Hlavní obsah
Umění a zábava

Slunce, seno, jahody: Kultovní komedie a její zákulisí

Foto: Dr. Humor

Slunce, seno, jahody. Kultovní komedie Zdeňka Trošky, která i po 40 letech baví diváky. Vznikla z náhody, ale stala se fenoménem. Jak probíhalo natáčení, co říká režisér a jaké jsou zajímavosti filmu?

Článek

Film, který začal fenomén
Slunce, seno, jahody je česká filmová komedie z roku 1984 režiséra Zdeňka Trošky. Snímek situovaný do malé jihočeské vesnice Hoštice se stal natolik populární, že vznikla další dvě pokračování: Slunce, seno a pár facek v roce 1989 a Slunce, seno, erotika v roce 1991.

Vzpomínky na natáčení
Režisér Zdeněk Troška často vzpomíná na natáčení:
„My těm ženským z JZD dávali 120 Kčs na den. Druhý den přijel předseda JZD a povídá: ‚Prosím tě, Zdendo, já nemám koho poslat na pole! Ženský, vy jste se zbláznily…‘ A ženský na to: 'My se ti, předsedo, vyprdneme, abychom ti tam za 5 Kč na hodinu obracely len. Teď jsme hvězdy!'“

Neočekávaný kult
Ani sám Troška nečekal, že by jeho film mohl oslovit generace diváků:
„Když jsme to začali dělat, nenapadlo nás, že to zaboduje u lidí. Ale lidi sem do Hoštic jezdí už 40 let a milují ten film, znají ho zpaměti, mnohem líp než já.“

Cenzura a rozpočty
Zdeněk Troška přiznává, že jeho první film Slunce, seno, jahody má pro něj nejmenší kouzlo, protože musel vystřihnout devět minut kvůli cenzuře. „Na druhý díl, Slunce, seno a pár facek, mi soudruh ředitel slíbil, že už nebudu muset stříhat nic. Třetí díl, Erotika, už vznikal po revoluci, ale kvůli omezenému rozpočtu jsem nemohl natočit všechny scény, které jsme plánovali.“

Herci a postavy
Ve filmech zazářili herci jako Broněk Černý, Pavel Kikinčuk a Jaroslava Kretschmerová, ale zásadní podíl na atmosféře měli i neherci – skuteční obyvatelé Hoštic.

Šest zajímavostí o filmu

  1. Vznik filmu byl náhoda. Troška na schůzi v Barrandově poznamenal, že si můžeme natočit vlastní komedie místo dovážení italských. Ředitel ho vyzval, aby to zkusil.
  2. Scény vycházely z jeho života. Inspirací bylo dění v Hošticích a jeho rodině. Troškova maminka prohlásila: „Nemusel jsi tam o nás všechno psát.“
  3. Postel na kolech. Ve scéně s odjíždějící postelí ji pod peřinou řídil muž, který přibržďoval.
  4. Stížnost ČSD. České dráhy protestovaly proti scéně s nevyváženým vlakem. Tvrdily, že v reálu by se to nestalo.
  5. Honoráře pro babky. Hoštické důchodkyně dostávaly 120 Kčs za den, což byl třetina měsíčního důchodu.
  6. Fredy místo Pinďy. Filmový pes Pinďa byl ve skutečnosti Fredy, mazlíček Heleny Růžičkové.

Nesmrtelný fenomén
Slunce, seno, jahody a jeho pokračování se staly součástí české kulturní historie a zřejmě ještě dlouho budou přinášet radost novým generacím diváků.

Zdroj: novinky.cz a Strakonický deník - strakonicky.denik.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz