Hlavní obsah
Internet a technologie

Chytrý prsten - co to je?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Fitnesátor

Čtyři chytré prsteny na trhu. Které znáte?

15. 8. 11:10

Už dávno není synonymem chytrého prstenu (pouze) Oura Ring. Rok 2023 je v podstatě ve znamení rozpuku tohoto úzkého segmentu nositelné elektroniky. V tomto dílu seriálu si objasníme nějaké základy.

Článek

Věnujeme se prozkoumání fascinujícího světa chytrých prstenů a jejich (ne)konečných možností. Na našem webu https://www.fitnesator.cz a platformě na YouTube se snažíme osvětlit a dešifrovat tajemství nositelné elektroniky, zejména pak její úzké a minimalistické odnože - chytrých prstenů. Často spoléháme na to, že uživatelé jsou již obeznámeni s terminologií jako HR, HRV, SPO2 a podobně, přinášíme hlubší vhled, výsledky testů, recenze a precizní informace.

Nicméně, než se vrhneme do hloubky problematiky, je čas na základní seznámení.

Chytrý prsten – co to tedy vlastně je?

Chytrý prsten je nositelná elektronika, která se nosí na prstu ruky (zpravidla na ukazováčku, prostředníčku nebo na prsteníčku). Slouží ke sledování a monitorování různých aspektů zdraví a životního stylu. Tyto prsteny v sobě často kombinují senzory a pokročilé technologie, aby shromažďovaly data, jež jsou poté analyzována převážně skrze mobilní aplikace nebo specializované servery, a následně uživateli předkládána ve srozumitelné formě ve specializované aplikaci (na iOS nebo Androidu).

Při zkoumání těchto prstenů se zaměřujeme nejen na hardwarovou stránku, tedy na samotný prsten a jeho nabíječku, ale také na softwarovou stránku v podobě mobilních aplikací.

Foto: Fitnesátor

High-level fungování chytrého prstenu

Nejpopulárnějším představitelem tohoto světa je nepochybně Oura prsten, momentálně už ve své třetí generaci. Rok 2023 je však jasným důkazem rostoucí konkurence v tomto úzkém odvětví nositelné elektroniky. Další hráči se dostavují s výrazným elánem, jmenujme Circular, Ultrahuman, RingConn a další. Chytré prsteny se stávají běžnými nástroji pro sledování zdraví, spánku, aktivit a fyzické kondice.

Samozřejmě, existují i jiné prsteny označované za „chytré“, avšak většinou jsou to spíše „platební prsteny“ s NFC technologií, nikoliv prsteny pro zdraví. Těmto se však dnes nebudeme věnovat.

Hardware - prsten

Jakým způsobem tedy tyto chytré prsteny provádějí své monitorovací úkoly?

Základními elektronickými komponenty, které v jich nalezneme, jsou:

 1. Baterie: Pro zajištění provozu potřebuje prsten dostatečný zdroj energie.
 2. Senzory:
  1. Optické senzory (PPG): Zde se setkáváme s fotopletysmografickými senzory, které využívají světlo pro sběr dat.
  2. Akcelerometr: Podobně jako krokoměr, monitoruje pohyb a aktivity.
  3. Teploměr: Slouží k měření tělesné teploty.
 3. Další elektronika: Integrovaná paměť, Bluetooth, oscilátory a testovací body a mnoho dalšího.
Foto: Oura ring

Z čeho se skládá Oura prsten

PPG senzory

Zcela klíčovou složkou jsou PPG senzory, tyto fotopletysmografické senzory pracují s principem světelného záření. Jak to funguje? Podobně jako u některých pokročilejších hodinek nebo náramků. Senzory vysílají světelný paprsek do tkáně prstu a pak měří, nakolik je světlo odraženo nebo absorbováno. Tímto způsobem získáváme údaje o srdečním tepu (HR) a dalších důležitých ukazatelích, jako je například SPO2 (nasycení krve kyslíkem). Tyto PPG senzory jsou opravdovým srdcem sledování zdraví a fyzické kondice, umožňují nám monitorovat fyziologické parametry bez jakékoliv invazivní procedury.

Software - metriky (to, co prsten měří a aplikace zpracovává)

Výstupy těchto senzorů nám pak poskytují různé metriky a údaje, které mohou být rozděleny do tří hlavních kategorií:

 1. Hrubá data
 2. Vypočtené metriky
 3. Odvozené metriky

Toto členění může poskytnout pochopení jejich významu a souvislostí.

