Článek
Každá rostlina je nějakým způsobem léčivá. Vždy záleží především na dávce a způsobu podání. Dnes si však představíme tři rostliny, které se dají šikovně využít a je jednoduché je poznat.
Mochna
Mochna je velmi silná léčivka. Květ má pětičetný a žlutý, listy jsou většinou zubaté a chlupaté. Mochen je mnoho druhů, ale jsou tu dvě nejznámější, na které se společně zaměříme.
Mochna husí
Z mochny husí se využívá nať, která má protizánětlivé a protikřečové účinky. Nálev z mochny se dá využít na menstruační bolesti, záněty žaludku, střev a proti průjmu. Při zánětech v krku či bolesti zubů se kloktá. Při zánětech kůže se používá mochna ve formě tinktury či obkladu.
Mochna nátržník
Tato rostlina funguje nejlépe ve formě tinktury. Léčí se s ní průjmy a trávící potíže, pomáhá s dlouhou menstruací, jelikož potlačuje vnitřní krvácení a výborně se hodí na popáleniny.
Hořčice polní
Hořčice má žluté čtyřčetné květy, seřazené ve vrcholových hroznech, bývá 30 až 90 cm vysoká a má nepravidelně zubaté listy.
Hořčice má antibakteriální účinky. Používá se ve formě koupelí a zábalů. Využívá se při nachlazení, a zánětech vedlejších nosních dutin. Podporuje činnost trávicí soustavy, pomáhá s prokrvováním a revmatismem.
Bažanka roční
Je světle zelená rostlina se šťavnatým stonkem až 45 cm vysoká s podlouhlými listy. Květy má také zelené, seskupené v hroznech.
Tuhle rostlinu rozhodně nekonzumujte! Je jedovatá, silně emetická a v minulosti se používala jako projímadlo. Zevně, ve formě obkladů je však výborná na spáleniny, záněty a bradavice.
Bylinky mohou pomoct, ale také uškodit. Záleží na správném použití a dávkování. V každém případě je vždy dobré jich doma mít alespoň pár nasušených. Příroda je silná a dokážeme pomocí ní řešit mnoho potíží, ale v žádném případě by nemělo takové řešení nahrazovat odbornou lékařskou péči.
Zdroje: https://cs.wikipedia.org/, https://www.bylinkyprovsechny.cz/, https://www.naturfoto.cz/, http://www.magica.cz/