Článek
Bohužel v České republice se stále setkáváme s tím, že za návštěvu muzeí je potřeba platit. Mnohým to ani nepřijde divné, nějak je to u nás zvykem.
Ceny vstupenek ale brání mnohým k přístupu ke kulturnímu bohatství a omezují vzdělání a kulturní rozhled. Třeba takové vstupné pro rodiny s dětmi může představovat značnou finanční zátěž, která odradí mnoho zájemců.
Je čas zamyslet se nad tím, zda by nebylo vhodné přijmout politiku bezplatného vstupu do muzeí, aby se vzdělání a kulturní zážitky staly dostupnějšími pro všechny občany.
Je třeba si uvědomit, že kultura, cesty za poznáním, vědecké a historické objevy jsou nedílnou součástí vzdělávání a osobního rozvoje. Omezováním přístupu k těmto institucím prostřednictvím vysokého vstupného bráníme našim dětem v jejich kulturním růstu a omezuje se jejich možnost osobního objevování a poznávání.
Nedávný článek o uzavírání kostelů v České republice vyvolal zaslouženou kritiku. Je smutné, že vstup do těchto sakrálních staveb, které jsou důležitou součástí našeho kulturního a historického dědictví, je omezen z obav z možného zneužití nebo krádeže. Tato praxe není běžná ve většině okolních zemí, kde jsou kostely přístupné každému a kdykoliv. Stejně tak by mělo být i s muzei, která představují poklady lidského poznání a uměleckého dědictví.
Přístup do muzeí by měl být právem každého občana bez ohledu na finanční situaci. Ve světě existuje řada zemí, které si váží otevřenosti a dostupnosti kulturního dědictví svých občanů. Velká Británie je jednou z nich. Zde jsou muzea volně přístupná veřejnosti, a to bez ohledu na to, zda se jedná o historická, literární, regionální či o umělecké sbírky. Podobně na tom jsou i další země.
Ve Francii je mnoho státních muzeí včetně Louvru v určité dny v týdnu nebo měsíci přístupné zdarma. Tím se umožňuje většímu počtu lidí prozkoumat světově proslulé umělecké skvosty. Ve Švédsku je většina státních muzeí ve Stockholmu jako např. Muzeum moderního umění zdarma přístupná po celý rok. Tato politika umožňuje všem obyvatelům i turistům vychutnat si kulturní dědictví země. V norském Oslu najdete Národní muzeum, které obsahuje významné historické sbírky. I to je otevřeno zdarma v rámci celého roku. Poskytuje tak možnost nahlédnout do historie a kultury země bez finančního omezení. V Dánsku jsou některá muzea, jako např. Muzeum umění Arken nebo Národní muzeum fotografie, přístupná zdarma pro děti a mládež do 18 let. Tato politika podporuje vzdělávání a zájem o umění již od raného věku.
Je načase, aby Česká republika přehodnotila svou politiku ohledně vstupného do muzeí. Alespoň do některých. Je třeba se inspirovat zeměmi, které již přijaly politiku bezplatného vstupu do muzeí, a umožnit tak širšímu spektru občanů vychutnat si kulturní zážitky a rozvíjet své vzdělání bez finančních překážek.
Volný přístup umožňuje široké veřejnosti, zejména rodinám s dětmi, snadnější a bezproblémové prozkoumávání kulturního dědictví. Poskytuje příležitost nejen dětem, ale i dospělým, kteří mají o umění, historii a vědění zájem, objevovat a učit se z první ruky. Interaktivní expozice a osobní prohlídky umožňují návštěvníkům zapojit se a prozkoumat svět kolem sebe. Volný přístup do muzeí je nejen cestou ke kulturní vyspělosti, ale také k obohacení společnosti jako celku.