Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jak nás (i sebe) napálila TV Nova

Foto: TV Nova

Maják La Jument (francouzsky „kobyla“ či "klisna"), kde lze podle TV Nova vydělat 37 mil. Kč za rok.

Chcete vydělat 100 000 za den? Stačí pracovat jako strážce majáku. Anebo ne?

Článek

Asi mnoho lidí vidělo ve zprávách na televizi Nova dne 16. 3. 2025, případně na webu TN.cz tuto reportáž pod názvem „Hledáte pohádkově placenou práci? Francie za hlídání majáku nabízí miliony.“ Viz zde.

Dle této zprávy hledají správce majáku v Bretani, který si v přepočtu může vydělat téměř 37 milionů korun za rok služby. Fantastické! Jen škoda, že už nejsem mladý, hned bych se tam přihlásil…

Ovšem pak jsem nad tím začal více uvažovat. A říkám si, jestli to je skutečně pravda, neboť tato zpráva totiž nedává smysl vůbec v ničem:

- Proč by v dnešní doby elektroniky a digitalizace čehokoliv musel někdo sedět celý rok na majáku? Co by tam asi tak dělal? Kontroloval, jestli světlo svítí/nesvítí? To přece zvládne dnešní technika taky. Navíc je maják jen pár set metrů od pobřeží, tak zařídit wi-fi tam nebude problém.

- Proč by někdo na majáku seděl celý rok v kuse? Stejně tomu dotyčnému správci musí aspoň jednou za čas (i kdyby třeba jen co měsíc) dopravit vrtulníkem jídlo a pití, tak proč by se u toho nemohl vystřídat i správce majáku?

- Proč by někomu platili přes 3 mil. Kč měsíčně? Neboli přes 100 000 Kč za den? A která organizace by takové peníze vydala? Je spousta jiných, nebezpečnějších zaměstnání, kde by ty peníze mohly dávat smysl…

A pak jsem se začal dívat na Wikipedii, kde by se ten maják mohl nacházet, a našel jsem toto. Poté, co se člověk seznámí s historií, dočte se na konci: „Lighthouses in Brittany have been automated in the past decades and La Jument itself hasn't had a keeper since 1991.“ Neboli: „Majáky v Bretani byly v posledních desetiletích automatizovány a samotný La Jument nemá strážce od roku 1991.“ Pěkné video je zde.

Což tedy celou reportáž staví do jiného světla. Poslal jsem výsledek své dedukce e-mailem na televizi Nova (jak na redakci zpráv, tak přímo autorce této reportáže) s dotazem, zda by se náhodou nechtěli svým divákům omluvit a přiznat se, že naletěli na sofistikovanou novinářskou kachnu. A že by to mohli zároveň pojmout třeba jako edukativní příspěvek o tom, jak je nutné pozorně kontrolovat každou informaci. Ovšem ani přes urgenci jsem od nikoho vyjádření nedostal. A předpokládám, že se TV Nova ke svému pochybení veřejně nepřiznala.

Těžko říct, odkud TV Nova vzala podklady pro inkriminovanou reportáž a komu stála ta námaha za vytvoření takové důvěryhodně působící fejkové zprávy. Rozhodně je však výsledek natolik dokonalý, že na tuto falešnou zprávu naletěla i renomovaná televizní stanice. A pro nás z toho plyne poučení, že nad vším je potřeba přemýšlet zdravým selským rozumem. Bude to čím dál nutnější i vzhledem k tomu, jaké možnosti nabízí a ještě bude nabízet umělá inteligence…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám