Hlavní obsah

Chci, aby se můj článek dostal na domovskou stránku Seznam.cz. Na co si dát pozor?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
21. 4. 14:44

Editoři Seznam Média posílají do Newsfeedu nejlepší články, které autoři napíší. Protože se některé „chyby“ opakují, sepsali jsme pro váš několik věcí, kterých je dobré se vyvarovat.

Článek

Upozornění: I když váš text neporušuje nic vypsaného níže, stejně se může stát, že se do Newsfeedu nedostane. Třeba proto, že jeho vyznění je zavádějící, objevují se v něm nepravdivé informace, jde o magazínový formát, který má čtenáře nalákat svým šokujícím tématem/titulkem, nebo zkrátka není článek dostatečně kvalitní například stylisticky. Umístění na domovskou stránku Seznam.cz není nárokovatelné a rozhodují o něm editoři. Pokud má článek „feedový“ potenciál, vždy autora kontaktují a navrhnou mu potřebné změny.

Pozor na clickbaity

Titulek na hlavní stránce by měl mít dvě a více slov a měl by čtenáře informovat, o čem se v článku píše. Nesmí obsahovat nepovolené znaky, například smajlíky nebo tři tečky v závěru titulku. S otazníky a vykřičníky je třeba šetřit. Do titulku nepatří sprostá slova ani jejich náznaky (vyhvězdičkování, tři tečky apod.). Editor také článek nemusí poslat do Newsfeedu kvůli „clickbaitovému“ titulku, který čtenáře nutí kliknout, protože v něm probudí silnou emoci - zvědavost, naštvanost, rozčilení, obavy, šok. Je manipulativní, zavádějící, senzacechtivý, často jde o výčet (10 způsobů, 5 důvodů, TOP 3) nebo obsahuje spojení typu: Neuvěříte, co se stalo, Tohle vám vyrazí dech, atd. Případně dokonce hraničí s poplašnou zprávou.

Zdrojování hlavní fotografie

Článek, který má ambice dostat se na hlavní stránku Seznam.cz, musí mít hlavní fotografii. Vzhledem k formátu Seznam Média jde nejčastěji o ilustrační obrázek, který by měl být poutavý a zajímavý. Použití fotografie musí být v souladu s autorským právem, přičemž existuje několik možností:

  • fotku jste vyfotili sami – do kolonky autor uveďte své jméno
  • platíte si přístup do komerční fotobanky nebo použijete fotku z free fotobanky – uveďte jako zdroj danou fotobanku, některé licenčně volné fotky poskytuje také projekt Wikimedia Commons, zde je ale třeba napsat zdroj v následujícím formátu: jméno autora / Wikimedia Commons / konkrétní licence
  • používáte cizí fotku se svolením autora – napište „se svolením“ a jméno autora, toto platí i při používání fotek z jiných médií
  • vygenerovali jste obrázek s pomocí AI – v takovém případě má být zdroj ve formátu vaše jméno/služba AI

Podle pravidel feedu nesmí hlavní obrázek obsahovat text, grafiku či logo firmy.

Nadužívání embedů a fotek

Ze sociálních sítí (Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter,…) lze embedovat statusy či fotografie, které jsou pro článek důležité. Embedy se však nesmí nadužívat, pro text běžné délky se povoluje pouze jeden. Výjimku tvoří případ, kdy chce autor s pomocí embedů ilustrovat pohled dvou stran – tehdy mohou dostat prostor obě.

Platí to i pro vyobrazení - pokud chcete do textu umístit více fotek, musí být proloženy komentujícím textem, aby v článku nevznikaly dlouhé úseky pouze s obrázky. Doporučujeme taky nezařazovat fotky, které jsou si velice podobné (to se stává např. u cestování - nevkládejte fotky jedné památky ze tří podobných úhlů, vyberte jednu).

Zpravodajství

Na hlavní stránku Seznam.cz nemůžeme ze Seznam Média posílat zpravodajské články, tedy texty bez autorské nadstavby, které informují o aktuální události z domova, zahraničí, ekonomiky.

Zdroje informací v textu

Aby si čtenáři mohli uvedené informace ověřit a posoudit, zda budou článku věřit, je nutné uvádět původní zdroje, z nichž autor při psaní textu čerpal. Zdrojovat je třeba primárně zdravotnická či vědecká témata, ale obecně i různá fakta, data, informace zpravodajského rázu. Relevantními zdroji jsou vědecké studie, univerzity, laboratoře, odborné publikace, státní instituce, literatura faktu, (internetové) encyklopedie, tiskové zprávy, vyjádření konkrétních osobností, seriózní zpravodajské weby či agentury. U internetového zdroje připojte také přímý URL odkaz, nejlépe formou prokliku. Pokud autor polemizuje s jiným článkem, je třeba uvést, k jakému textu se vztahuje.

Chyby

Pokud chcete, aby se text objevil ve feedu, měl by se obejít bez překlepů, pravopisných a faktických chyb. Neměl by také nadužívat formátování textu (tučnění, kurzivy) či obsahovat dlouhé „slité“ odstavce a podobné formální nedostatky.

Nevhodný obsah

Na Seznam Médium (a samozřejmě ani na domovskou stránku Seznam.cz) neposíláme vulgární, násilný či pornografický obsah, články nesmí podporovat násilí, obtěžování, rasovou, náboženskou, politickou a národnostní nesnášenlivost, terorismus nebo organizovanou kriminalitu, problematické jsou také komerční texty a aktivní reklamní prokliky. Útočné komentáře, kde se autor přehnaně strefuje do nějaké konkrétní osoby, uráží ji a nedá jí prostor k vyjádření (obraně), do feedu neposíláme.

Pokračování

Články zamýšlené do feedu by neměly být na pokračování. Pokud už se rozhodnete pro seriál, kdy chcete čtenářům představit například historický vývoj daného území, můžete tuto informaci napsat do perexu, ale i tak musí každá část fungovat jako samostatný, nosný text, který má začátek i konec. Na konci pak může být upoutávka na další díl, případně prokliky na předchozí díly. Do Newsfeedu nemůžeme posílat očíslované texty (Mallorca díl 1. - Jak jsme přiletěli).

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz