Hlavní obsah
Bydlení

Stavební řízení zlobí. Premiér koná. Na co všechno potřebujete povolení?

Foto: Pixabay

Stavební řízení i nadále provází problémy. Ty už začínají mít politické a ekonomické dopady. Přemýšlíte o přístavbě domku, menší rekonstrukci, zhotovení zimní zahrady, a není vám jasné, jestli je to proveditelné?

Článek

Po tom co nový stavební zákon přešel v červenci v platnost, se Česká republika dostala do určitého typu administrativní paralýzy. Už několik měsíců se čeká na zprovoznění digitálního systému, který byl vlajkovou lodí Pirátské strany v posledních sněmovních volbách. Dokonce i špičky vládní koalice připouštějí, že systém stále nefunguje správně, a že se jedná o problém velkých rozměrů. Premiér Fiala tak sáhl k nečekanému kroku a navrhl odvolání ministra pro místní rozvoj a digitalizaci, Ivana Bartoše. „Ačkoli jsem opakovaně dával čas na vyřešení situace, nejprve do konce srpna, do konce září, tak musím konstatovat, že konec je neustále v nedohlednu,“ prohlásil premiér na třaskavé tiskové konferenci.

Minulý týden vznikla v pracovní skupině odborníků z ministerstev financí, práce, dopravy a zdravotnictví, analýza, která uvádí, že nelze v tuto chvíli říct, kdy bude systém ve stavu akceptovatelném pro stavební úřady a naznačuje, že v plně provozuschopném stavu by měl být digitální systém v řádu 12-18 měsíců. Je tedy jasné, že se problémy se stavebním řízením v Česku jen tak nevyřeší. Vše může mít i nadále negativní vliv na stavební sektor a domácnosti, které plánují rekonstrukce, či výstavby.

Jste na vážkách, zda se vůbec do plánované stavební akce pustit? Co lze realizovat bez stavebního povolení a kde se bez něj neobejdete?

Stavba a rekonstrukce. Můžu jen ohlásit?

Ne každá stavba podléhá schvalovacímu procesu v rámci stavebního řízení. Rozlišujeme povolení a ohlášení. Mimo jakékoliv pochybnosti je samozřejmě stavba nového domu, nebo jeho rozsáhlá rekonstrukce. Povolení je nutné při stavbách určených pro bydlení a rekreaci s více než dvěma nadzemními podlažími s podkrovím a podzemním podlažím o hloubce tři metry a více. „Pro všechny stavební úpravy, které budou zasahovat do nosných konstrukcí, je také nutné stavební povolení,“ popisuje známý právník Ondřej Preuss. To stejné se týká demolice budovy.

Jestli ale plánujete jen menší úpravy nebo stavební práce, jako výměnu oken, zateplení nebo vnitřní úpravy, ve většině takových případů stačí pouze stavbu úřadu ohlásit.

A co střecha?

„Obecně lze říci, že nutnost stavebního povolení se vztahuje zejména na případy, kdy je součástí projektu také rekonstrukce krovu, jelikož během tohoto typu rekonstrukce střechy zasahujete do nosných částí budovy, které mají vliv na stabilitu domu,“ říká Michal Ponec, manažer vývoje společnosti Betonpres, předního českého výrobce betonové střešní krytiny.

V každém případě u střechy nelze případy úplně zobecnit a skutečně záleží na tom, jak zásadní úpravu děláte. „Pokud pouze měníte střešní krytinu za jiný typ, není ve většině případů potřeba s úřady řešit nic,“ doplňuje Ponec.

Pokud jste tedy znechuceni současnou situací z hlediska stavebního řízení, nenechte se odradit. Je dost možné, že povolení u vašeho druhu stavební akce není vůbec zapotřebí. Často postačí jen ohlášení.

No, a jestli se chystáte zahájit větší výstavbu, komplexní rekonstrukci, nebo úplnou výměnu podkroví a střechy, buďte trpěliví a pamatujte na to, že i když systém nefunguje dostatečně dobře, posouzení vaší žádosti běží ode dne, kdy ji stavební úřad obdržel.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora

Doporučované

Načítám