Hlavní obsah
Lidé a společnost

Na péči doma jsou pečující často sami. Proč tomu tak je?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Domov Sue Ryder, z. ú.
7. 3. 17:00

Podle aktuálních odhadů pečuje v České republice o své blízké zhruba jeden milion lidí.

Článek

Ve chvíli, kdy se člověk rozhodne stát neformálním pečujícím, nemá často představu o tom, co vše bude péče o blízkého zahrnovat, jak bude náročná časově, kdo mu může pomoci, ani jaký dopad na celou rodinu může péče o seniora mít.

Náš nedávný průzkum ukázal, že až 78 % pečujících je na péči o seniora samo a nemá žádnou pomoc od poskytovatele sociálních služeb. Nejčastěji je to proto, že sami senioři, o které je pečováno, si nepřejí nikoho cizího pouštět domů. Druhým nejčastějším důvodem je pak špatná dostupnost služeb, jejich přetížení, cena a někdy i neznalost.

Foto: Domov Sue Ryder, z. ú.

Graf 1

Je potřeba mít na paměti, že péče o seniora bývá ve většině případů záležitostí na několik let. 40 % pečujících z našeho průzkumu pečovalo o svého blízkého déle než 4 roky. I proto je dobré rozvrhnout si síly, počítat s tím, že půjde spíš o maraton než sprint. Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůže nebo nechce pečující využívat externí pomoc, lze jen doporučit rozložit péči minimálně mezi několik členů rodiny.

Foto: Domov Sue Ryder, z. ú.

Graf 2

Foto: Domov Sue Ryder, z. ú.

Graf 3

Jak nejlépe péči nastavit?

V ideálním případě by se rodina ještě před samotným začátkem péče o svého blízkého sešla, zhodnotila situaci, zvážila potřebný rozsah pomoci a její členové by dospěli ke shodě o tom, kdo se v jakém rozsahu a jakým způsobem bude podílet na péči. Bude potřeba, aby již teď někdo přestal pracovat? Kde bude senior bydlet? Kdo bude zajišťovat nákupy či úklid? Kolik bude péče stát? Není nutné, aby se každý podílel přímo fyzicky na péči samotné. Často může pomoci i finanční pomoc nebo právě zajištění nákupů.

Péče je náročná nejen fyzicky a psychicky, ale také časově. 38 % našich respondentů uvedlo, že se v době péče muselo vzdát svého volného času, svých koníčků a setkávání s přáteli a více než 25 % muselo opustit zaměstnání, nebo si alespoň zkrátit úvazek. To s sebou nevyhnutelně neslo i změnu finanční situace pečujících.

Foto: Domov Sue Ryder, z. ú.

Graf 4

Kromě finanční situace v mnoha případech dochází i ke změně bydliště. Obvykle se k pečujícímu přistěhuje jeho blízký, je spíše méně časté, že by tomu bylo naopak. S péčí samotnou tak přichází i potřeba úprav bydlení, méně místa pro všechny a s tím spojená nižší míra soukromí.

Může péče ovlivnit vztahy v rodině?

Během péče o blízkého dochází k zatížení blízkých vztahů pečujících. Ať už je to nedostatkem času či psychických sil vztahy v rodině jsou vystaveny zvýšené zátěži. Někdo může mít pocit, že ho ostatní v péči nechali samotného, manžel či manželka pečujícího trpí tím, že při péči o seniora již není prostor na péči o vztah. Více a hádek a odcizení potvrdilo v rodinných  vztazích 14 % respondentů.

Na druhou stranu každá náročná situace nebo krize může pomoci vztahy naopak upevnit, to co spolu zvládnou lidé překonat může být základem pro prohloubení vztahu. K tomu došlo u 38 % respondentů.

Co by pečujícím nejvíce pomohlo?

Pokud víme, že je péče o blízkého náročná, ale zároveň je nenahraditelným způsobem péče, který v mnoha případech významně zkvalitní a někdy i prodlouží život toho, o koho je pečováno, měli bychom se zamýšlet nad tím, jak neformálním pečujícím pomoci. Jedna třetina pečujících, kteří se účastnili naše průzkumu, uvedla, že by jí nejvíce pomohla pomoc psychologická. V rámci našeho poradenství nicméně stále vidíme, že je těžké si o psychologickou pomoc přímo říci. Často máme tendenci žádat spíš o pomoc právní nebo sociálně-právní a až po navázání kontaktu a získání důvěry odhalit postupně další situace, které nás trápí.

Stát se neformálním pečujícím by nemělo být rozhodnutí z nutnosti nebo nemožnosti nalézt jiné řešení. Péče o blízkého je dlouhá a náročná, na druhou stranu, pokud se pro ni rozhodnete dobrovolně, umí být neuvěřitelně obohacující. Naši respondenti mohli něco vzkázat budoucím pečujícím a já si na závěr dovolím citovat jednoho z nich: „Toto rozhodnutí vám změní život od základu a nevratně. Není špatně přiznat si, že to nezvládnete. Když se ale rozhodnete o někoho pečovat až do konce, získáte víc, než dáte. Najdete odpověď na spoustu otázek o vás samotných.“

Tereza Brunerová, psycholožka a právnička

U příležitosti Mezinárodního dne seniorů 2022 jsme pustili do světa dotazník. Chtěli jsme najít statečné lidi, kteří pečovali nebo stále pečují o blízkého člověka v seniorském věku a budou mít odvahu odpovědět na otázky, které jsou ve společnosti tak trochu tabu.

Odpovědí k 31. 10. 2022 = 2.389 respondentů.

Potřebujete s něčím poradit?

Svůj dotaz do poradny můžete poslat pomocí formuláře, nebo nám zavolat v uvedené hodiny poradenské linky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz