Článek
Sportwashing už zažíváme na pravidelné bázi. Fotbalové kluby sponzorované státy, turnaje v zemích, kde se porušují lidská práva, nebo investice do sportu kvůli tomu, aby odváděly pozornost od zločinů, které země provádí. Teď se stejná taktika objevuje i v esportu, jen s jinými prostředky. Na to narazil i jeden z největších videoherních streamerů Marc Robert „Caedrel“ Lamont.
Esports World Cup je vlajkovým projektem Saúdské Arábie. Země, která se ve světových zprávách objevuje kvůli popravám odpůrců režimu, omezování práv žen a umlčování novinářů. Dnes se ale o ní mluví jako o „novém hlavním městě esportu“. A právě v tom spočívá „esportwashing“, který využívá herní svět k tomu, aby se přepsal obraz autoritářského režimu do atraktivního, moderního kabátu a na všechny zločiny se zapomnělo.
Mlčení pomáhá režimu
Není to poprvé, co se herní scéna dostává do střetu s tím, odkud peníze přicházejí. Někteří si jistě vzpomenou na rok 2020, kdy měla největší evropská liga ve hře League of Legends (LEC) navázat spolupráci s NEOM – saúdskoarabským futuristickým městem stavěným na vyvlastněné půdě. Tehdy se proti tomu postavili novináři, komentátoři i komunita a vyhráli. Vydavatel hry spolupráci zrušil během necelých patnácti hodin.
There have been many good days to be a member of the #LEC team, today is not one of those days.
— Drakos (@DanielDrakos) July 29, 2020
Dnes ale podobné nadšení k odporu chybí. Když se vlna kritiky zvedla i okolo EWC, jeden z nejsledovanějších streamerů světa, Marc Robert „Caedrel“ Lamont, oznámil, že turnaj bude vysílat na svém kanále. Jeho komunita se prakticky okamžitě postavila proti němu. Minulý rok se vysílání turnaje vyhnul, letos se pro něj podle všeho rozhodl. Oznámil to nenápadně jednou větou na svém streamu, který následně vypl.
Ticho dělá Salmánovi radost
Caedrel na svých platformách odmítá jakoukoliv diskuzi o etice Esports World Cupu. Ačkoliv jeho tým tvrdí, že se jen drží „nepolitické“ linie, kterou si prý sám dlouhodobě nastavuje, fanoušci mu vyčítají, že tím pomáhá zakrývat realitu. „Lidská práva nejsou politika,“ opakují jeho fanoušci, ale moderátoři jejich příspěvky mažou. Všechno tohle se děje rok poté, co britský streamer odmítl turnaj vysílat.
Možná na to během posledního roku zapomněl, ale právě Saúdská Arábie je země, která v roce 2018 zavraždila novináře Džamála Chášukdžího za jeho kritiku režimu. Rozřezali ho v budově saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu. Podle CIA za vraždou stál sám korunní princ Muhammad bin Salmán. Ano, ten bin Salmán, který stojí za turnajem Esports World Cup a ten samý bin Salmán, který bojuje proti aktivistům za práva žen.
Lídr digitální zábavy platí
Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, který dnes vystupuje jako vizionář moderní technologie a hlavní postava herního světa, má na svědomí víc než investice miliard do světa esportu. Jeho režim dlouhodobě potlačuje ženská práva, tweet za práva žen může člověka poslat do vězení na 34 let (Saudská Arábie aktivistku ,po tlaku veřejnosti, propustila na jaře letošního roku) a k tomu všemu působí katastrofy v Jemenu . To všechno jsou zločiny, na něž by nikdo neměl zapomenou, jen proto, že korunní princ dnes dává peníze hráčům a sportovcům.
Právě kvůli těmto skutečnostem někteří influenceři odmítli s Esports World Cupem jakkoliv spolupracovat. Český streamer Xnapy už loni otevřeně oznámil, že turnaj streamovat nebude, a i letos zůstává zticha. V zahraničí ho doplňuje například bývalý profesionální hráč a komentátor IWDominate, který rovněž účast na propagaci odmítl.
Nic není černobílé
Svět není černobílý. I čínský režim má za sebou represivní zásahy proti menšinám, a i Spojené státy vedly války, které svět dodnes nerozdýchal. Riot Games vlastní čínský gigant Tencent, ale jeho turnaje jsou pořád rozeseté po světě (Korea, Evropa, Amerika a další). Nejsou centralizované v jednom státě, ani pod vládní kontrolou. I když to není ideální, rozdíl mezi globální společností a vládním režimem, který si chce koupit celý segment, je zásadní.
Je pravda, že esport peníze nutně potřebuje. Po covidovém boomu přišel pád. Organizace krachují, týmy se stahují, investoři odchází. A právě v téhle krizi přichází „spasitel“ Muhammad bin Salmán a nabízí miliardy, které mají scénu zachránit. Jenže zadarmo to nebude. Esports World Cup je jen začátek, plánuje se celý esportový ekosystém pod jeho vedením centralizovaný v Rijádu, bude plně záviset na řezimu, který nemá s otevřeností ani svobodou nic společného.
A právě to je ta největší hrozba. Ne že někdo pojede komentovat turnaj, ale že si zvykneme na to, že esport už nebude patřit komunitě, ale monarchii. Že zábava, kterou milujeme, bude jen další nástrojem propagandy. Že budoucnost herního průmyslu bude rozhodována v paláci, ne na pódiích po celém světě. Možná jsme si zvykli, že peníze rozhodují, ale měli bychom přemýšlet, jaké budou mít následky.