členů AS NF VŠE je přesně v souladu se Statutem NF VŠE pravidelně voleno členy akademické obce fakulty, učiteli i studenty v demokratických volbách. Následně na jednáních AS tedy reprezentují většinovou vůli akademické obce.

Poznámka myšlená s mírnou nadsázkou: Pokud je pravda, že „všichni členové senátu NF VŠE jsou podporovateli doc. Ševčíka“, je možné říci, že většina členů akademické obce NF VŠE podporuje doc. Ševčíka.

PhDr. Ing. Daniel Váňa, Ph.D.

Vyučující na NF VŠE a současně tiskový tajemník NF VŠE

28. 04. 2024

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám