Hlavní obsah
Knihy a literatura

Robinson Crusoe - Daniel Defoe

Foto: Eva Staňková

Knížku převyprávěl Josef Věromír Pleva.

Článek

Dobrodružný příběh statečného a rozhodného mladíka Robinsona se skutečně odehrál v 17. století a spisovatel se jím inspiroval, zpracoval ho a přiblížil čtenářům. Dílo řadíme do anglického osvícenství. Ale teď už něco k dobrodružnému příběhu našeho nebojácného hrdiny.

Do anglického Yorku se přistěhuje obchodník jménem Kreutznauer. Obyvatelé neumějí jeho jméno správně vyslovit, a tak mu říkají Crusoe. Brzy se ožení a má syna Robinsona. Ten se touží plavit po světě a poznávat ho. Poslouchá dobrodružné a poutavé historky z cest námořníků v hospodě. Dokonce jim platí pití.

Když to zjistí jeho otec, velmi se na svého syna rozhněvá. Vezme mu kapesné a nechá ho pracovat v rodinném obchodě. S Robinsonem nesouhlasí, protože na moři mu zahynul nejstarší syn Jakub a druhý, Tomáš, padl v bitvě se Španěly ve Francii. Otec chce, aby Robinson vystudoval a byl úředníkem. A své bláznivé sny a nápady aby pustil z hlavy. Jenže Robinson na plavby pořád myslí. Tajně.

Po nějakém čase otec mu opět věří a proto svolí, aby jako jeho zástupce jel na obchodní cestu do Hullu. Tam narazí kamaráda ze školy, Martina, jenž mu nabídne, aby s ním a jeho otcem odjeli na lodi vezoucí obilí do Londýna. Neodolá a bez dovolení rodičů odplouvá. Jen napíše domů, kam jede a omlouvá se za své rychlé rozhodnutí.  Asi by to neudělal, kdyby mu rodiče cestu dovolili.

Chápu, že se o něj báli. Ale když byl Robinson konečně sám, choval se jako utržený ze řetězu. Bylo to jen kvůli tomu, že ho rodiče nenechali nic prožít, vyzkoušet a on sám  po dobrodružství na moři tolik toužil. Jednoho dne to už prostě nevydržel a odjel na vytouženou plavbu, která se protáhla, víc než očekával.

Jejich loď však zastihne bouře a loď se potápí. Všichni se ale zachrání a dorazí do Londýna. Robinson se chce dostat domů do Yorku, ale dostavník z Londýna jede jen jednou týdně, před hodinou zrovna odjel. Má sice peníze na zaplacení ubytování, jenže všechno prohraje s námořníky v kostkách.

Potká kapitána Dubbleyho, který zaplatí jeho dluhy, a ještě ho zve na svou loď. Vypráví mu o Guineji, kam loď míří. Robinson je nadšen a souhlasí, odplouvá s ním. Tato loď je přepadena piráty a nešťastník Robinson prodán do otroctví.

Pan Abd el Mámí, kterému slouží, si ho oblíbí, a proto ho nepodezřívá, že by mohl naplánovat útěk. Toho Robinson okamžitě využije a uteče s černošským chlapcem Xurym na portugalské lodi plující do Brazílie. Záhy po vyplutí však loď ztroskotá.

Po ztroskotání se Robinson jako jediný živý ocitne na opuštěném ostrově, kde je nucen se naučit přežít. Má jen svůj nožík. Přežije jen díky tomu, že je houževnatý, zvyklý pracovat, nebojí se do všeho pořádně opřít a taky mu nechybí tvrdohlavost.  Obdělává svůj kousek půdy, ochočí si kozy a papouška Andu. Ten mu zase říká Robin, protože Robinson je na něj moc těžké vyslovit.

Dále si postaví krb z pálených cihel. Vyrábí hrnce. Ze začátku mu pukají, ale pak techniku vychytá a má krásné hliněné nádobí. Peče chleba a další domácí dobroty. Svůj domov postupně zdokonaluje a zútulňuje. Vždy použije něco z těch surovin a potravin, které objevuje na ostrově.

Ve čtvrtém roce života na ostrově uvidí Robinson ztroskotanou loď, na které přežil jen pes. Robinson psa pojmenuje Rek a z lodi si odnese mnoho předmětů a zbraní, mezi nimi také uniformu kapitána.  Na břehu ostrova si Robinson ze suchého stromu si vytvořil kalendář, na němž pomocí zářezů počítá dny, týdny a měsíce svého pobytu na ostrově, a tak má přehled, jak dlouho zde žije.

