Článek
Díky tipům v tomto článku si svůj safari sen budete moci splnit i vy. Jednotlivé tipy vás provedou výběrem safari, přípravou a nakonec i samotným zážitkem, který ze safari budete mít.
Tip č. 1: Safari jednoduše
Pokud nepatříte mezi zkušené cestovatele, Afriky se bojíte anebo třeba prostě jenom neradi trávíte dlouhé hodiny plánováním dovolené, pak se vám bude hodit vědět, jak vyrazit na safari co nejsnadněji. Keňa pro takové cesty nabízí velice příhodné podmínky. Na safari totiž můžete vyrazit i z vaší dovolené na pobřeží.
Pokud tedy chcete zvolit cestu nejmenšího odporu, ale stále zažít neuvěřitelné safari, kupte si zájezd na keňské pobřeží s některou z českých cestovních kanceláří. Na místě si potom dokupte přímo od vašeho delegáta anebo od některého z místních průvodců safari na jeden, dva, tři nebo i více dní.
Tip č. 2: Safari levně se špetkou dobrodružství
Patříte naopak k těm, co rádi cestují na vlastní pěst a nebojí se vyrazit do Afriky po vlastní ose? Potom bude vaším největším přítelem stránka SafariBookings. Na té si můžete porovnat mnoho různých safari – ať už toužíte po safari na pár dní nebo na dva týdny, do proslulé Masai Mara nebo radši do menších a méně známých parků, v luxusu anebo levně.
Jakmile si vyberete safari, které vám vyhovuje, zkontrolujte si recenze organizující keňské společnosti na vícero platformách (Google, TripAdvisor atp.) a věnujte zvláštní pozornost těm negativním. Jakmile si safari zarezervujete, společnost po vás bude chtít zaplatit pár desítek procent z ceny jako zálohu, zbytek doplatíte na místě.
Na safari do Keni se dá doletět velice levně – lety z Česka a okolí do Nairobi seženete už od desíti tisíc korun.
Tip č. 3: Nebojte se nevšedních zážitků
Na safari v Keni můžete zažít spoustu různých aktivit. Tradiční a nejrozšířenější aktivitou jsou tzv. game drives, což jsou typické safari expedice ve speciálně upravených autech, kterými projíždíte národními parky. Game drives vám umožňují dostat se ke zvířatům blízko a nemusíte se v nich obávat ani velice nebezpečných šelem nebo agresivních býložravců.
Vedle game drives si ale v Keni můžete vyzkoušet safari na koňském hřbetu, v lodi (na jezeře), pešky, na kole nebo třeba v horkovzdušném balónu. Takové safari zážitky mohou být ještě lepší a silnější než ty z auta! A abych nezapomněla, tak v Keni se můžete projet i tzv. safari vlakem z Mombasy do Nairobi.
Tip č. 4: Nebojte se low-cost variant
Pokud budete mít možnost vybrat si úroveň luxusu vašeho safari, nejspíše budete mít na výběr z variant low-cost/budget (nejlevnější), mid-range a luxury či luxury+ (nejdražší). Pokud toužíte po okázalých ubytováních, varianty luxury a luxury+ se vám budou líbit, nicméně počítejte s opravdu vysokými cenami.
Pokud nechcete za safari utratit půlroční výplatu, nebojte se varianty low-cost/budget. Zážitky budete mít stejné, jenom budete bydlet v základnějších ubytováních. Stále vás však čekají soukromé pokoje a čisté zařízení.
Tip č. 5: Delší safari je lepší safari
Ať už vyrážíte z Nairobi nebo z pobřežních letovisek, nějaký čas vám zabere se do vašeho prvního národního parku dostat. Safari na jeden den tak většinou nebývá tou nejlepší volbou. Nebojte se vyrazit na safari trvající několik dní nebo i déle než týden. Díky tomu budete mít větší šanci si vše pořádně užít a vidět mnoho zvířat, včetně proslulé Velké pětky (slon, buvol, lev, leopard, nosorožec).
Tip č. 6: Vybavte si lékárničku
Safari v Keni je obecně velice bezpečnou aktivitou, ale cestování po Africe s sebou přece jenom nese potřebu věnovat pozornost svému zdraví. Kupte si silná probiotika, proberte s lékařem očkování a zda byste měli brát antimalarika, pro všechny případy přibalte léky na průjem.
Nezapomeňte také na kvalitní repelent (nejlépe s 50 % látky deet nebo icaridin) a opalovací krém s vysokým SPF – obojí se vám na safari bude hodit.
Tip č. 7: Nepodceňte oblečení
Na safari se doporučuje oblékat si neutrální barvy (béžová, hnědá, zelená atp.). Vyhněte se černé – v té vám bude vedro a budete přitahovat komáry a mušky. Zejména ve vnitrozemí se připravte na chladná rána a horká odpoledne – navrstvěte si oblečení tak, abyste ho mohli postupně shodit. A hlavně se oblečte a obujte pohodlně!
Tip č. 8: Co brát a co nebrat na safari
Na safari se vám stoprocentně vyplatí vzít si vlastní dalekohled, pokud ho máte. Mezi další užitečné doplňky patří sluneční brýle a pokrývka hlavy (ideálně taková, kterou vám jen tak něco neodfoukne). Nezapomeňte ani na roušku nebo šátek, kterým ochráníte dýchací cesty před prachem.
Doma naopak nechte parfémy a drony. To první je rušivé pro zvířata a to druhé je v Keni a ve spoustě dalších afrických zemích významně omezené, ne-li přímo zakázané.
Tip č. 9: Buďte na safari v bezpečí
Základním kamenem vaší bezpečnosti na safari je poslouchat svého průvodce. Ten ví moc dobře, co si můžete dovolit a co už ne. Pravděpodobně vám nedovolí na zvířata pokřikovat, mlaskat a dělat další hlasité zvuky, nebo třeba vystupovat z auta na místech, kde to není bezpečné.
Za jeho péči a znalosti průvodce nezapomeňte odměnit dýškem – v místních podmínkách umí pár dolarů udělat velkou změnu. Doporučuje se dávat 10 USD za osobu a den safari.
Tip č. 10: Hakuna Matata
Safari v Keni bude patřit k vašim oblíbeným cestovatelským zážitkům. A to i přes to, že na něm s největší pravděpodobností zažijete nějaké menší nepříjemnosti. Afrika je prostě divoká, nepředvídatelná a chaotická. Ale o to víc jsou zážitky autentické a silné. Tak se tím nenechte rozhodit a nezapomeňte na heslo Hakuna Matata = Netrap se!
Pokud vás zajímá víc informací o safari a cestovaní v Keni, navštivte můj web Deník cestovatelky. Najdete tam další podrobnosti, které vám pomohou vybrat a zažít to nejlepší safari.