Foto: Fitnesátor

Základní dělení metrik poskytovaných chytrým prstenem

1. Hrubá Data

Za „hrubá data“ označujeme ty metriky, které jsou sbírány přímo v chytrém prstenu a nemusí projít složitým matematickým zpracováním. Jde zejména o:

HR (Heart Rate) = srdeční tep (pulz) - prsten pomocí PPG senzoru získává aktuální hodnotu srdečního tepu, což je měřeno v počtu úderů za minutu. Jinými slovy, jde o intenzitu srdce, vyjádřenou v jednotkách BPM (beats per minute). Normální srdeční tep dospělého člověka se pohybuje mezi 60 až 100 údery za minutu, ale toto číslo se může lišit v závislosti na věku, fyzické aktivitě, stresu a dalších faktorech.

Teplota těla - Měření tělesné teploty poskytuje informace o stavu organismu, což může ukázat na zdravotní změny. Chytrý prsten tento údaj využívá k detekci onemocnění a u žen také ke sledování menstruačního cyklu.

Saturace Periferního Kyslíku (SPO2) - PPG senzor také měří nasycení krve kyslíkem, což naznačuje množství kyslíku v těle. Normální hodnoty se pohybují mezi 95-100 %.

Pohybová Aktivita - Díky víceosému akcelerometru může chytrý prsten sledovat pohybové aktivity a na základě těchto dat určit například počet kroků.

Respirační Frekvence - Měření počtu nádechů a výdechů za minutu poskytuje opět čtení z PPG senzoru.

2. Vypočtené metriky

Tato sekce obsahuje metriky, které jsou odvozeny z hrubých dat, jež byla výše zmíněna.

HRV (Heart Rate Variability) - VST (Variabilita Srdečního Tepu/Frekvence) - HRV je klíčovou metrikou, která vypovídá o našem autonomním nervovém systému (ANS). Ten se dělí na větev sympatikus (který je aktivovaný mj. když potkáte medvěda - tzv. "boj nebo útěk") a větev parasympatikus (aktivovaný při odpočinku a regeneraci).

I když to na první pohled možná nevypadá, srdeční tep, dejme tomu 60 bpm, neznamená, že srdce „bouchne“ vždy po jedné sekundě, například první úder může být za 859 ms, druhý za 793 ms atd. Rozdíly mezi těmito údery se nazývají HRV v [ms] (milisekundách). Je však důležité zdůraznit, že výpočet HRV je komplexní a existuje několik vzorečků pro jeho výpočet, jako jsou např. RMMSD a SDNN. O HRV by teoreticky mohla být samostatná učebnice. Avšak když se nad HRV diskutuje, stojí za to si pamatovat dvě základní informace:

1) HRV není jen jedno - závisí na způsobu měření (technika a matematická metoda) a časovém bodě měření (zejména se měří během noci a ráno).

2) Porovnávání HRV mezi různými lidmi nemá smysl, každý má své vlastní HRV, které se mění s věkem (často klesá).

Foto: Fitnesátor

HRV

Kroky - Počet kroků je metrikou, která vychází z akcelerometru prstenu a poskytuje informace o pohybové aktivitě uživatele.

Kalorie - Na základě dat o HR a pohybu je možné odhadnout spálené kalorie.

3. Odvozené metriky

Tato část obsahuje metriky, které vznikají zpravidla kombinací jak hrubých dat, tak i vypočtených metrik

Skóre - Tato obecná metrika vyjadřuje souhrně skóre spánku, aktivity, zotavení atd., a to většinou v číselném formátu od 1 do 100.

Doba Zotavení - Interpretace zotavení srdečního tepu po fyzické aktivitě poskytuje informace o rychlosti regenerace těla.

Fáze a doba Spánku - Interpretace různých fází spánku, jako jsou lehký, hluboký nebo REM spánek, nabízí informace o kvalitě nočního odpočinku.

Stres a Zátěž - Interpretace údajů o HRV a dalších parametrech pomáhá určit úroveň stresu a zátěže na tělo.

Tohle jsou tedy způsoby, jak chytré prsteny sbírají, vyhodnocují a interpretují širokou škálu zdravotních údajů, aby uživatelům poskytovaly cenné informace týkající se jejich zdraví a životního stylu.

Příští díly tohoto seriálu „Chytrý prsten“ půjdeme víc do hloubky, budeme konkrétnější a podíváme se, jaké jsou možnosti při výběru prstenu.

Více informací (včetně slevových kódů) lze také nalézt na kanálech níže.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:
Nositelná elektronika (Wearables)

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz