Článek
Kokon je důmyslný obal spředený z hedvábných vláken. Vlákna vypouští samice ze svých snovacích žláz na zadečku. Vajíčka jsou k sobě připevněna do kokonu schnoucí lepivou tekutinou. Křižáci si dávají na stavbě kokonu obzvláště záležet : připraví si jakousi základní podložku, na kterou nakladou vajíčka a uzavřou je do komůrky. Prostor okolo ní zaplní nadýchanými vlákny a vše zabalí do pevné „papírové“ schránky (časopis Vesmír, 2024/10, str. 533).
Kokony z hedvábí umí chránit vajíčka před zimou a vlhkostí. Někdy samice pavouků vajíčka umístí do komůrky a do hedvábí je nebalí. Pavoučice umí zhodnotit kvalitu vytvořeného kokonu. Pokud se jí nelíbí, pozře ho a spřede jiný kokon. Někdy samice putují s kokony pro větší ochranu do štěrbin pod kůru stromů nebo pod kameny. Pavoučice Zápředka zvonečková (Agroeca brunnea) tvoří bělostný kokon tvaru lucerničky, který zavěsí na byliny a oplácá ho bahnem.
Některé pavoučice , např. z čeledi punčoškářů nebo snovaček, kokon hlídají a sedí u něho. Jiné (z čeledi šestioček, zápřednic, skákavek a skálovek) vytvoří speciální zámotek nebo ho umístí do malinké nory (slíďáci). Některé pavoučí matky nosí kokon stále sebou na těle. Stane – li se, že pavoučí matka kokon z nějakého důvodu ztratí, může ho hledat několik hodin a leckdy přijme jako náhradu předmět stejné velikosti a tvaru, o který pečuje stejně jako o opravdový kokon. Náhradním předmětem může být třeba kamínek, hrudka hlíny, drobná ulita měkkýšů atd.
S podobně svědomitou péčí o mláďata se setkáváme třeba u chobotnic.
Jak je tedy vidět, pavoučice – živočich s ne vždy přívětivým vzhledem – jsou matky se značně vyvinutými zvyklostmi péče o vajíčka a vylíhlá mláďata a známí dovední stavitelé lapacích sítí. O stavbě sítí v dalším příspěvku.