Jednoho dne narazí na stopy v písku. Domnívá se, že patří lidojedům. O několik měsíců později na ostrov kanibalští indiáni skutečně připlouvají a vezou si zajatce z jiného kmene, které chtějí sníst, protože věří, že se tím statečnost zajatců přenese na ně. Robinson vysvobodí jednu jejich oběť. Protože toho dne byl pátek, pojmenuje zachráněného divocha Pátek.

Pátek se velice rychle učí a brzy se naučí anglicky i evropským zvykům. Robinsonovi pomáhá s životem na ostrově. Robinson doufá, že po Pátkově zachránění se divoši na ostrov už neodváží. Ale co se nestane. Jednoho dne zase uvidí jejich čluny. Jenže tentokrát to jsou jejich oběti. Evropan a jeden indián.

Robinson s Pátkem je zachrání. Vydávají se za posly boha ohně, o kterém kanibalští indiáni věří, že na tomto ostrově sídlí, a proto mají z ostrova strach a nebydlí na něm. Pátek poznává svého otce, o kterém si dosud myslel, že zemřel v bitvě, ve které Pátka zajali. Evropan se Robinsonovi představí jako Fernando Lopez, Španěl a křesťan. Ukazuje se, že patří do posádky právě té lodi, která ztroskotala před několika lety u Robinsonova ostrova.

Fernando Robinsonovi poví, že u Pátkova kmene se nachází ještě pět jeho druhů, a vyplouvá s Pátkovým otcem zpět, aby je přivedl. Vrátit se mají za osm dní, ale ani po deseti dnech se stále nevrací. Dvanáctého dne Pátek zahlédne na moři člun a myslí si, že je to Fernando.

Ukáže se ovšem, že ve člunu se nacházejí piráti, kteří vezou své zajatce na ostrov, aby je tu zanechali jejich osudu. Robinson a Pátek zajatce dohoní právě ve chvíli, když odcházeli pryč od pirátů do nitra ostrova, představí se jim a nabídne jim pomoc. Zajatci se na oplátku představí jako kapitán Brown, kormidelník Aubrey a obchodní společník pan Woodling.

Kapitán Robinsonovi poví, že půlka jeho posádky umřela a on musel posádku doplnit. Bohužel se nováčci náhle vzbouřili a strhli s sebou i bývalou posádku. Vzbouřenci zamýšleli kapitána vysadit na pustém ostrově, doplnit potraviny a věnovat se s lodí pirátství. Když se to Robinson dozvěděl, zajal je.

Robinson si oblékl uniformu kapitána, kterou kdysi získal ve ztroskotané lodi a vydává se za guvernéra ostrova, čímž si získá respekt i u části vzbouřenců, kteří pomohou kapitánovi ve znovudobytí lodi. V krvavém střetu pak kapitán Brown se svými věrnými zvítězí a zajaté vzbouřence zanechají na ostrově, kde mají možnost přežít a napravit se.

Po několika dnech konečně připlouvá Fernando se svými pěti druhy, ale také se zprávou, že Pátkův otec těsně po jejich příjezdu onemocněl, a tak zůstali na ostrově a pečovali o něj, dokud nezemřel. Tato zpráva Pátka velmi rozesmutnila, ale také mu urychlila jeho rozhodnutí odjet s největším kamarádem Robinsonem do Anglie.

Robinson s sebou do Anglie vzal nejen Pátka, ale také svého papouška Andu a  psa Reka.

Ostrov, na kterém Robinson strávil deset let, pojmenovali ostrovem Robinsona Crusoe. V rodném Yorku Robinson navštívil nejprve svého strýce, který ho poté zavedl k jeho matce, otec však před dvěma lety zemřel. Oba měli ze shledání velkou radost. Robinson a Pátek se pak v Anglii usadili a založili spolu obchodní dům Crusoe & Pátek a taky se oženili a měli krásné rodiny.

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/…soe

Knížka: Robinson Crusoe - Josef Věromír Pleva

Uměli byste si v dnešní době poradit, tak jako náš nesmrtelný Robinson?

Co byste si s sebou vzali na opuštěný ostrov?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám