Článek
S kamarádkami jsme se rozhodly, že bychom rády navštívily tuto vilu a dozvěděly se o ní více. Chceme se totiž zúčastnit představení Dům v jabloních divadla Na Pomezí, které se zde koná. Vybraly jsme si komentovanou prohlídku, u které jsme si vychutnaly sklenku prosecca.
Když jsme vstoupily do Winternitzovy vily, okamžitě nás okouzlil její jedinečný charakter. Ačkoliv architektura není naším hlavním zájmem, pocítily jsme, jak nás místo doslova pohlcuje. Atmosféra vily byla tak silná, že nás přiměla zaměřit se na detaily, které bychom jinak možná přešly bez povšimnutí. Doprovázela nás celým domem i příběhem velmi milá průvodkyně.
Nejenže jsme se dozvěděly více o československém architektovi Adolfu Loosovi a jeho životním příběhu, ale především jsme nahlédly do minulosti rodiny Winternitzových, která v tomto domě žila. Jak to bohužel často bývá, příběh této vily nebyl vždy radostný a provázelo ho temné období. Rodina, která si v roce 1932 nechala postavit tuto krásnou vilu ve spolupráci s Adolfem Loossem a Karlem Lhotou, zde žila pouze do roku 1941. Kvůli tlaku rasové perzekuce museli dům převést do Vystěhovaleckého fondu pro Čechy a Moravu. Následně vilu koupila obec, která ji nejprve pronajala, a později v ní zřídila mateřskou školku. Ta zde fungovala až do roku 1995.
V roce 1943 byla rodina deportována do koncentračního tábora Osvětim, kde otec Josef Winternitz a jeho syn Petr tragicky zahynuli v plynové komoře. Matce Jenny a dceři Suzan se podařilo Osvětim přežít za mimořádně tvrdých podmínek, ale bohužel se už nikdy nevrátily do svého domova. Až vnoučata Jenny se nakonec úspěšně zasloužila o vrácení vily. Po náročné a dlouhé rekonstrukci se dnes můžeme těšit z její krásy a zároveň cítit osudy lidí, kteří zde kdysi žili.
A jaké další akce zde můžete zažít? Jak jsem již zmínila, vila hostí divadelní představení, ale to není vše. Nabízí také komentované prohlídky – běžné, večerní i soukromé. Kromě toho se zde konají výstavy, přednášky a koncerty. Pro ty, kdo se chtějí dozvědět více o okolí, jsou připraveny komentované procházky po Malvazinkách. Kompletní program akcí najdete na jejich webových stránkách. Pokud by vám to stále nebylo dost, a toužíte na vlastní kůži zažít, jaké to bylo žít v této vile, máte možnost si objednat zážitkové ubytování. V pátek večer dostanete klíče od celé budovy a až do soboty rána budete její jediní majitelé. A pokud vás místo opravdu okouzlí, můžete zde dokonce uskutečnit svůj svatební obřad.