Článek
Národ Schillera a Goetha uvěřil Hitlerovi, když po první světové válce byl ve velkých ekonomických nesnázích, že vyřeší jeho problémy. Krátkodobě je vyřešil, ale jak to dopadlo, víme všichni. My jsme po druhé světové válce uvěřili komunistům, a jak to dopadlo, víme také všichni. Po sametové revoluci přišla kuponová privatizace, víra v neviditelnou ruku trhu, která všechno vyřeší, a budeme se mít fajn. Viktor Kožený založil Harvardské fondy, díky masivní reklamě získaly fondy více než milion kuponových knížek a ohromný majetek. V tu dobu jsem studoval obchodní akademii a pamatuji si, že jeden učitel ekonomie nám doporučoval, abychom investovali do Harvardských fondů. Jak to dopadlo, víme všichni.
Podívejme se nyní, jak je na tom naše ekonomika. Nechci hledat viníky, ale jenom konstatovat fakta, i když pohled na ně bude dost subjektivní. Nevím, zda je pro naší malou zemičku lepší, když má trestně stíhaného premiéra nebo premiéra a ministra financí, kteří lžou jak Zápotocký před reformou. Každopádně finance jsou velký problém, který nejde vyřešit bezbolestně a bude to hodně náročné.
Představte si, že vaše domácnost žije spokojeně. Dospělí mají své příjmy a děti chodí do školy. Rodina se má celkem fajn, ale mohla by se mít lépe. Tak si vezmete hypotéku na vlastní bydlení. Pak přijde krize a dojde k výpadku příjmů. Například jeden dospělý zemře, nebo přijde o práci. Důvodů může být mnoho, ale dluhy se musí platit. Vezmete si další úvěr na zaplacení dluhů a pak další. A jednou přijdete do banky a tam vám řeknou, že vám další úvěr nedají. Tak co teď?
Prodáme, co nepotřebujeme. Musíme mít dvě auta? Stačí nám jedno. Potom prodáme i to poslední. Budeme chodit pěšky, je to zdravější. Nemáme auto, prodáme garáž. Prodáme… Co prodáme, když už nic nemáme? Ale dluhy se musí platit. Tak snad příbuzní, že by nám půjčili. Rodina si přeci musí pomáhat. JSME NAIVNÍ?! V zoufalství zkusíme nebankovní instituce a pak už jen EXEKUCE, INSOLVENCE, ŘECKO!!!
Jak je na tom náš stát? V tuto chvíli lékaři, učitelé, policisté, soudci, úředníci a všichni chtějí více peněz. Za dluhy budeme platit čím dál víc, a řekněme, že za pár (desítek?) let už to zvládat nebudeme. Hm, potřebujeme peníze a bude to bolet. Tak si šetřete na důchody, protože žádné našetřené peníze nebudou. Nevím kdy, ale nebudou. Víte, co se stalo v Maďarsku a Polsku? Maďaři si spořili do soukromých penzijních fondů a v roce 2010 kabinet Viktora Orbána schválil penzijní reformu a lidé dostali na výběr. Buď od ledna 2011 převedou peníze ze soukromých penzijních fondů do státního, nebo v budoucnu přijdou přibližně o sedmdesát procent důchodu. V roce 2013 polská vláda sebrala penzijním fondům všechny jimi držené státní dluhopisy. Prostě sprostá krádež za bílého dne. Tak si šetřete na důchody…
Může se to stát i u nás? A proč ne? Ono je to ještě horší. Je otázka, v čem si šetřit na důchody. V korunách? Když nebudou důchody, nebudou úspory, protože stát přeci potřebuje peníze. Ve zlatě? To jako vezmete zlatou cihličku a půjdete si koupit polévku? V nemovitostech? Na Ukrajině létají rakety. Kdy zasáhnou i váš dům?
Jak by měla vypadat důchodová reforma? Myslím si, že důchodová reforma by se měla týkat lidí, kteří ještě nepracují nebo pracují krátce. Těm bych po nástupu do zaměstnání vytvořil povinný penzijní účet, na který by se odkládalo určité procento sociálního pojištění. I mladí musí mít společenskou odpovědnost, tak to nemůže být sto procent. Zvolil bych progresivní model sazby s rostoucím věkem. Tzn. ve dvaceti letech např. 10 %, pak něco mezi, a v 50 letech 80 %. Takhle bych to nechal působit a za čtyřicet let by vláda rozhodla o tom, jestli tito lidé nebudou mít žádný státní důchod, nebo jenom nějaký minimální. Rozhodně bych o tom nerozhodoval teď, protože fakt nemám křišťálovou kouli.
Premiér Fiala říká, že do pěti let budeme mít platy jako v Německu. Je to možné? ANO! Pokud Německo a západní Evropa do pěti let zbankrotují, tak na tom můžeme být stejně jako v Německu, jinak ne. Je otázkou, jestli to někdo chce. JSME NAIVNÍ?!