Hlavní obsah
Finance

Notářské poplatky: cesta, jak se dostat díky státu do dluhů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
8. 11. 17:48

Notařské poplatky a vůbec způsob jak stát řeší pozůstalostní řízení.

Článek

Pozůstalost je cesta, jak spadnout do dluhové pasti díky státem garantovanému příjmu notářům aneb jak vás stát připraví o již jednou zdaněné příjmy i majetek.

Skoná vám blízky člověk a jen se dostanete přes velkou stresovou zátěž spojenou s jeho ztrátou a starostmi s zařizováním a placením pohřbu, už si na vás stát chystá další výdaje a starosti.

Najednou přijde oznámení, že vám byl bez možnosti výběru přiřazen notář a začnete se divit. Máte dokládat odhad ceny vlastní nemovitosti, kterou nehodláte prodávat, ale zaplatit za tento nesmyslný odhad někomu musíte. Buď si vyberete soudního znalce ( cena mezi kolem 8 tisíc) a nebo oslovíte realitní kancelář, která vám udělá odhad asi za 2 500 Kč. Doložíte ještě ostatní majetek zemřelého a notář si z toho vypočítá odměnu za svou práci.

Řeknete si a proč ne, když s tím má opravdu nějakou práci. Vy ovšem o jeho práci nestojíte, zvláště, když o dědictví není žádný spor a výdaje s touto činností jsou pro vás likvidační.

Uvedu příklad své známé, která ovdověla. Žije v jedné vesnici blízko velkého města v rodinném domě, který manžel získal po babičce. Společnými silami ho opravili a pořídili si 2 děti. Žádné úspory zatím neměli, protože většinu financí dávali na opravu domu. Když manžel skonal, tak známá stěží zaplatila náklady na pohřeb. A najednou má zaplatit ještě za odhad hodnoty domu, který nechce prodávat a ještě poplatek notáři , který bude činit při hodnotě domu 8 milionu - 36 000 Kč + 2 500 kč za odhad.

A kde na to vzít ? Řešit půjčkou a spadnout do dluhové pasti ? Proč tohle neřeší zdarma katastrální úředník, který je placen z našich daní a nikdo nerozporuje rozdělení domu na třetiny ?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz